Home
ZAPOČETE PRIPREME ZA PARLAMENTARNU ISTRAGU
Parlament u Hagu formirao specijalnu Komisiju koja će razmotriti kakav bi trebalo da bude opseg parlamentarne istrage o odgovornosti nizozemskog političkog i vojnog vrha za genocid u Srebrenici. Zalaganja za program finansijske pomoći srebreničkim žrtvama
Dok nizozemska vlada nastavlja ispitivanja o odgovornosti svojih vojnih zapovjednika za propast mirovne misije u Srebrenici, u Den Haagu su započele i pripreme za parlamentarnu istragu o okolnostima angažmana nizozemskog bataljuna u enklavi pod nominalnom zaštitom UN.
Nakon što je jučer, na zahtjev ministra obrane u ostavci Franka de Graves, sa svoje dužnosti odstupio zapovjednik kopnenih snaga nizozemske vojske Ad van Baal, ministar sada ispituje trebaju li i neki drugi visoki zapovjednici dati ostavke. Istrage vladinih i ne-vladinih institucija u Nizozemskoj, koje su trajale godinama, pokazale su da je vojni vrh namjerno ograničavao dotok informacija ministrima obrane, kako u vrijeme pripreme mirovne misije tako i u kasnijim istragama o toj misiji.
"Ministar će ispitati koje su vojne osobe bile uključene u te događaje, gdje, kada i kako", rekao je parlamentu premijer Wim/Vim Kok, koji je u utorak objavio da njegova vlada daje kolektivnu ostavku i time preuzima na sebe dio političke odgovornosti zbog propusta nizozemskih vojnika da zaštite Bošnjake od genocida u julu 1995. Ministri u ostavci će obavljati svoje dužnosti do općih izbora 15. maja.
Istovremeno je postalo izvjesno da će parlament pokrenuti vlastitu istragu o padu Srebrenice - nakon što su objavljeni izvještaji ne-vladinog Međucrkvenog savjeta i Nizozemskog instituta za ratnu dokumentaciju u kojima su iznesene oštre kritike na račun međunarodne zajednice i Nizozemske zbog upućivanja trupa u loše osmišljenu mirovnu operaciju.
Donji dom parlamenta imenovao je komisiju koja će utvrditi pitanja na koja parlamentarna istraga mora dati odgovore. Ona bi mogla obuhvaćati niz tema - počev od odluke da se nizozemski bataljun šalje u Srebrenicu, preko odluka donošenih u vrijeme kad je enklava padala u ruke bosanskih Srba, pa do navoda o kasnijim prikrivanjima informacija. Na javnim saslušanjima tokom te istrage svjedočili bi ministri i zapovjednici koji su bili uključeni u događaje, ali bi mogli biti pozvani i neki strani dužnosnici. Ostaje otvoreno pitanje hoće li istragu voditi Donji dom, u kojemu sjede i neki od aktera spornih događaja, ili će istragu, mimo uobičajene prakse, preuzeti Gornji dom.
U svom nastupu pred parlamentom nakon objavljivanja ostavke, premijer Kok je rekao da želi posjetiti Bošnjake koji su preživjeli napad na Srebrenicu. Nekoliko se zastupnika istodobno zalagalo da Nizozemska uspostavi obuhvatni program financijske pomoći srebreničkim žrtvama.
Vjera Bogati
Vezani izvještaji
TV Tribunal 98
SVEDOČENJE VETONA SUROIJA: Šta je Milošević znao i o čemu je odlučivao?
SUĐENJE ZA GENOCID U PRIJEDORU: Počelo suđenje dr Milomiru Stakiću
SUĐENJE "TUTI" I "ŠTELI": Ko je rušio mostarske spomenike kulture
SUĐENJE GENERALU GALIĆU: Masakr u redu za vodu u sarajevskom naselju Dobrinja
SLUČAJ BRĐANIN-TALIĆ: Teror banjalučkog "crvenog kombija"
SUĐENJE SLOBODANU MILOŠEVIĆU: Da li je jugoslovenski oficir odao vojne tajne neprijatelju?