Home



HOLANDSKA VLADA ODSTUPILA ZBOG SREBRENICE




Zbog prošlonedjeljnog izvještaja o masakrima u Srebrenici u julu 1995. godine, koji optužuje Vladu i visoke vojne zvaničnike da nisu učinili dovoljno da se zločini spriječe, holandska vlada Vima Kuka/Wim Kok podnijela popodne ostavku

Pad holandske vlade uslijedio je šest dana nakon što je prvo Jan Pronk, tadašnji ministar za razvoj i solidarnu pomoć, odmah nakon objavljivanja izvještaja Državnog instituta za ratnu dokumentaciju o događajima u Srebrenici, ocijenio da je jedini moralni potez nakon toga podnošenje neopozive ostavke. To je istog dana učinio i aktuelni ministar odbrane Frank de Grave, koji nije imao nikakve direktne veze sa srebreničkim događajima iz 1995. ali je, zbog trenutne pozicije ministra odbrane, smatrao da je moralno odgovarati za pogreške drugih. Odlazak dvojice uticajnih ministara i sve glasniji protesti holandske demokratske javnosti, doveli su do pada cijelog kabineta.

Izvještaj holandskog Instituta za ratnu dokumentaciju okrivio je Kukovu vladu i najviše vojne zvaničnike da nisu spriječili masakr u kojem je, jula 1995. godine ubijeno oko osam hiljada Bošnjaka i izvršeno potpuno etničko čišćenje teritorija enklave pod formalnom zaštitom Ujedinjenih naroda.

Izvještaj je, međutim, oslobodio odgovornosti tadašnje oficire i vojnike slabo naoružanog i malobrojnog holandskog bataljona u Srebrenici koji je služio u sastavu mirovnih snaga UN, ali je potvrdio sve ranije kritike zbog naivnosti, brzopletosti, neefikasnosti i loše koordinacije u holandskim organima koji su tada odlučivali. "Humanitarni motivi i političke ambicije uvukli su Holandiju u prihvatanje jedne loše zamišljene i praktično nemoguće misije čuvanja mira tamo gdje ga nije ni bilo", navodi se u izvještaju Instituta za ratnu dokumentaciju. Ovaj izvještaj je rezultat gotovo šestogodišnjeg sveobuhvatnog proučavanja na desetine hiljada dokumenata iz zvaničnih arhiva UN, Holandije i drugih zemalja kao i iz privatnih arhiva, a namjenski je intervjuisano i oko 900 osoba koje su na različite načine bile uključene u događaje relevantne za ovo istraživanje.

Iako Holandija, mjesec pred izbore ostaje bez vlade, politički analitičari u Hagu smatraju da to neće izazvati značajnije potrese jer se kabinet Vima Kuka već duže vrijeme smatra prelaznim i činovničkim timom koji je odgovoran da do izbora vodi samo tekuće državne poslove. Ostavka holandske vlade, međutim, ima moralnu vrijednost iako je uslijedila skoro sedam godina od tragičnih događaja u Srebrenici.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 98

SVEDOČENJE VETONA SUROIJA: Šta je Milošević znao i o čemu je odlučivao?
SUĐENJE ZA GENOCID U PRIJEDORU: Počelo suđenje dr Milomiru Stakiću
SUĐENJE "TUTI" I "ŠTELI": Ko je rušio mostarske spomenike kulture
SUĐENJE GENERALU GALIĆU: Masakr u redu za vodu u sarajevskom naselju Dobrinja
SLUČAJ BRĐANIN-TALIĆ: Teror banjalučkog "crvenog kombija"
SUĐENJE SLOBODANU MILOŠEVIĆU: Da li je jugoslovenski oficir odao vojne tajne neprijatelju?