Home
OČEKUJE SE PARLAMENTARNA ISTRAGA O SREBRENICI
Nakon kritičnog izvještaja nezavisnog instituta i kolektivne ostavke vlade, očekuje se da će i nizozemski parlament pokrenuti istragu o okolnostima djelovanja njihovih vojnika u Srebrenici 1995.
Nakon što je nizozemska vlada jučer preuzela svoj dio odgovornosti - premda ne i krivnju - za tragični završetak mirovne misije njenih vojnika u Srebrenici 1995. godine, premijer Wim Kok danas je u parlamentu detaljnije obrazlagao odluku vlade da podnese kolektivnu ostavku.
Današnja rasprava u parlamentu ne bi trebala donijeti bilo kakav preokret u namjeri vlade da prihvati svoj dio političke odgovornosti za loše pripremljenu operaciju zaštite srebreničke enklave, već razjasniti posljedice koje će ta odluka imati za unutrašnjo-političku situaciju u zemlji. No, te posljedice ne bi trebale biti dramatične budući da se u Nizozemskoj za četiri tjedna održavaju opći izbori.
Međutim, za 25. april je zakazana parlamentarna rasprava o izvještaju Nizozemskog instituta za ratnu dokumentaciju (NIOD) o događajima u Srebrenici - dokumentu čije je objavljivanje prošlog tjedna i dovelo do pada vlade. Taj je nezavisni institut kritizirao vladi i vojni vrh, koji su poslali vojnike u mirovnu misiju, zbog propusta da se bošnjačko stanovništvo zaštiti od genocida. Očekuje se da će na toj raspravi u Donjem domu parlamenta biti dane upute za provedbu parlamentarne istragu o djelovanju nizozemskog bataljuna u Srebrenici, budući da većina zastupnika sada podržava takvu istragu.
U okviru takve parlamentarne istrage, bilo koji nizozemski državljanin bi mogao biti pozvan da svjedoči pod zakletvom. Sva saslušanja bi bila javna. Takva istraga ne bi vodila krivičnim progonima, izuzev u slučaju laganja pod zakletvom, ali bi imala težinu kao instrument utvrđivanja istine.
Neki mediji, na primjer cijenjeni dnevni list NRC Handelsblad, danas su već pozvali da se pitanje nizozemske odgovornosti u srebreničkoj tragediji raspravi u parlamentu, pred zastupnicima i javnošću, a ne na zatvorenom sastanku vlade, poput onog koji je prethodio jučerašnjim ostavkama.
Inače, s jučerašnjim odstupanjem 15 ministara nije zaključen broj ostavki vezanih za "slučaj Srebrenica." Danas je, po zahtjevu ministra obrane Franka de Gravea/Hrafa, ostavku dao i zapovjednik kopnenih snaga nizozemske vojske Ad Van Baal, koji je 1995. bio zamjenik zapovjednika kopnenih snaga, a čije je zapovjedništvo poslalo vojnike u srebreničku misiju bez da je vladi dalo dovoljno informacija o toj operaciji. Sam Van Baal je sada na udaru kritike zbog optužbi da je prikrivao informacije o srebreničkim događajima. Takvi postupci vojske dodatni su motiv za pokretanje parlamentarne istrage o Srebrenici.
Vjera Bogati
Vezani izvještaji
- Predmet : Razno
- 2002-04-16 HOLANDSKA VLADA ODSTUPILA ZBOG SREBRENICE
- 2002-04-16 JUGOSLAVIJA OTVORILA "HAŠKU KNJIGU"
- 2002-04-15 ĐINĐIĆ: "MILOŠEVIĆ IMA VEĆA PRAVA U HAGU, NEGO ŠTO BI IH IMAO U BEOGRADU"
- 2002-04-18 HAŠKI UDŽBENIK ISTORIJE
- 2002-04-18 ZAPOČETE PRIPREME ZA PARLAMENTARNU ISTRAGU
- 2002-04-19 ZA DVA-TRI MESECA - SVI U HAGU
TV Tribunal 98
SVEDOČENJE VETONA SUROIJA: Šta je Milošević znao i o čemu je odlučivao?
SUĐENJE ZA GENOCID U PRIJEDORU: Počelo suđenje dr Milomiru Stakiću
SUĐENJE "TUTI" I "ŠTELI": Ko je rušio mostarske spomenike kulture
SUĐENJE GENERALU GALIĆU: Masakr u redu za vodu u sarajevskom naselju Dobrinja
SLUČAJ BRĐANIN-TALIĆ: Teror banjalučkog "crvenog kombija"
SUĐENJE SLOBODANU MILOŠEVIĆU: Da li je jugoslovenski oficir odao vojne tajne neprijatelju?