Home



TUŽITELJSTVO JOŠ NE VIDI "PUNU SURADNJU" JUGOSLAVIJE




Suradnja Beograda sa Haškim tribunalom se za sada ogleda samo u "izručenju osoba koje su se same predale" - kaže predstavnica za štampu tužiteljstva, Florance Hartmann

Florence Hartmann, glasnogovornica tužiteljstva u haškom TribunaluFlorence Hartmann, glasnogovornica tužiteljstva u haškom Tribunalu

"Vjerujemo da se na teritoriju Jugoslavije sigurno nalazi više od pet osoba sa optužnica Haškog tribunala", rekla je na današnjoj konferenciji za novinare glasnogovornica tužiteljstva Florans Artman/Florence Hartmann, komentirajući glasine prema kojima su ostali optuženi za ratne zločine već napustili Srbiju i Crnu Goru.

Govoreći o jučerašnjoj izjavi američkog državnog sekretara Kolina Pauela/Colin Powell da su vlasti u Beogradu počele surađivati sa tribunalom, Hartmann je istakla da se ta suradnja, za sada, ogleda samo u izručenju osoba koje su se dobrovoljno predale, a "to je ipak privatna odluka onih koji su se odlučili na predaju." Tužiteljstvo još nije dobilo nikakav odgovor na ponovljene zahtjeve za pristup arhivama i svjedocima.

Ukazujući da su zahtjevi za pristup "pažljivo probranim" arhivama MUP, vojske i drugih državnih institucija trenutno "na razmatranju" u novoformiranom Savjetu za saradnju sa tribunalom, Hartmann je istakla da tužiteljstvo očekuje "brze odgovore" na te zahtjeve. Tužiteljstvo, također, očekuje da će jugoslovenske vlasti "što prije" uhapsiti sve optužene za koje se zna, ili pretpostavlja, da se nalaze u Srbiji ili Crnoj Gori. Od 24 imena sa spiska optuženih koji je prošlog mjeseca predat Beogradu, šestorica su se u međuvremenu dobrovoljno predali, a ostalih 18 bi - smatraju u Hagu – morali "što prije" biti uhapšeni i izručeni tribunalu.

Hartmann je odbila komentirati Powellovu "sertifikaciju" jugoslovenske suradnje sa tribunalom, rekavši da se radi o "političkoj odluci" američke vlade, ali je istakla da su vlasti u Srbiji preuzele konkretne obaveze u cilju ostvarenja pune suradnje i američkog državnom sekretaru predočile "precizan plan po kojem se suradnja treba odvijati." U tribunalu očekuju da će Beograd poštovati taj plan suradnje. Na istoj konferenciji za novinare glasnogovornik tribunala, Džim Lendejl/Jim Landale, je objavio da je sudsko vijeća prihvatilo zahtjev tužiteljstva za spajanje predmeta četvorice oficira VRS - Dragana Obrenovića, Dragana Jokića, Vidoja Blagojevića i Momira Nikolića - kako bi im se zajedno sudilo za zločine počinjene u julu 1995. u Srebrenici. Četvorica bivših oficira Zvorničke i Bratunačke brigade VRS terete se za sve zločine iz Statuta Haškog tribunala - genocid, saučesništvo u genocidu, zločine protiv čovječnosti, kršenja zakona i običaja ratovanja i teške povrede Ženevskih konvencija - zbog navodne uloge u ubojstvu više od 7.000 Bošnjaka zarobljenih nakon osvajanja Srebrenice.

Landale je, također, izvijestio novinare i o odluci Milojice Kosa, jednog od šefova stražarskih smjena u logoru Omarska 1992., da povuče već podnijetu žalbu na presudu kojom je osuđen na šest godina zatvora. Kos je uhapšen prije četiri godine, u maju 1998. i uskoro bi mogao biti oslobođen, budući da mu se vrijeme koje je proveo u pritvoru uračunava u kaznu.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 103

IZJAŠNJAVANJE MILANA MARTIĆA: Optuženi priznaje delo ali poriče krivicu
POSETILAC" OMARSKE I KERATERMA: Predaja i izjašnjavanje Duće Kneževića
SLUČAJ MILOŠEVIĆ: Ko je uskratio, a ko povratio, dostojanstvo kosovskim Albancima?
HRVATSKA I HERCEG-BOSNA: Njemačka marka protiv hrvatske kune
SUDIJSKA OPOMENA SUDIJI: Klevete i uvrede na suđenju za Bosansku Krajinu
BELE TRAKE U BOSANSKOM ŠAMCU: Kako su Hajriju oslobodili od njenog stana
OD SKUPŠTINE DO LOGORA: Svjedočenja o trojici prijedorskih predsednika