Home
OD MILOŠEVIĆA I NJEGOVE PORODICE, DO GENERALA PAVKOVIĆA I PREDSEDNIKA SRBIJE MILUTINOVIĆA
"Crna lista" Ministarstva finansija SAD osoba kojima je blokirana imovina i zabranjen ulazak u Ameriku
Vašingtonski spisak sadrži imena 62 osobe iz Srbije, 18 iz Republike Srpske i jedne iz Crne Gore (bivši savezni premijer Momir Bulatović) – O eventualnoj deblokadi sredstava i skidanju sa liste odlučuje se pojedinačno, od slucaja do slučaja
U Stejt departmentu/State Department je potvrđeno da prošlonedeljni ukaz predsednika Buša/Bush o zadržavanju "vanrednih mera" prema SRJ predstavlja, pre svega, meru koja će učiniti da se spreči eventualni odliv iz američkih banaka sredstava koja su se našla na tajnim računima Slobodana Miloševića, njegove porodice, kao i njegovih najbližih saradnika i pomagača. Ministarstvo finansija SAD zadržalo je stoga kontrolu nad sredstvima za koja se smatra da bi mogla da pripadaju bivšem predsedniku SRJ i njegovom porodičnom, političkom, vojnom, bankarskom i medijskom okruženju - a tim osobama je, istovremeno, zabranjen ulazak u Ameriku. Ista kaznena mera primenjena je i za bivše političke i vojne lidere bosanskih Srba Radovana Karadžića i Ratka Mladića, kao i za 16 ostalih optuženih za ratne zločine sa teritorije Republike Srpske.
Na ovom "crnom spisku" američkog Ministarstva finansija nalazi se 81 ime, među kojima su i svi optuženi za ratne zločine iz Srbije i Republike Srpske, od kojih se većina i dalje nalazi van domašaja Haškog tribunala. Najveći broj lica sa liste čine pripadnici najviše vlasti i finansijske oligarhije Srbije u vreme Miloševićeve vladavine, a među njima su i sadašnji predsednik Srbije, optužen od strane Haškog tribunala za ratne zločine, Milan Milutinović i načelnik Generalštaba Vojske Jugoslavije Nebojša Pavković.
Ukaz o blokadi računa, zabrani poslovnih transakcija i obustavljanju ulaznih viza ovim osobama potpisao je tadašnji predsednik SAD Bil Klinton/Bill Clinton 9. juna 1998, s tim što se ta odluka obnavlja svake godine. Prema informaciji iz Ministarstva finansija, odluka o skidanju sa liste donosi se pojedinačno, od slučaja do slučaja. Što se toga tiče, u protekle četiri godine u Vašingtonu bilo je nekih dopuna, ali ne i revizije pomenutog spiska na kome se nalaze 62 osobe iz Srbije, 18 iz Republike Srpske i jedna iz Crne Gore - bivši predsednik vlade SRJ Momir Bulatović.
Slobodan Pavlović
Vezani izvještaji
- Predmet : Razno
- 2002-05-29 U MOSKVI NE ZNAJU ZA KARADŽIĆEVU OPERACIJU
- 2002-05-22 TUŽITELJSTVO JOŠ NE VIDI "PUNU SURADNJU" JUGOSLAVIJE
- 2002-05-15 MARTIĆ I MRKŠIĆ U PRITVORU TRIBUNALA
- 2002-06-04 HAG POMAŽE VAŠINGTONU U BORBI PROTIV TERORIZMA NA BALKANU
- 2002-06-09 NAGRADA KARLI DEL PONTE
- 2002-06-10 PREPISKA SA KARADŽIĆEM
TV Tribunal 105
SLUČAJ RAČAK: Slobodan Milošević oči u oči sa komandantom OVK
KO JE ISPALIO PRVI METAK: Zločini jednih ne pravdaju zločine drugih
"INSAJDER" IZ BOSANSKOG ŠAMCA: Stevan Todorović od optuženog do svedoka optužbe
KRAJIŠKI LOGORI: "Krštenje" doktora Šabanovića u Manjači
MUKE NESUĐENOG SVEDOKA K-12: Kakva kazna sleduje za "nepoštovanje suda"