Home



PREPISKA SA KARADŽIĆEM




"Karadžić može napisati i 50 pisama i uputiti ih kome hoće, to neće promijeniti našu odlučnost da ga privedemo pravdi", energično odbija zvaničnik Alijanse mogućnost da se nova taktika NATO i SFOR prema Radovanu Karadžiću, umjesto na vojnoj akciji, sada zasnuje na prepisci kojom se najpoznatiji "haški bjegunac" nastoji privoliti na predaju

Radovan KaradžićRadovan Karadžić

Da li su međunarodne snage u Bosni i Hercegovini odlučile, nakon nekoliko neuspjelih pokušaja hvatanja Radovana Karadžića, promijeniti taktiku i, umjesto vojnom silom, prepiskom privoliti bjegunca od međunarodne pravde da se preda Haškom sudu? Predstavnik NATO kaže: "Ne, nikako ne".

"Mi koristimo sve raspoložive načine da Karadžića privedemo u Hag. S tim u vezi, pogrešno je tvrditi kako smo digli ruke od vojne akcije i bacili se na pisanje pisama", kaže za SENSE jedan od zvaničnika Saveza, komentirajući nedavne kontakte i razmjenu pisama SFOR sa ženom Radovana Karadžića, Ljiljanom Zelen-Karadžić

"Nije riječ ni o kakvoj razmjeni pisama sa Karadžićem, on može napisati i 50 pisama i uputiti ih gdje hoće ali to neće promijeniti našu odlučnost da ga privedemo pravdi", tvrdi ovaj NATO izvor.

Međutim, snage SFOR su potvrdile kako je pisana poruka koju je Karadžićeva supruga uručila predstavnicima međunarodnih snaga, odgovor na pismo koje je SFOR uputio "haškom bjeguncu". Niko ne otkriva detalje ova dva pisma, ali se kaže kako je poruka sa potpisom generala Johna Sylvestera/Džon Silvester bio poziv na predaju optuženog. Više detalja je poznato o njegovom odgovoru- britanski ministar odbrane Geoff Hoon/Džef Hun je, tokom susreta sa kolegama iz NATO u Briselu javnosti otkrio da odgovor, sročen od strane supruge bjegunca, ne nudi razloge za vjerovanje da je Karadžić pristao na predaju."Prije je to poziv da ga ostavimo na miru", rekao je Hoon, pojašnjavajući kako Ljiljana Zelen-Karadžić svoga supruga opisuje kao "punog razumijevanja, nježnog i osjećajnog".

Inače, "sezonu dopisivanja" je otvorio general Sylvester, komandant međunarodnih mirovnih snaga u Bosni i Hercegovini.Nakon što su, krajem februara i početkom marta propala dva pokušaja posebnih jedinica SFOR da uhvate bjegunca na istoku Bosne, američki general se Karadžiću, pišući početkom aprila njegovom bliskom saradniku, obratio pozivom na predaju: "Dobrovoljnom predajom trupama SFOR ili Međunarodnom sudu za ratne zločine, Karadžić će osigurati ne samo svoju bezbjednost, već i bezbjednost svoje porodice i prijatelja... Kao komandant SFOR, uvjeravam Vas da će Radovan Karadžić, ako se preda, imati isti tretman kao i ostali koji su se dobrovoljno predali. Osim toga, kada bude bezbjedno prebačen u Hag, biće mu otvorena i pravedna mogućnost da se odbrani pred Međunarodnim sudom za bivšu Jugoslaviju".

Karadžić se, sa svoje strane, oglasio par dana poslije-i rekao kako se nikada neće predati Haškom tribunalu niti susresti sa generalom Sylvesterom: "Već sedmu godinu ja se svojski trudim da do tog susreta ne dođe, a bilo bi bolje da tako radi i general", poručuje bivši lider Republike Srpske u otvorenom pismu "Komitetu za istinu o Radovanu Karadžiću" i dodaje: "Zašto je general američke armije pristao da potpisuje ucjenjivačka i prijeteća pisma, i da plaši naše nevine civile, to bi mogao da objasni samo neki sud, možda najprije američki".

Zvaničnici NATO, opet, demantiraju postojanje nove taktike dopisivanja sa Radovanom Karadžićem, kao jedinog preostalog načina da se najpoznatiji bjegunac privede u Hag: "Treba da vam bude jasno: kada budemo imali pouzdane obavještajne podatke o tome gdje se Karadžić nalazi, krenućemo u akciju hvatanja", uvjerava izvor vojnog saveza.

Elvir Bucalo


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 106

SLUČAJ RAČAK: MASAKR ILI SUKOB?: Peti susret Slobodana Miloševića sa Viljemom Vokerom
SILOVANJE - ZLOČIN PROTIV ČOVEČNOSTI: Potvrđena presuda za seksualno nasilje u Foči
PRETNJE ŠAMAČKOM "INSAJDERU": Svedočenje Stevana Todorovića zatvoreno za javnost
IVIĆ PAŠALIĆ U HAGU: Tuđman - predsjednik bez ovlašćenja
ŠLJIVOVICA ILI KRUŠKOVAČA?: "Drenički model" rešavanja kosovskog problema