Home



DVE VERZIJE SASTANKA KOD MILOŠEVIĆA




Farkaševoj verziji sastanka vojnog i policijskog vrha kod predsednika Miloševića, 17. maja 1999. godine, iznetoj u jučerašnjem glavnom ispitivanju, tužilac je danas suprostavio verziju koju je Aleksandar Vasiljević prezentirao u dokaznom postupku optužbe

Geza Farkaš, svjedok odbrane MiloševićaGeza Farkaš, svjedok odbrane Miloševića

Tvrdnja pojedinih svedoka Miloševićeve odbrane da su kosovski Albanci iskopali tela više od 800 žrtava, tajno ih prebacili u Srbiju i sahranili u masovne grobnice na poligonu MUP-a u Batajnici je "besmislena", "apsurdna" i "fizički neizvodljiva." Sa tom tezom tužioca Džefrija Najsa/Geoffrey Nice se tokom današnjeg unakrsnog ispitivanja saglasio general Geza Farkaš, koji je takođe svedočio u odbranu Slobodana Miloševića.

General Farkaš, koji je tokom sukoba na Kosovu bio šef vojne službe bezbednosti, je izbegao direktan odgovor na tužiočevo više puta ponovljeno pitanje da li je MUP Srbije mogao da organizuje operaciju iskopavanja, prevoza i ponovnog zakopavanja tela kosovskih žrtava bez znanja i saglasnosti Vojske Jugoslavije. Na svako od tih pitanja general je odgovarao da vojska nije bila ni uključena ni upućena u tu operaciju, kao i da je vojska kontrolisala državnu granicu, ali ne i granicu Srbije sa pokrajinom preko koje su leševi prevoženi.

Farkaševoj verziji sastanka vojnog i policijskog vrha kod predsednika Miloševića, 17. maja 1999. godine, iznetoj u jučerašnjem glavnom ispitivanju, tužilac je danas suprostavio verziju koju je Aleksandar Vasiljević prezentirao u dokaznom postupku optužbe. Prema Farkašu, na sastanku se govorilo o zločinima koje su na Kosovu počinili bivši "Arkanovci" i "Škorpioni" uključeni u jedinice MUP-a, a Milošević je ljutito "tražio objašnjenja" i naložio da se to "smesta razreši i da se svi počinioci zločina što pre privedu pravdi."

Prema Vasiljeviću, koji je kao tadašnji Farkašev zamenik prisustvovao istom sastanku i vodio beleške o onome što je rečeno, general Nebojša Pavković se žalio da MUP optužuje VJ za smrt oko 800 ljudi ukazujući da je prema ispitivanjima organa bezbednosti utvrđena odgovornost vojske za smrt "samo" 271 lica. S druge strane, Rade Marković je prezentirao evidenciju MUP, prema kojoj policijske snage prihvataju odgovornost za smrt 326 lica.

Prema Vasiljevićevom svedočenju, general Pavković je na tom sastanku predložio da se formira državna komisija koja će istražiti zločine vojske i policije. Njegovu ideju podržao je i Nikola Šainović, tadašnji potpredsednik savezne vlade i, prema optužnici, glavni Miloševićev čovek za Kosovo. Po Vasiljeviću, međutim, sam Milošević nije o tome ništa rekao i nije izdao nikakva uputstva.

Pošto ga je tužilac suočio sa Vasiljevićevom verzijom sastanka, Farkaš je potvrdio da su Pavković i Marković iznosili navedene cifre žrtava vojske i policije, kao i da je predloženo formiranje državne istražne komisije, ali je negirao da Milošević nije tim povodom rekao ili naložio ništa. Prema Farkašu, Milošević je naložio da se "prvo sredi to sa dobrovoljcima, a da posle toga vojska i policija sednu i dogovore se šta će i kako preduzeti."

Ukazujući da su na sastanku kod Miloševića 17. maja 1999. vojska i policija licitirali sa 500 do 800 žrtava, tužilac je pitao Farkaša koliko je od tih zločina rasvetljeno i izvršilaca kažnjeno. Farkaš nije znao da na to odgovori, ukazujući da su se ubrzo nakon tog sastanka vojska i policija povukli sa Kosova, i da istrage koje su započete nisu zbog toga mogle da se privedu kraju.

Tužilac je, na to, ukazao da je prema dokumentima koje tokom svog svedočenja prezentirao bivši načelnik Pravne uprave Generalštaba VJ, general Radomir Gojović, vojno pravosuđe procesuiralo samo tri slučaja kosovskih zločina sa ukupno 7 optuženih, odnosno osuđenih. General Farkaš, međutim, kaže da se "nije time bavio" pošto su u to vreme "povlačili snage i imali mnogo problema", te ne zna "šta su radili civilni sudovi."


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 255

GENERAL PROTIV GENERALA: Dve verzije jednog sastanka kod predsednika
"ŠESTORKA" IZ HERCEG-BOSNE: Da li se Tuđmanu sudi u odsustvu?
VUKOVARSKA TROJKA: Pogled na bolnicu sa srpske strane Dunava
ODVOJENO ILI ZAJEDNO: Jedno ili četiri suđenja za zločine u Srebrenici
PRITVORENIK I ZATVORENICA: Da li će Krajišnik tužiti Plavšićevu ili će je zvati da ga brani