Home



POGLED SA VRHA "VOJNE PIRAMIDE BEZBEDNOSTI"




Kao načelnik Uprave bezbednosti VJ u vreme sukoba na Kosovu general Geza Farkaš je, prema Slobodanu Miloševiću, dobijao sve informacije o tome šta se događalo u zemlji, pa se ono o čemu on kaže da nema saznanja... zapravo nije ni dogodilo.

Geza Farkaš, svjedok odbrane MiloševićaGeza Farkaš, svjedok odbrane Miloševića

Svog novog svedoka, generala Gezu Farkaša, Slobodan Milošević je danas predstavio kao čoveka koji je tokom sukoba na Kosovu 1999. godine bio "na vrhu vojne piramide bezbednosti." Kod njega, kao načelnika Uprave bezbednosti Vojske Jugoslavije, slivale su se sve informacije o tome šta se događalo na Kosovu, tako da je on, po Miloševiću, "morao da zna da li se nešto dogodilo ili nije."

To "nešto" su navodi o "sistematskoj kampanji terora" koju su, prema optužnici, na Kosovu sprovodili vojska i policija, zatim o masovnoj deportaciji i prinudnom iseljavanju kosovskih Albanaca, granatiranju, razaranju i pljačkanju naselja i ubistvu velikog broja civila. Na svaki od tih navoda koje mu je čitao Milošević, general Farkaš je odgovarao da o tome "nema nikakvih saznanja" što, po optuženom, znači da se takve stvari nisu ni dogodile.

General Farkaš je, istina, potvrdio da je u proleće 1999. na Kosovu bilo pljački, paljevina, silovanja i ubijanja civila, ali je tvrdio da su te zločine činila "pojedinačna lica" ili "grupe od najviše 2-3 pojedinca", među kojima je bilo vojnika i starešina VJ kao i pripadnika MUP. Potvrdio je, takođe, da je na Kosovu bilo i pripadnika paravojnih formacija, od kojih je pomenuo izvesnog "Bocu" Medića i tridesetak "bivših Arkanovaca", za koje tvrdi da su bili "u sastavu jedinica MUP-a."

Kad su do Uprave bezbednosti stigle informacije o zločinima "pojedinačnih lica" ili "grupa pojedinaca", general Farkaš je o tome obavestio načelnika Generalštaba Dragoljuba Ojdanića, koji mu je naredio da ide na Kosovo i to istraži. Farkaš je postupio po naređenju, otišao na Kosovo i po povratku u Beograd podneo izveštaj Ojdaniću, koji je rekao da će o svemu odmah obavestiti predsednika Miloševića.

Pošto je o tome obavešten, predsednik Milošević je sazvao sastanak vojnog i policijskog vrha, na kojem je, prema Farkaševom svedočenju, ljutito "tražio objašnjenja" i naložio da se to "smesta razreši i da se svi počinioci zločina što pre privedu pravdi." Farkaš tvrdi da je tako i bilo, odnosno da su procesuirani svi za čije se zločine znalo. A ono što se nije znalo nije se – nakon povlačenje vojske i policije sa Kosova u junu 1999. godine – moglo ni istražiti, ni procesuirati.

Na početku unakrsnog ispitivanja, tužilac Najs/Nice je pitao svedoka da li ima bilo kakve beleške sa sastanaka sa Miloševićem ili Ojdanićem na kojima se razgovaralo o sprečavanju zločina na Kosovu i kažnjavanju njihovih počinilaca, ili možda kopije naređenja kojim je upućen na Kosovo i izveštaja koji je, nakon toga, podneo načelniku Generalštaba. General Farkaš je odgovorio da na sastancima "nije vodio beleške", da je Ojdanićevo naređenje "bilo usmeno", a da izveštaj koji je on podneo "verovatno negde postoji", ali on nije mislio da bi trebalo da ga ponese u Hag na svedočenje.

Tužilac je od svedoka – čoveka sa "vrha piramide vojne bezbednosti", kod koga su se "slivale sve informacije" – tražio da mu objasni kako je došlo do toga da se stotine tela ubijenih kosovskih Albanaca premeste sa Kosova u Batajnicu. Farkaš je, međutim, rekao da je za premeštanje tela saznao tek posle rata, a da u vreme kada se to događalo "nije imao nikakvih saznanja."

Unakrsno ispitivanje generala Farkaša biće nastavljeno sutra.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 255

GENERAL PROTIV GENERALA: Dve verzije jednog sastanka kod predsednika
"ŠESTORKA" IZ HERCEG-BOSNE: Da li se Tuđmanu sudi u odsustvu?
VUKOVARSKA TROJKA: Pogled na bolnicu sa srpske strane Dunava
ODVOJENO ILI ZAJEDNO: Jedno ili četiri suđenja za zločine u Srebrenici
PRITVORENIK I ZATVORENICA: Da li će Krajišnik tužiti Plavšićevu ili će je zvati da ga brani