Home



GENERALA NE INTERESUJE KO GA PLAĆA




Kako je Četrdeseti kadrovski centar Generalštaba VJ u Beogradu "vojniku države koja nije u ratu tehnički omogućio da ide u rat u drugu državu"?

Miloš Đošan, svjedok odbrane MiloševićaMiloš Đošan, svjedok odbrane Miloševića

Generala Miloša Đošana, koji se sudu predstavio kao "Srbin iz bivše BiH", tužilac Najs je na početku unakrsnog ispitivanja pitao šta je u prvoj polovini 1995. radio u Hrvatskoj. General je odgovorio da je bio komandant 44. raketne brigade Srpske Vojske Krajine "na teritoriji pod kontrolom UN" i da je "pomagao svom narodu nakon što je NATO bombardovao RSK." A to mu je, kako je objasnio, "tehnički omogućio" Četrdeseti kadrovski centar Generalštaba u Beogradu. Tužioca je interesovalo "kako se vojniku države koja nije u ratu tehnički omogućuje da ide u rat u drugu državu", ali general nije znao ili nije hteo da mu na to odgovori.

General, takođe, nije znao – pošto ga "nije interesovalo" – odakle je dobijao platu 1996. i 1997. godine, kada je u Banja Luci bio načelnik protiv-vazdušne odbrane Vojske Republike Srpske. Tužilac mu je objasnio da je, u tom slučaju, bio na platnom spisku Tridesetog kadrovskog centra u Beogradu. Inače, ta dva Kadrovska centra su, po tužiocu, dokaz da je Beograd tokom ratova u Hrvatskoj i BiH ne samo pomagao nego i kontrolisao Srpsku Vojsku Krajine i Vojsku Republike Srpske.

Pošto je svedok rekao da je 1991. i 1992. godine bio stacioniran u Batajnici, tužilac ga je pitao zna li nešto o tamošnjim masovnim grobnicama u kojima su pronađeni leševi kosovskih Albanaca. Svedok je tvrdio da o tome ništa ne zna, ali mu tužilac nije poverovao i tvrdio je da on to "mora da zna", iz barem dva razloga. Prvi je što je sprovedena istraga u koju su bili uključeni Okružni sud, Institut za sudsku medicinu i Medicinski fakultet u Beogradu, a drugi je razlog što veliki broj leševa koji su ekshumirani u Batajnici potiče iz Đakovice, Korenice i Meje – dakle upravo sa područja na kojem je general Đošan 1999. godine bio komandant garnizona. U Meji i Korenici je, prema navodima optužnice i dokazima tužilaštva, 27. i 28. aprila 1999. ubijeno više od sto kosovskih Albanaca

Svedok je na to odgovorio da nije video nalaze institucija koje su istraživale Batajnicu i da ne zna kako su leševi iz Đakovice, Korenice i Meje stigli nadomak Beograda. Dodao je da u to "ne veruje" i da bi "bilo suludo da je neko nosio leševe sa Kosova do Beograda." Na pitanje tužioca da li tvrdi da su Albanci i NATO iskopali leševe, odneli ih u Srbiju i zakopali na poligonu Jedinice za specijalne operacije, Đošan je odgovorio da "ne želi da nagađa", ali da je "posle Markala sve moguće."

U glavnom ispitivanju general Đošan je osporio gotovo sve navode iz izjava koje je tužilaštvu dao kapetan Nik Peraj, oficir koji mu je 1999. bio potčinjen u Đakovici, tvrdeći da su date "pod ucenom i pritiskom." Tužilac je danas citirao delove izjava u kojima Peraj vrlo pozitivno govori o svom komandantu Đošanu i opisuje ga kao "osećajnog", "odgovornog" i "savesnog" čoveka i starešinu, koji se nije slagao sa načinom na koji je izvedena operacija u Meji. Na pitanje "kakve je interese mogao da ima OVK da natera Peraja da veoma pozitivno govori o svom komandantu", general Đošan je odgovorio da je to "provereni način plasiranja dezinformacija."

Unakrsno ispitivanje generala Miloša Đošana nastaviće se u utorak 25. oktobra.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 252

PO SOPSTVENOM IZBORU: Milošević u vremenskoj oskudici
PORICANJE: General Batajnici ne veruje
ŽALBENA RASPRAVA: Završne reči "Tute" i "Štele"
PROPUST: Tužilac priznaje grešku - Orićeva odbrana traži sankcije
PRIZNANJE I POKAJANJE: Koja je kazna pravična za Miroslava Brala