Home



DA LI JE OPTUŽBA ZATAJILA "OSLOBAĐAJUĆE DOKAZE" ZA ORIĆA?




Oštra rasprava o podnesku odbrane Nasera Orića u kojem se tužilaštvo optužuje da je zatajilo dokaze koji bi mogli upućivati na nevinost ili ublažiti krivicu optuženog

Tužilaštvo na suđenju Naseru OrićuTužilaštvo na suđenju Naseru Oriću

Odbrana Nasera Orića optužila je tužilaštvo za kršenje člana 68 Pravilnika o postupku i dokazima koji ga obavezuje da «što je pre moguće, odbrani obelodani sve materijale koji mogu upućivati na nevinost, odnosno ublažiti krivicu optuženog ili uticati na verodostojnost dokaza optužbe».

Branioci su veću dostavili dokumente koji su u posedu tužilaštva a u kojima se događaji u Podrinju opisuju na način koji Oriću, barem kako smatra odbrana, idu na ruku. U jednom od tih dokumenata izvesni Slobodan Mišić zvani "Top" opisuje svoje "ratne podvige" u području Bratunca 1992. i 1993. godine. Navodi, pored ostalog, da je kao "dobrovoljac" iz Srbije bio smešten u Fakovićima, na levoj obali Drine, te da je iz zasede lično ubio između 70 i 80 muslimanskih civila, muškaraca i žena, koji su bili u potrazi za hranom. Prema Mišićevim procenama, u Podrinju je tokom rata ubijeno četiri do pet hiljada muslimanskih civila.

Branilac Džon Džons/John Jones smatra da ti dokumenti potvrđuju argumente odbrane da u selima koja su prema optužnici napadale Orićeve jedinice nisu bili civili već vojnici ili "dobrovoljci" iz Srbije, kao i da su se Muslimani u grupama kretali u potrazi za hranom i da, čak i kad su bili naoružani, nisu bili pod jedinstvenom komandom.

Odbrana tvrdi da tužilaštvo već godinama ima ove dokumente, ali ih nije obelodanilo. Tužilac Gramši Difacio/Gramsci Difazzio je naveo da se dokumenti nalaze u elektronskom arhivu tužilaštva u koji imaju pristup sve odbrane, te su branioci mogli sami da ga pronađu. Tužilac je, takođe, pokušao da umanji njihovu dokaznu vrednost.

Takav pristup nije se dopao predsedavajućem sudiji Ađijusu/Agius koji se u nekoliko navrata neuobičajeno oštrim tonom obratio timu optužbe. «Bilo je i ranije situacija u kojima je tužilaštvo pravilo ovakve greške, ali su umeli da ih priznaju i kažu – stojimo veću na raspolaganju, učinićemo sve što treba», rekao je Ađius i upozorio tužioce da bi takvim «defanzivnim držanjem mogli da dovedu do krupnih posledica». Predsednik veća je ocenio da se ovde radi o «krupnom propustu» koji «veću pravi velike probleme» i koji je odbrani uskratio pravo da svedocima optužbe postavlja pitanja na osnovu novih saznanja. Nakon toga, tužilac je nevoljko rekao da se «čini da jeste došlo do povrede pravila 68 od strane tužilaštva».

Pošto tužilaštvo nema obavezu da odbrani obelodanjuje dokumente koji spadaju u javni domen, tužilac Difacio je zatražio vreme za proveru. Mada se s tim složio, malteški sudija je upozorio optužbu da ima u vidu «da u javni domen ne spada nešto što je objavljeno u nekakvim malteškim novinama».

Ispovest Slobodana Mišića zvanog "Top", pod naslovom "Kako sam ubijao Hrvate i Muslimane " je, prema našoj pretrazi na internetu, prvi put objavljena 6. novembra 1997. ali ne u "malteškim" već u "Vranjskim novinama". Rasprava o propustu tužilaštva će se nastaviti.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 252

PO SOPSTVENOM IZBORU: Milošević u vremenskoj oskudici
PORICANJE: General Batajnici ne veruje
ŽALBENA RASPRAVA: Završne reči "Tute" i "Štele"
PROPUST: Tužilac priznaje grešku - Orićeva odbrana traži sankcije
PRIZNANJE I POKAJANJE: Koja je kazna pravična za Miroslava Brala