Home
ŠEŠELJ “ŠIRI LJUBAV”
Petog dana svedočenja na suđenju Slobodanu Miloševiću, Vojislav Šešelj osporio navode iz više haških optužnica u kojima se tvrdi da je “aktivno učestvovao u ratnoj propagandi i širenju međunacionalne mržnje.” Neke njegove izjave su, istina, bile ratoborne, ali to nije bila “institucionalizovana propaganda” već odraz “političkog stila.” Osporavanje postojanja hrvatske ili muslimanske nacije, smatra Šešelj, zasniva se na “naučnim argumentima”, te samim tim ne može da bude širenje mržnje.
Vojislav Šešelj svjedoči u odbranu Slobodana Miloševića
Vojislav Šešelj nije raspirivao međunacionalnu mržnju nego je, naprotiv “širio ljubav i ubeđivao ljude koji su otpali od srpske nacije da su i oni Srbi i da treba obnoviti bratsku slogu i jedinstvo Srba pravoslavaca, katolika i muslimana i stvoriti jedinstvenu državu.”
Tako je petog dana svedočenja na suđenju Slobodanu Miloševiću lider srpskih radikala osporio navode iz više haških optužnica u kojima se tvrdi da je “aktivno učestvovao u ratnoj propagandi i širenju međunacionalne mržnje.” Priznao je, istina, da su mnoge njegove izjave bile ratoborne, tvrdeći da to nije bila “institucionalizovana propaganda” već odraz njegovog “političkog stila.” Osporavanje postojanja hrvatske ili muslimanske nacije, smatra Šešelj, zasniva se na “naučnim argumentima”, te samim tim ne može da bude širenje mržnje.
Šešelj je danas najviše govorio o Miloševićevim i svojim odnosima sa Radovanom Karadžićem, Momčilom Krajišnikom, Biljanom Plavšić i Ratkom Mladićem, koji su – prema optužnici – zajedno s njima učestvovali u udruženom zločinačkom poduhvatu u Bosni i Hercegovini.
Milošević i Karadžić, prema Šešelju, “nikada nisu bili na istim ideološkim talasnim dužinama”, te samim tim nisu mogli da budu u istom zločinačkom poduhvatu. Karadžić je bio “nacionalista i antikomunista” i zajedno sa SDS i SRS se zalagao za “rehabilitaciju srpskog četničkog pokreta”, dok je Milošević “bivši komunista koji je ostao levičar.” Svoje odnose sa Karadžićem Šešelj je opisao kao “prijateljske”, ukazujući da je lider bosanskih Srba bio “mnogo bliži Đinđiću i Koštunici”, kao i u koaliciji sa SPO Vuka Draškovića.
Radovan Karadžić mu je u junu 1996., svedočio je danas Šešelj, rekao da srpske snage “nisu proterale muslimanske civile iz Srebrenice”, već su oni otišli “na sopstveno insistiranje” i na osnovu sporazuma koji su potpisali predstavnik izbeglica, holandski major i Miroslav Deronjić sa srpske strane. Karadžić mu je takođe, tvrdi Šešelj, rekao da “niko nije naredio streljanje zarobljenika”, ali da je “mimo kontrole ipak došlo do streljanja oko 1.000 ljudi”, kao i da se sumnja da su u to “umešane strane sile.” Dodao je da su mnogi Muslimani stradali u proboju i u međusobnim obračunima onih koji su hteli da se predaju i onih koji su to odbijali. Šešelj tvrdi da se na spisku ubijenih u Srebrenici nalaze i “imena Muslimana koje je 1992. bosanskim Srbima isporučio Milo Đukanović, a Miroslav Deronjić ih zatim streljao.”
Svoje odnose sa Momčilom Krajišnikom Šešelj je opisao kao “mnogo bolje”, pošto je predsednik Skupštine bosanskih Srba, za razliku od Karadžića, “bio skloniji Srpskoj radikalnoj stranci.” Za Biljanu Plavšić, Šešelj je rekao da je bila “na nepodnošljivo ekstremističkim pozicijama”, koje su čak i njemu smetale. Opisao je kako je 1996. ubeđivao Karadžića da je ne kandiduje za predsednika RS, ali je on to ipak učinio kako bi se osvetio međunarodnoj zajednici koja je na svaki način htela da ga ukloni, i kako bi “zadao udarac Miloševiću” s kojim je Biljana Plavšić bila u “neprijateljskim odnosima.”
Sa Ratkom Mladićem Šešelj, kako je rekao, “nije imao prave kontakte”, sem dva-tri slučajna susreta u Beogradu. Napao ga je, kaže, kada je 1995. otkazao poslušnost Karadžiću koji je pokušao da ga smeni.
Pitanjima o Šešeljevim odnosima sa političkim i vojnim liderima bosanskih Srba, Milošević je, kako je objasnio, želeo da pokaže da ni on ni svedok “nisu imali ništa zajedničkog sa ljudima za koje tužilaštvo tvrdi da su bili učesnici zajedničkog zločinačkog poduhvata.” Sudija Bonomi/Bonomy je, međutim, na to primetio da se “može biti u udruženom zločinačkom poduhvatu i sa ljudima koje niste nikada sreli.”
Milošević je danas rekao da će mu za direktno ispitivanje ovog svedoka biti potrebna još tri dana, što znači da će unakrsno ispitivanje Vojislava Šešelja početi sledeće sedmice.
Vezani izvještaji
- Predmet : Milošević Slobodan - "Kosovo, Hrvatska i Bosna"
- 2005-08-25 UVEĆANA A NE VELIKA SRBIJA
- 2005-08-24 ŠEŠELJEV “OBRAČUN” SA DRAŠKOVIĆEM I ĐINĐIĆEM
- 2005-08-23 IMA LI MILOŠEVIĆ KORISTI OD ŠEŠELJEVOG SVEDOČENJA?
- 2005-09-01 BLAĆENJE POTENCIJALNIH SVEDOKA
- 2005-09-05 KAKO JE ŠEŠELJ RATOVAO U SARAJEVU
- 2005-09-06 SUDIJE UPOZNAJU “PRAVOG ŠEŠELJA”
TV Tribunal 245
KARLOBAG-KARLOVAC-VIROVITICA: Čas Velike Srbije profesora Šešelja
ODBIJENA ŽALBA: Admiralu Jokiću potvrđena kazna od 7 godina zatvora
KRAJ SUĐENJA: Tužilac traži stroge kazne za trojku iz Lapušnika
ZAVRŠNE RIJEČI: Sefer Halilović između slobode i 10 godina zatvora
OPSTATI U SREBRENICI: "Torbari" u ratnom pohodu za hranom