Home



"KNINSKI INSAJDER" VREDI KOLIKO 14 DRUGIH SVEDOKA




Sudije odobrile optužbi dva dodatna dana (ukupno šest) za ispitivanje svedoka C-061, bivšeg visokog zvaničnika Republike Srpska Krajina koji svedoči na suđenju Slobodanu Miloševiću. Zahvaljujući tome tužilaštvo će, najavio je Geoffrey Nice, odustati od pozivanja 14 "manje važnih svedoka" koji su bili predviđeni da svedoče protiv Miloševića

Slobodan Milošević u sudnici TribunalaSlobodan Milošević u sudnici Tribunala

Značaj svedočenja zaštićenog svedoka C-061 za dokazivanje navoda "hrvatske optužnice" protiv Slobodana Miloševića najbolje se može sagledati iz spremnosti tužilaštva da, u zamenu za dva dodatna dana njegovog ispitivanja, odustane od pozivanja čak 14 planiranih, ali "manje važnih", svedoka. Bio je to predlog koji sudije, opsednute dužinom suđenja Slododanu Miloševiću, jednostavno nisu mogle da odbiju, pa su optužbi, pored već odobrena četiri, dale još dva dana, tako da će se direktno svedočenje C-061 nastaviti sutra i u ponedeljak 25. novembra.

Svedok je, kao što smo već javili, u vreme na koje se odnosi optužnica bio u samom političkom vrhu tadašnje Republike Srpska Krajina i do te je mere tesno sarađivao sa optuženim Miloševićem da ga tužilaštvo smatra njegovim saučesnikom, odnosno jednim od učesnika u "zajedničkom zločinačkom poduhvatu", pa protiv njega vodi istragu sa perspektivom da ga uskoro i optuži. "Kninski insajder", zbog toga, svedoči u prisustvu svog nemačkog advokata.

Pošto je u prva tri dana detaljno opisao Miloševićeve političke ciljeve i teritorijalne ambicije, zatim "obrazac" po kojem su JNA, Služba državne bezbednosti Srbije, dobrovoljačke jedinice i lokalna policija delovali u Hrvatskoj i Bosni, kao i paralelne zapovedne lance na čijem je vrhu bio tadašnji predsednik Srbije, "Kninski insajder" je danas, pored ostalog, govorio o ulozi optuženog u prihvatanju, ili odbacivanju, mirovnih planova za takozvanu Republiku Srpska Krajina. Kao i prethodnih dana, veći deo današnjeg svedočenja odvijao se na "privatnim raspravama", kada se isključuju kamere i mikrofoni u sudnici.

Kada je u decembru 1991. deo rukovodstva u Kninu pokušao da odbije takozvani Vensov/Vance plan, koji su prethodno prihvatili predsednici Srbije i Hrvatske, kao i JNA, Milošević je u Krajinu poslao Branka i Jugoslava Kostića iz "krnjeg Predsedništva" i generala Blagoja Adžića, sa zadatkom da osiguraju da se poštuje volja Beograda. A Beograd je, kako je tom prilikom rekao Branko Kostić, smatrao da će se "ono što je stečeno ratom, najbolje sačuvati mirom."

Nakon toga je, po nalogu Beograda, smenjen "neposlušni" predsednik RSK, Milan Babić, a na njegovo mesto je doveden "poslušni" Goran Hadžić. Međutim, mada prihvaćen, Vensov plan nije bio realizovan: nije izvršena demilitarizacija, vojska Krajine je samo presvukla uniforme i postala "milicija", nije formirana dvonacionalna policija i sprečen je povratak Hrvata u njihova sela, a 1993. je uzeto i teško naoružanje koje je bilo stavljeno pod nadzor mirovnih snaga UN.

Slobodan Miloševic je, tvrdi "Kninski insajder", podržavao militarizaciju RSK, postavljao i plaćao oficire Srpske Vojske Krajina, pružao im logističku i drugu pomoć, naređivao ili odobravao njihovo angažovanje na bojištima u Bosni i Hercegovini, i to je trajalo sve do avgusta 1995. Do tada, rekao je C-061, Srpska Vojska Krajine je bila "deo vojne strukture" Srbije odnosno Jugoslavije, kojom je komandovao Slobodan Milošević.

Nikakvi pregovori o rešenju krajinskog problema - bilo sa Hrvatima ili sa predstavnicima međunarodne zajednice - nisu se mogli voditi bez "konsultacija" sa Beogradom, odnosno Miloševićevih naloga šta se može, a šta ne, prihvatiti.

"Kninski insajder" je, takođe, svedočio o planu Z-4 koji je krajinskim Srbima obezbeđivao široku političku i teritorijalnu autonomiju u Hrvatskoj. Pošto je prethodno išao "po svoje mišljenje" u Beograd, tadašnji predsednik RSK Milan Martić je - pola sata pre početka sastanka sa autorima plana i predstavnicima Hrvatske - ostalim članovima krajinske delegacije saopštio da im je Milošević naložio da taj plan "ne uzmu niti u razmatranje". Martić je učinio čak i više nego što mu je naloženo: odbio je da uzme plan Z-4 ne samo "u razmatranje", nego i u ruke. Nekoliko meseci kasnije došlo je do "Oluje."

Svedočenje "kninskog insajdera" nastaviće se sutra. (kraj)


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 125

"KNINSKI INSAJDER": Od saučesnika do svedoka optužbe
POVRATAK NA POČETAK: U izgledu ponovno suđenje generalu Blaškiću
"ŠMINKANJE" OMARSKE: Kako je logor doteran za posete novinara
DOKTOR I VATROGASCI: Moć i nemoć predsednika opštine
NI ČUO, NI VIDEO: Predsednik se brani neznanjem