Home



SLIČNOSTI I RAZLIKE IZMEĐU ŠEŠELJEVOG I MILOŠEVIĆEVOG KONCEPTA




Nastavak svedočenja "kninskog insajdera" pomogao sudijama da razjasne nedoumice koje su imali o sličnostima ili razlikama između koncepta "Velike Srbije" i teze da "svi Srbi treba da žive u jednoj državi." Prema svedoku, radi se o "pojmovno različitim ali sadržajno bliskim ili identičnim konceptima"

Slobodan Milošević u sudnici TribunalaSlobodan Milošević u sudnici Tribunala

Dok je bio u "rukovodećim strukturama" nekadašnje Republike Srpska Krajina, zaštićeni svedok C-061 se sa Slobodanom Miloševićem, tadašnjim predsednikom Srbije, sreo više od 30 puta, a vodio je s njim i desetak telefonskih razgovora. Zahvaljujući tome, tvrdi da je u stanju da na snimcima presretnutih telefonskih razgovora prepozna glas optuženog i drugih vodećih ličnosti hrvatskih ili bosanskih Srba, kao što je, recimo, Radovan Karadžić.

U pripremama za svedočenje, C-061 je sa istražiteljima tužilaštva više od dva dana preslušavao pedesetak snimaka presretnutih telefonskih razgovora i identifikovao njihove učesnike. Uprkos protivljenju optuženog i "prijatelja suda", sudije su odlučile da te snimke uvrste u dokazni materijal, s tim što će tužilaštvo morati da im pruži više podataka o tome ko ih je, kada i pod kojim okolnostima snimio.

Pred sudom je, danas, emitovan snimak presretnutog telefonskog razgovora, čije je sagovornike svedok identifikovao kao Slobodana Miloševića i Radovana Karadžića. U razgovoru koji je, prema svedoku, vođen negde u jesen 1991. Karadžić govori o potrebi da se "obezbede teritorije u Hercegovini, pored Dubrovnika" i kaže kako "treba iči na faktično stanje: Jugoslavija brani svoje teritorije, pa kako se pogodimo." Milošević na to odgovara: "Mi moramo da štitimo taj naš narod, a narod živi na teritorijama na kojima živi, i to nam niko ne može..."

Prema tumačenju svedoka C-061 koji je u to vreme bio u najužem političkom vođstvu Srba u Hrvatskoj, "faktičko stanje" o kojem govori Karadžić je ono koje su stvorile snage JNA zaposedanjem delova teritorije Hrvatske - u Istočnoj i Zapadnoj Slavoniji, Kninskoj krajini i oko Dubrovnika - koje treba da uđu u sastav nove države. Odnosno, kako je to Milošević formulisao, u tu će državu uči srpski narod.... sa "teritorijama na kojima živi."

Svedočenje "kninskog insajdera" pomoglo je sudijama da razjasne nedoumice koje su imali o sličnostma ili razlikama između koncepta "Velike Srbije" i teze da "svi Srbi treba da žive u jednoj državi." Koncept "Velike Srbije" je, objasnio je C-061, razradio Vojislav Šešelj, postavljajući njene zapadne granice na liniji Karlobag-Karlovac-Ogulin-Virovitica, dok je tezu "svi Srbi u jednoj državi" zastupao Slobodan Milošević. Po svedoku, reč je o "pojmovno različitim ali sadržajno bliskim ili identičnim konceptima", budući da bi - pored Srbije i Crne Gore - ta država trebalo da obuhvati i Srbe u Hrvatskoj i Bosni, naravno sa teritorijama na kojima žive, što znači da bi se njene granice u znatnoj meri poklopile sa zapadnim granicama Šešeljeve "Velike Srbije."

Tokom današnjeg svedočenja "kninskog insajdera" tužilaštvo je u dokazni materijal uvelo niz dokumenata o finansijskoj, materijalnoj i drugoj pomoći koja je iz Srbije upućivana armiji, policiji i budžetu takozvane Republike Srpska Krajina. Predstavnici Knina su, tvrdi C-061, "uvek išli kod predsednika Srbije za sve materijalne i finansijske potrebe, a on je onda prosleđivao naloge guverneru Narodne banke Jugoslavije, predsedniku vlade i tako dalje."

Sve u svemu, zaključio je svedok, "Republika Srpska Krajina je bila u potpunoj ekonomskoj i finansijskoj zavisnosti od Srbije." "Kninski insajder" je, takođe, svedočio i o ulozi srpskih medija u raspirivanju straha, nepoverenja i neprijateljstva Srba u Hrvatskoj prema novim vlastima u Zagrebu, priznajući da je i sam jedno vreme bio "zaveden" takvom propagandom. Predsednik Milošević je, tvrdi C-061, kontrolisao sve glavne medije u Srbiji, počev od RTS i dnevnika "Politika", i lično je postavljao njihove direktore i glavne urednike s čime mu se, u jednoj prilici, i sam pohvalio.

Svedočenje "kninskog insajdera" se nastavlja.(kraj)


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 125

"KNINSKI INSAJDER": Od saučesnika do svedoka optužbe
POVRATAK NA POČETAK: U izgledu ponovno suđenje generalu Blaškiću
"ŠMINKANJE" OMARSKE: Kako je logor doteran za posete novinara
DOKTOR I VATROGASCI: Moć i nemoć predsednika opštine
NI ČUO, NI VIDEO: Predsednik se brani neznanjem