Home



ZLOČINIMA DO SRPSKE DRŽAVE U BIH




Svedočeći u odbranu Ratka Mladića, general Boško Kelečević priznao da je cilj vojske i rukovodstva bosanskih Srba o teritorijalnom razgraničenju sa preostala dva naroda u BiH ostvarivan najtežim zločinima protiv muslimanskih i hrvatskih civila, da bi se zatim ispravio i rekao da je Mladićeva vojska štitila i "poštene pripadnike drugih naroda", odnosno one koji su "izvršavali zadatke predviđene idejom srpskoga naroda o zajedničkom životu"

Boško Kelečević, svjedok odbrane Ratka Mladića Boško Kelečević, svjedok odbrane Ratka Mladića

U poslednjem delu unakrsnog ispitivanja generala Boška Kelečevića, tužilac Traldi je kompletirao predstavljanje dokaza o zločinima u četiri opštine koje su bile pod kontrolom Prvog krajiškog korpusa VRS – Prijedor, Sanski Most, Ključ i Kotor Varoš – gde je, po optužnici protiv Ratka Mladića, kampanja progona nesrpskog stanovništva 1992. godine dosegla razmere genocida. Svedok koji je tokom rata bio načelnik štaba tog korpusa uglavnom nije poricao da je bilo zločina velikih razmera, ali se trudio da – kad god je mogao – odgovornost skine sa generala Mladića i njegove vojske i prebaci je na policiju i civilne vlasti.

Nakon što je Kelečević juče priznao da su nesrpski civili u Prijedoru masovno ubijani, a oni koji su zarobljeni sprovedeni su logore Omarska, Keraterm i Trnopolje, tužilac je danas sugerisao da su tamošnji zatočenici u avgustu 1992. godine prosleđeni u vojni logor Manjača kod Banja Luke. Svedok to nije porekao, a kada je upitan da li zna da su tokom transporta neki ljudi ubijeni, prihvatio je da se i to desilo, ali odgovornost svaljuje na policiju koja je obezbeđivala transport. Kada je kamion sa mrtvim zatvorenicima stigao, upravnik Manjače je, kaže Kelečević, odbio da ih primi uz obrazloženje da u logor mogu ući "samo živi i zdravi ljudi".

Tokom jučerašnjeg zasedanja Kelečević je ispitivan o masakru nad 80 Muslimana u školi u Velagićima kod Ključa, a danas je na dnevnom redu bilo ubistvo oko 150 njihovih sunarodnika iz Večića koji su bili odvedeni u školu u Grabovici kod Kotor Varoši. Pre nego što su uhapšeni, na sastanku kotorvaroškog Ratnog predsedništva od 2. novembra 1992. godine navedeno je da je Ratko Mladić naredio da iz Večića "niko ne sme da izađe pre bezuslovne predaje oružja". Upitan da li se slaže da je Mladić kontrolisao operaciju razoružavanja u Večićima, svedok je rekao: "Mogu se složiti, ali ne mogu reći da je tako i bilo".

Danas je predočen i opštinski dokument Sanskog Mosta u kojem se navodi da je 1991. godine u gradu bilo 25.000 Srba, 28.000 Muslimana i oko 4.000 Hrvata, a da se broj Srba 1993. godine popeo na 28.000, dok je Muslimana ostalo samo 4.000 uz oko 1.000 Hrvata. To znači, ukazao je tužilac, da je grad napustilo oko 25.000 nesrba. Kelečević kaže da ne zna tačne brojke, ali priznaje da je veliki broj nesrba otišao nakon zločina nad civilima i uništavanja njihove imovine.

Na kraju unakrsnog ispitivanja, tužilac je sugerisao da su aktivnosti Prvog krajiškog korpusa i drugih vojnih jedinica bosanskih Srba poput zatočavanja, zlostavljanja i ubijanja nesrpskih civila i razaranja njihove imovine i bogomolja zapravo bio način za sprovođenje cilja da se Srbi razgraniče od druga dva naroda BiH i stvore sopstvenu državu. Pomalo neočekivano, svedok se sa sugestijom bez pogovora saglasio, pa je morao da reaguje branilac Lukić u dodatnom ispitivanju. Ukazao je, između ostalog, na Mladićev dokument iz maja 1992. godine u kojem se navodi da je cilj vojske zaštita srpskog i "poštenih pripadnika drugih naroda". Upitan da objasni o kojim "poštenim pripadnicima" se radi, general Kelečević je rekao: "Svi oni koji izvršavaju zadatke predviđene idejom srpskoga naroda o zajedničkom životu". Dodatno ispitivanje se nastavlja sutra.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 681

STRATEŠKO RAZGRANIČENJE: Samo za Srbe i poštene predstavnike drugih naroda
SENSE U ZAGREBU: Predstavljanje Dokumentacionog centra Srebrenica u Klovićevim dvorima
DIREKTOR PROTIV DIREKTORA: Propagandni rat u bosanskom Institutu za nestale