Home



BEZ PARDONA PROTIV SRPSKIH PARAVOJNIH JEDINICA




Bivši načelnik kriminalističke policije Romanijsko-biračkog centra službi bezbednosti Simo Tuševljak srpske paravojne jedinice označio kao glavnu opasnost po bezbednost stanovništva u Republici Srpskoj 1992. godine i naglasio da se policija bosanskih Srba – sa ili bez pomoći vojske – takvim grupama odlučno suprotstavljala, a njene pripadnike predavala pravosuđu

Simo Tuševljak, svjedok odbrane Ratka Mladića Simo Tuševljak, svjedok odbrane Ratka Mladića

Predratni policijski inspektor MUP BiH Simo Tuševljak je, svedočeći danas u odbranu Ratka Mladića, nastojao da okrivi "muslimansku stranu" za početak sukoba u BiH i tenzije koje su se pojavile 1991. godine. Optužio je muslimansko vođstvo i Stranku demokratske akcije da su ilegalnim naoružavanjem Muslimana, stvaranjem paravojnih formacija i veštačkim uvećavanjem broja rezervnih policajaca vršili pripreme za rat.

Jedan od prvih koraka muslimanskog političkog vrha bilo je, objašnjava svedok, popunjavanje rezervne policije svojim sunarodnicima iz Sandžaka, što je praktično značilo stvaranje stranačke vojske unutar MUP. U isto vreme, oformljene su paravojne muslimanske jedinice "Zelene beretke" i "Patriotska liga" koje su vremenom širile uticaj na policiju.

Naoružavanje policijskih i paravojnih formacija vršilo se, po Tuševljaku, na dva načina – ilegalnim kanalima i premeštanjem naoružanja u policijske magacine smeštene u delovima Sarajeva sa muslimanskom većinom. Sudija Moloto je pitao kakav je značaj takvog premeštanja oružja ako se zna da je MUP BiH 1991. godine još uvek bio celovit, što znači da su sve magacine kontrolisali policajci različitih nacionalnosti. Svedok je potom rekao da su magacine u koje je policijsko oružje prebacivano već tada kontrolisale muslimanske "paralelne strukture".

Tuševljak tvrdi da su u proleće 1992. godine Srbi izbačeni iz MUP BiH, pa su zato "silom prilika" formirali srpsku policiju koja je počela sa radom 4. aprila. On je u novoformiranom MUP bosanskih Srba prvo bio zaposlen u Upravi kriminalističke policije, a od maja do septembra 1992. godine kao načelnik Odeljenja kriminalističke policije Centra službi bezbednosti Romanijsko-birčanskog okruga. U tom svojstvu bavio se, između ostalog, istragama "ratnih zločina i genocida", što je njegov posao i danas u MUP Republike Srpske.

Svedok kaže da je zbog slabe popunjenosti i loše obučenosti stanje u policiji bosanskih Srba tokom 1992. godine bilo "katastrofalno". Zbog toga je imala poteškoće da se obračuna sa srpskim paravojnim grupama na području Sarajeva i istočne Bosne, što je bio reon koji je pokrivao svedokov centar. Policija se, međutim, po Tuševljakovim tvrdnjama, odlučno suprotstavljala četničkim i drugim paravojnim grupama – ponekad sama, a ponekad uz pomoć vojske. Takve grupe su, kaže, razbijane a neki njihovi pripadnici su i procesuirani. Naveo je primer jedinice "Žute ose" koja je u policijskoj akciji isterana sa područja Zvornika.

Svedočenje Sime Tuševljaka će, kako je danas najavljeno, biti nastavljeno tek nakon letnje sudske pauze, a naredne sedmice se očekuje trodnevni iskaz putem video linka novog svedoka Mladićeve odbrane.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 681

STRATEŠKO RAZGRANIČENJE: Samo za Srbe i poštene predstavnike drugih naroda
SENSE U ZAGREBU: Predstavljanje Dokumentacionog centra Srebrenica u Klovićevim dvorima
DIREKTOR PROTIV DIREKTORA: Propagandni rat u bosanskom Institutu za nestale