Home
OSPORAVNJE SPISKOVA NESTALIH OSOBA
Odbrana Ratka Mladića nastavila izvođenje dokaza iskazom Milutina Mišića, člana Kolegija direktora Instituta za nestale osobe BiH. On osporava tačnost podataka Međunarodnog crvenog krsta, Međunarodne komisije za nestala lica, etnitetskih komisija za nestale u BiH, kao i samog Instituta u kojem radi
Nakon što je tužilaštvo zaključilo izvođenje dokaza o masovnoj grobnici Tomašica odbrana Ratka Mladića je nastavila svoj dokazni postupak iskazom Milutina Mišića, člana Kolegija direktora Instituta za nestala lica Bosne i Hercegovine. Odbrana ga je pozvala kako bi osporila pouzdanost podataka iz evidencija o nestalim osobama Međunarodnog crvenog krsta, Međunarodne komisije za nestala lica (ICMP) i entitetskih komisija za nestale u BiH.
Mišić je u glavnom ispitivanju rekao da su pojedinačno gledano podaci o nestalim osobama svih spomenutih institucija "netačni". Jedino ukrštanjem svih tih podataka i dodatnom provjerom je, po riječima svjedoka, moguće doći do tačnih podataka. Institut za nestale osobe BiH je počeo posao verifikacije ali ni taj posao nije obavljen u skladu sa zakonskim propisima i pravilnikom Instituta zbog "unutrašnjih slabosti". To se, kako navodi, odnosi na prvih 10.000 verifikacija osoba nestalih na području Podrinja. A od svega toga "neko" je, smatra Mišić, "imao korist".
Na pitanje sudije Molota ko je taj ko je "imao korist", Mišić je neodređeno rekao da se radi "o pojedincima i grupama koje manipulišu" spiskovima nestalih "jer im nije u interesu da se dođe do stvarnih cifara". "Rat je završen, ali on u propagandno-psihološkom obliku na žalost još uvijek traje", rekao je Mišić. Sjednica je, potom, zatvorena za javnost a iz nastavka je bilo jasno da Mišić za navodne nepravilnosti smatra odgovornim bošnjačkog člana Kolegija direktora, Amora Mašovića.
Sudija Moloto je tražio od Mišića da objasni na osnovu čega tvrdi da podaci ICMP nisu tačni ako ni sam Institut, kako svjedok tvrdi, nema tačne podatke. Sudija Moloto je podsjetio svjedoka da je prethodno izjavio da je situacija u Institutu "haotična", da se "ne radi po zakonu", da pojedinci od toga imaju korist i da je i on sam pomišljao da bi bilo bolje da spakuje kofere i ode. Nakon nekoliko Mišićevih bezuspješnih pokušaja da smisleno odgovori na postavljeno pitanje, sudija Moloto je primijetio da je svjedokov iskaz "donekle teško pratiti".
Tužilac Edvard Džeremi/Edward Jeremy je na početku unakrsnog ispitivanja ukazao da je Mišić tokom rata bio komandant brigade u sastavu Taktičke grupe Ozren pod potpukovnikom Novakom Đukićem koji je u BiH osuđen na 20 godina zatvora za masakr na tuzlanskoj Kapiji 25. maja 1995. godine. Mišić je prvo rekao da je 19. maja 1995. bio ranjen, ali se malo kasnije "prisjetio" da je do ranjavanja došla poslije incidenta, 29. maja 1995. godine. Kaže, međutim, da ne zna ništa o tome incidentu i da je za njega saznao iz medija tek po završetku rata.
Tužilac će unakrsno ispitivanje Milutina Mišića nastaviti sutra.Vezani izvještaji
- Predmet : Mladić
- 2015-07-08 ZAVRŠEN DOKAZNI POSTUPAK TUŽILAŠTVA O TOMAŠICI
- 2015-07-07 ETNIČKO ČIŠĆENJE KAO UZROK SMRTI
- 2015-07-02 712 IDENTIFIKOVANIH ŽRTAVA IZ TOMAŠICE
- 2015-07-10 BEZ PARDONA PROTIV SRPSKIH PARAVOJNIH JEDINICA
- 2015-07-13 OFICIR "NAJVEĆEG KORPUSA U EVROPI" NEGIRA ZLOČINE
- 2015-07-14 BEZ KAZNE ZA ZLOČINE U BOSANSKOJ KRAJINI
TV Tribunal 680
LEKCIJE (NE)ZAŠTIĆENE ZONE: Kako je međunarodna zajednica odlučivala o Srebrenici
TOMAŠICA: Uzrok smrti - etničko čišćenje
ŽALBA: Sloboda, zatvor ili novo suđenje za Stanišića i Simatovića?