Home



ETNIČKO ČIŠĆENJE KAO UZROK SMRTI




Branilac Ratka Mladića u unakrsnom ispitivanju demografa Eve Tabo sugeriše da su žrtve ekshumirane iz rudnika Tomašica poginule u borbi. Mada to ne isključuje, Tabo ukazuje da su žrtve izgubile život nasilnim putem, u kampanji etničkog čišćenja područja Prijedora

Ewa Tabeau, svjedok na suđenju Ratku Mladiću Ewa Tabeau, svjedok na suđenju Ratku Mladiću

U nastavku iskaza na suđenju Ratku Mladiću, bivšem komandantu Glavnog štaba VRS, demograf tužilaštva Eva Tabo/Ewa Tabeau je ukazala da je deo ekspertize o uzorcima smrti žrtava iz masovne grobnice Tomašica sastavila na osnovu podataka dobijenih iz ekspertskog izveštaja patologa Džona Klarka. Zaključci o uzrocima smrti, deo su izveštaja o broju i identifikaciji ekshumiranih kao i njihovoj vezi sa žrtvama čija se imena navode u dodatku optužnice protiv Mladića.

Tabo je potvrdila da za 86 ekshumiranih žrtava nije utvrđen uzrok smrti. Glavni razlog za to je činjenica da su tela prenošena iz primarne grobnice Tomašica u sekundarnu grobnicu Jakorina kosa, te su stoga bila "fragmentirana i pomešana". Identifikacije su se zasnivale na analizi delova tela iz kojih se nije mogao utvrditi uzrok smrti, rekla je Tabo.

Upoređujući spisak identifikovanih žrtava iz Tomašice sa spiskom žrtava iz dodatka optužnice protiv Mladića, Tabo je zaključila da postoji podudarnost 123 žrtve. Incident sa najvećim brojem podudarnosti, čak 75 žrtava, se odnosi na ubistva 20. jula 1992. godine u selu Bišćani i okolnim zaseocima. Takođe, Tabo je potvrdila da se među ekshumiranima nalaze tela 28 osobe koje su, po optužnici protiv Mladića, ubijene u sobi broj 3 u logoru Keraterm 24. ili 25. jula 1992. godine.

U unakrsnom ispitivanju, Mladićev branilac Dragan Ivetić je ukazivao da Tabo ne može da isključi da su osobe pokopane u Tomašici poginule u borbi. Citirao je deo njenog izveštaja u kojem se navodi da su "sve žrtve u Tomašici umrle nasilnom smrću u izuzetno dramatičnim okolnostima kampanje etničkog čišćenja u opštini Prijedor i Autonomnoj regiji Krajina". Tabo je odgovorila da su "sve žrtve u Tomašici sahranjene u neoznačenu grobnicu", da su mnoga tela prebačena s jedne lokacije na drugu i da su u tom procesu raskomadana. Tabo smatra da "znakovi ozleda" nesumnjivo govore da se radilo o "nasilnoj smrti".

Branilac je potom sugerisao da je, prema njenom izveštaju, uzrok smrti ekshumiranih iz Tomašice bilo etničko čišćenje, koje se, kako je ukazao, ne navodi u izveštaju patologa. Tabo je rekla da je "jasno da su ciljani nesrbi, Muslimani, vojno sposobni muškarci starosti između 18 i 65 godina, koji su nestajali u velikom broju.". "Ta slika je prilično indikativna i ukazuje na postupak etničkog čišćenja", rekla je Tabo.

Nastojeći da potvrdi tezu prema kojoj su žrtve iz Tomašice ubijene u borbi, branilac je citirao dokument prema kojem su muškarci starosti od 14 do 60 godina imali zakonsku obavezu da učestvuju u odbrani. Takođe je citirao dokument prema kojem je u mirnodopskim uslovima u Bosni i Hercegovini, tokom godinu dana, smrtnost iznosila 30 do 34 hiljade ljudi. Sugerisao je da je znatan broj ljudi preminuo tokom rata od uzorka koji nisu vezani za rat. Tabo je odgovorila da ne može da zaključuje o stradanjima tokom rata na osnovu dokumenta koji se ne odnosi na ratno stanje. Njeno svedočenje biće nastavljeno sutra.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 680

LEKCIJE (NE)ZAŠTIĆENE ZONE: Kako je međunarodna zajednica odlučivala o Srebrenici
TOMAŠICA: Uzrok smrti - etničko čišćenje
ŽALBA: Sloboda, zatvor ili novo suđenje za Stanišića i Simatovića?