Home



BICIKLISTI U TRNOPOLJU




Svedočenje bivše sekretarice Nikole Koljevića na suđenju Momčilu Krajišniku obeležilo nekoliko intervencija predsedavajućeg sudije zbog "bespotrebno detaljnih odgovora svedokinje", ali i zbog nastojanja odbrane da na neprimeren način pobija ranije presuđene činjenice pred Tribunalom u vezi sa logorom Trnopolje

Svjetlana Cenić, svjedok odbrane KrajišnikaSvjetlana Cenić, svjedok odbrane Krajišnika

Predsedavajući sudija Alfons Ori/Alphons Orie je danas u nekoliko navrata upozorio odbranu Momčila Krajišnika da se tokom glavnog ispitivanje svedoka Svetlane Cenić manje bavi "detaljima", a više usresredi na "srž problema". Zbog opširnosti iskaza ova ratna sekretarica Nikole Koljevića i prevoditeljka optuženog Krajišnika u dosadašnjem petočasovnom svedočenju još nije stigla da govori o svom angažmanu na Palama.

Svedočila je uglavnom o osnivanju Kriznog štaba u sarajevskoj opštini Vogošća gde je u aprilu 1992. godine zajedno sa Jovanom Tintorom i grupom SDS-ovaca, učestvovala u "mirnom preuzimanju vlasti". Glavna aktivnost Kriznog štaba, po svedokinji, je bilo izdavanje "propusnica Muslimanima koji su dobrovoljno napuštali Vogošću". Tvrdila je da je izdato oko 300 takvih propusnica, ali nije umela da odgovori na pitanje predsedavajućeg sudije o odlascima drugih Muslimana iz Vogošće, gde ih je živelo više od 12.000.

"Hoćete da kažete da sve vreme pričamo o nečemu što u potpunosti ne odražava stvarnost", upitao je sudija Ori i upozorio Krajišnikovog branioca Nikolasa Stjuarta/Nicholas Stewart da traži suštinske odgovore koji se odnose na "srž problema".

Cenić je u nastavku ispitivanja rekla da je nekoliko puta odlazila sa predsednikom Kriznog štaba Vogošće Jovanom Tintorom na Pale gde se on sastajao sa čelnicima SDS. Kada je veće očekivalo svedočenje o tome, ona je rekla da sastancima nije prisustvovala i da ne može da kaže ništa o toj inače važnoj temi u procesu protiv Krajišnika, pošto ga optužnica tereti da je u saradnji sa drugima planirao i sprovodio zločine upravo preko opštinskih rukovodstava.

"Čuli smo sve o njenim posetama porodici, bolnici, pacijentima, o tome da su putevi bili loši, ali ne i odgovor na ono što čini srž vašeg pitanja", rekao je predsedavajući sudija aludirajući na niz detalja koje je svedokinja bespotrebno iznosila govoreći o svojim putovanjima na Pale.

Sudije Orie je nešto kasnije još jednom prekinuo branioca, pošto je svedokinja počela da govori o svojoj poseti logoru Trnopolje u septembru 1992. godine. Rekla je da se u Trnopolje slobodno ulazilo i izlazilo te da je videla kako civili u objekte "ulaze i biciklom". Kada je postalo jasno da svedokinja negira da je Trnopolje bio logor, sudija Ori je podsetio branioca da postoje već dokazane činjenice iz prethodnih presuda pred Tribunalom koje se, istina, mogu pobijati ali odbrana mora to jasno da naglasi, a ne da to pokušava da uradi "preko iskaza jednog ili dva svedoka". Naložio je braniocu Stjuartu da pročita presuđene činjenice u vezi sa Trnopoljem i ispitivanje na tu temu nastavi sutra.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 271

BiH PROTIV SCG: Prva runda završena, nastavak 18. aprila
"DOBRODOŠLI U MRTVO SELO": Škabrnja nakon pohoda "martićevaca"
NEMOĆ POSMATRAČA: Kako je osujećena evakuacija vukovarske bolnice