Home



NA DRUGOJ STRANI, ALI NE I NEPRIJATELJ




Kada je u julu 1992. kao član tadašnjeg Predsedništva BiH otišao na Pale, Nenad Kecmanović je, kaže, primljen kao "osoba koja jeste na drugoj strani, ali nije njihov neprijatelj." Različit tretman Srba u "muslimanskom" i Muslimana u "srpskom" Sarajevu. Evropska "koncepcija etničke podele Bosne."

Nikola Kecmanović svjedoči u odbranu KrajišnikaNikola Kecmanović svjedoči u odbranu Krajišnika

Srbi u Sarajevu su nakon izbijanja rata bili izloženi "permanentnom etničkom nasilju i nije im bilo dozvoljeno da napuste grad, iako je ogromna većina to želela" – tvrdio je Nenad Kecmanović u nastavku svedočenja u odbranu Momčila Krajišnika. S druge strane, dodao je, Muslimani su tokom prvih meseci rata "relativno nesmetano mogli da napuste delove Sarajeva pod kontrolom srpskih snaga, kao što je na primer bila Grbavica."

Sam Kecmanović, bivši lider bosanskih "reformista" i srpski predstavnik u Predsedništvu BiH od 1. juna do 6. jula 1992. godine je, tvrdi, Sarajevo napustio sa "blagoslovom" Alije Izetbegovića i Fikreta Abdića. Oni su, naime, podržali Kecmanovićevu inicijativu da uspostavi kontakt sa srpskom stranom, pa je on početkom jula 1992. otišao najpre u Lukavicu na sastanak sa Nikolom Koljevićem, da bi zatim produžio za Pale gde su ga čekali Radovan Karadžić, Momčilo Krajišnik i Biljana Plavšić. Dva dana kasnije, Kecmanović je otišao u Beograd, na sastanke sa tadašnjim predsednikom SRJ Čosićem, premijerom Panićem i patrijarhom Pavlom. A onda je odlučio da napusti politiku i ostane u Beogradu.

Na Palama su ga, rekao je danas Kecmanović, primili kao "osobu koja jeste na drugoj strani, ali nije njihov neprijatelj." On je domaćinima opisao tešku situaciju u Sarajevu, a oni su ga informisali o teškoj situaciji oko Sarajeva. Rekli su mu da je muslimanska artiljerija raspoređena na ključnim tačkama u gradu i da neprestano deluje na okolinu, pa su oni prinuđeni da često uzvraćaju sa brda. Kecmanović je, dalje, govorio o "privatnim zatvorima" u Sarajevu u kojima su pripadnici paravojnih formacija držali Srbe, a Karadžić, Krajišnik i drugi domaćini sa Pala nisu ništa rekli o zatvorima i logorima izvan Sarajeva.

Na pitanje predsedavajućeg sudije da li je domaćine na Palama upozorio da su njihove snage "prešle liniju dopuštenog" i da se dešavaju stvari "koje ni u ratu nisu dopuštene", Kecmanović je odgovorio da je smatrao da se "podrazumeva da su i oni toga svesni." Nema sumnje, rekao je, da su se "nedopustive stvari dešavale s obe strane Miljacke."

Kecmanović je negirao da je optuženi Krajišnik bio "opsednut etničkom podelom BiH." Ta podela je, po njemu, bila "dežurna tema u svim političkim razgovorima" i bila je "koncepcija za koju se zalagala i Evropska zajednica." Prema Kecmanoviću, između njegovih "reformista" i Karadžićeve i Krajišnikove SDS, nije bilo nikakve razlike u pristupu bosansko-hercegovačkoj krizi: i jedni i drugi zalagali su se za političko rešenje krize i ni jedna strana, tvrdi on, "nije imala u vidu rešenje do kojeg bi se došlo silom i ratom."

Tužilac je unakrsno ispitivanje Nenada Kecmanovića počeo pred kraj današnje rasprave i nastaviće ga sutra.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 272

ZAVRŠNE REČI: Optužba traži 18 godina za Nasera Orića
MEGA PROCES: Osam ili deset optuženih na trećem suđenju za Srebrenicu?
STANJE U POSTUPKU: Gotovina čeka izmenu i spajanje optužnice
PESMA UZ BATINE: Ispovest zatočenika krajinskih zatvora
POPULARNOST "OSLOBODIOCA": Major s naslovne strane
KECMANOVIĆ NA PALAMA: Na drugoj strani, ali ne i neprijatelj