Home



KADA SU I ZAŠTO MUSLIMANI NAPUSTILI PRIJEDOR?




Predsednica organizacije porodica srpskih žrtava rata iz Prijedora Zdravka Karlica, svedočeći u odbranu Ratka Mladića, priznala da je u toj opštini bilo zločina nad nesrpskim civilima, ali tvrdi da je bilo sela koja nisu napadana i da je većina prijedorskih Muslimana napustila grad pre početka sukoba

Zdravka Karlica, svjedok odbrane Ratka Mladića Zdravka Karlica, svjedok odbrane Ratka Mladića

Nakon jednomesečne pauze dokazni postupak odbrane Ratka Mladića nastavljen je iskazom Zdravke Karlice, predsednice Organizacije porodica poginulih boraca i nestalih civila opštine Prijedor. Organizacija se, navela je, bavi samo srpskim žrtvama, a svedokinja je u izjavi odbrani navela informacije o događajima u Prijedoru za koje je saznala uglavnom iz "druge ruke", odnosno od svog pokojnog muža i njegovih saboraca iz Prijedorske brigade.

Njen muž Zoran Karlica učestvovao je, kaže, u pregovorima o predaji oružja Muslimana izKozarca u maju 1992. godine. Rekao joj je da je postignut dogovor, ali da su nakon nekoliko dana muslimanski ekstremisti odlučili da ipak ne predaju oružje, a zatim su 24. maja napali srpsku vojnu kolonu. To je, kaže, dovelo do obračuna nakon kojeg su u grad počele da pristižu muslimanske izbeglice iz Kozarca. Njen muž je učestvovao i u borbama u selu Hambarine 22. maja, kao i u odbrani srpske opštine Prijedor od napada koji je 30. maja 1992. godine predvodio Hrvat Slavko Ećimović. Zoran Karlica je tom prilikom ranjen i umro je sedam dana kasnije u bolnici u Beogradu. Posthumno je odlikovan i po njemu je nazvan jedan trg u Prijedoru.

Tužilac Amir Zec je u unakrsnom ispitivanju ukazao da je taj trg pre rata nosio Lenjinovo ime, a da su mnoge druge ulice nakon 1995. godine preimenovane i nazvane po srpskim herojima iz poslednjeg rata i ranije istorije. Svedokinja se tome nije suprotstavila, a reagovao je predsedavajući sudija Ori/Orie pitajući koja je relevantnost dokaza o preimenovanju ulica. "Od početka iskaza smo već videli toliko nevažnih dokaza, a sada se to dešava i u unakrsnom ispitivanju, što veće ne ohrabruje", upozorio je predsedavajući.

Relevantni delovi iskaza današnje svedokinje odnose se na odlazak nesrpskog stanovništva iz Prijedora. U izjavi je navela, a u sudnici potvrdila, da je većina njih grad napustila pre početka sukoba, kao i da su sela Ćela i Puharska primer da nesrbe niko nije dirao u područjima iz kojih nije bilo napada na srpske jedinice, pa su tamo mogli ostati i mirno živeti do kraja rata. Civili su, objašnjava, ta dva sela napustili "tek" u leto 1995. godine kada su se pojavile srpske izbeglice iz Krajine da na području Prijedora "potraže smeštaj".

Sudija Ori je pitao da li su u selima iz kojih je bilo napada muslimanski i hrvatski civili ubijani, a svedokinja je rekla da je na jednom sastanku sa predstavnicima žrtava saznala da je u Prijedoru ubijeno 256 muslimanskih žena i 10 devojčica, što je za nju "bio šok". Kada su prošle godine počela hapšenja počinilaca zločina u selu Zecovi, saznala je, kaže, da se tamo dogodilo ubistvo muslimanskih žena i dece. Priznaje da zna i da su nesrpski civili zatvarani u prijedorskim logorima Keraterm, Omarska i Trnopolje. Tužilac je u unakrsnom ispitivanju ukazao da su nesrbi napadani u selu Puharska, kao i da su razorene džamija i katolička crkva, ali svedokinja o tome ne zna ništa.

Nakon Zdravke Karlice, odbrana je na klupu za svedoke izvela Rajka Kalabića, člana ratnog Kriznog štaba opštine Ključ.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 657

SEMANTIKA ETNIČKOG ČIŠĆENJA: Piše "odlazak"... znači "ostanak"
U DIPLOMATSKOMPAKETU: Kako se istražitelj Ruez "prošvercovao" do Srebrenice
ŽALBENI MARATON: Konačna presuda čelnicima Herceg Bosne u junu 2017.