Home



ZAŠTO SU I KAKO MUSLIMANI OTIŠLI SA PALA




Tužilaštvo je u unakrsnom ispitivanju Zdravka Čvore ukazivalo na dokumente koji su u suprotnosti sa svjedokovom tvrdnjom da su Muslimani sa Pala otišli na vlastitu inicijativu, iz straha od "odmazde"

Zdravko Čvoro, svjedok odbrane Ratka Mladića Zdravko Čvoro, svjedok odbrane Ratka Mladića

Bivši predsjednik Izvršnog odbora Pala Zdravko Čvoro je u glavnom iskazu na suđenju Ratku Mladiću tvrdio da su Muslimani otišli iz te opštinena vlastitu inicijativu i iz straha od "odmazde" za zločine koji su njihovi sunarodnici počinili nad Srbima. On je svjedočio da su, uprkos "aktivnim nastojanjima" srpskih vlasti da ih "odgovore" od odlaska, Muslimani podnijeli "molbu za promjenu mjesta boravka" i da su imsrpske vlasti na koncu "izašle u susret".

Tužilac Artur/Arthur Traldi je u unakrsnom ispitivanju ukazivao da je na području paljanske opštine do rata živjelo 4.364 Muslimana, što iznosi 27 posto ukupnog stanovništva. Većinu njih su srpske vlasti, po optužbi, u konvojima pod pratnjom policije, krajem juna i početkom jula 1992. godine protjerale u Sarajevo. Tu tvrdnju tužilac je potkrijepio nizom dokumenata koji su, kako su primijetile i sudije, u neskladu sa svjedokovim navodima o dobrovoljnom odlasku.

Tužilac je, između ostalog, ukazao na dokumente o naoružavanju Srba na Palama u proljeće 1992. godine, zatim o formiranju opštinskog Kriznog štaba sastavljenog isključivo od Srba, kao i o grupi od 400 Muslimana koji su nakon hapšenja i zlostavljanja u Bratuncu prebačeni na Pale, a potom deportovani u Visoko. Tužilac je podsjetio Čvoru na iskaze svjedoka optužbe da je Nikola Koljević u proljeće 1992. godine lično poručio Muslimanima da nisu poželjni na Palama jer "Srbi više ne žele živjeti s njima".

Čvoro, međutim, tvrdi da ne zna ništa o naoružavanju Srba na Palama, a činjenica da u Kriznom štabu nije bilo Muslimana i Hrvata je, za njega, "stvar politike". Nakon što je pogledao snimak zarobljenika iz Bratunca prvo je rekao da je to "možda inscenirano", da bi na intervenciju sudija ipak prihvatio da se na mnogima od njih vide tragovi zlostavljanja. Tvrdio je da se nije radilo o "zarobljenicima" već naprosto "ljudima" pošto, kako je rekao, nisu uhapšeni na Palama. Nakon pitanja sudije Orija/Orie da li zaista ozbiljno misli da se zatvorenik koji se, na primjer, transportuje preko Beča u tom gradu ne može nazvati zatvorenikom samo zato što tamo nije uhapšen, Čvoro je promijenio mišljenje i prihvatio da je"moguće" da se radilo o zarobljenicima.

Tužilac je, također, podsjetio svjedoka da je u pismu upućenom Biljani Plavšić početkom jula 1992. i sam napisao da je bilo prisilnog iseljavanja Muslimana sa Pala. Slično kao i prilikom iskaza na suđenju Radovanu Karadžiću, Čvoro je rekao da su Muslimani "pogrešno" protumačili odluku Skupštine opštine od 18. juna da svaki građanin ima pravo da živi gdje želi. Bilo je i nekih pojedinaca Srba koji su skupštinsku odluku protumačili pogrešno, među kojima su bili i pripadnici policije, ali su to, kaže, bili "iznimni slučajevi".

Iskaz Zdravka Čvore će biti završen sutra, nakon čega će odbrana na klupu za svjedoke pozvati zaštićenog svjedoka "RM-311".


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 632

OD PIJACE DO KASARNE: Čuvar Mladića u prelaznom periodu
CIVILI NA LINIJI FRONTA: Da nisu bežali... ne bi na njih pucali
GRANATIRANJE MARKALA: Reče nam jedan Francuz da nismo mi