Home



"NEPODNOŠLJIV" ODNOS IZMEĐU KARADŽIĆA I MLADIĆA




Bivši predsednik Republike Srpske nastavlja da se ograđuje od nekadašnjeg komandanta Glavnog štaba VRS preko iskaza ratnog ministra odbrane Milana Ninkovića koji je njihov odnos opisao kao "nepodnošljiv", mada je priznao da su civilne vlasti pomogle vojsci u prevozu srebreničkih civila u leto 1995. godine

Milan Ninković, svjedok odbrane Radovana Karadžića Milan Ninković, svjedok odbrane Radovana Karadžića

Bivši opštinski funkcioner iz Doboja Milan Ninković je, svedočeći u odbranu Radovana Karadžića, tvrdio da lokalna civilna vlast nije imala nikakve ingerencije nad vojskom. Štaviše, rekao je da su odnosi bili izuzetno loši jer je vojska radila na svoju ruku i želela da uvede vojnu upravu u gradu. Sa autoritetom narodnog poslanika i trećeg ratnog ministra odbrane u vladi bosanskih Srba, Zelenović je u izjavi saradnicima optuženog naveo da su slični odnosi između vojnih i civilnih vlasti vladali i na nivou republike.

U sažetku izjave koji je pročitao optuženi navodi se da su zbog "dvojnosti komande" nad vojskom odnosi između vrhovnog komandanta Radovana Karadžića i komandanta Glavnog štaba Ratka Mladića bili "nepodnošljivi". Tvrdi da se Karadžić, koji inače nije imao ingerencije nad vojnim operacijama, protivio napadu na Srebrenicu i na jednom sastanku Vrhovne komande "izrazio zabrinutost" u tom pogledu.

Tužiteljica Pak/Pack je u unakrsnom ispitivanju ukazala na dobru saradnju republičkih civilnih i vojnih vlasti u iseljavanju muslimanskih žene, dece i staraca iz Srebrenice nakon ulaska srpske vojske u julu 1995. godine. Podsetila je svedoka da je njegovo Ministarstvo odbrane mobilisalo autobuse za prevoz srebreničkih civila van teritorije Republike Srpske. Svedok to nije negirao, navodeći da se radilo o "standardnoj proceduri" o kojoj on kao ministar nije ništa znao budući da su je sproveli njegovi pomoćnici dok je on sa generalom Manojlom Milovanovićem boravio na frontu u zapadnoj Bosni.

Tužiteljica se u unakrsnom ispitivanju osvrnula i na svedokove tvrdnje da su civilne vlasti poštovale prava nesrba u Doboju. Suočila ga je sa dokumentima iz kojih se vidi da opštinski organi krajem juna 1992. godine zahtevaju da se iz pravosuđa razreše muslimanski tužioci a na njihovo mesto postave Srbi, što je potom i učinjeno odlukom predsednika Karadžića. Ninković je potvrdio da je tako zaista i bilo, a u dodatnom ispitivanju od strane optuženog je objasnio da Muslimani zapravo "više nisu želeli da rade". Dodao je i da su vremenom iz Doboja otišli nesrbi, pa je bilo "logično" da predmete u kojima se procesuiraju Srbi vode srpski tužioci i sudije.

Pre Ninkovića, jutros je iskaz završio Branko Grujić, prvi predsednik zvorničkog SDS i šef lokalnog Kriznog štaba. U dodatnom ispitivanju optuženi je sugerisao da Muslimani iz Kozluka nisu "proterani", već "iseljeni". Kada komandant TO izveštava Karadžića i Mladića da su "Srbi bili najaktivniji u iseljavanju Kozluka" to po Grujiću može da znači da je Muslimanima iz Kozluka "pomognuto da izađu na slobodnu teritoriju ili u inostrane zemlje na njihov zahtev". Svedok dodaje da su Muslimani po prebacivanju iz Kozluka u Srbiju zahvalili zvorničkim vlastima, ali je kasnije "nekom trebalo" da to proglasi prinudnim iseljenjem.

Pred kraj današnjeg zasedanja počeo je iskaz Mirka Trivića, bivšeg komandanta Druge romanijske brigade koja je u julu 1995. godine učestvovala u srebreničkoj operaciji. On je do sada na poziv tužioca svedočio u predmetima "Srebreničke sedmorke", Zdravka Tolimira i Ratka Mladića a Karadžić je odlučio da ga pozove kao svedoka odbrane.



Fotografije
Milan Ninković, svjedok odbrane Radovana Karadžića
Mirko Trivić, svjedok odbrane Radovana Karadžića


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 592

(NE)OBAVJEŠTENOST: Kada je obavještajac Glavnog štaba saznao za srebrenička ubistva
NEZAMISLIVO: Svjedok koji je odbio naređenje da pošalje streljački vod
ULTIMATUM: "Dobrovoljni" odlazak Hrvata iz Šarengrada
JEZIČKE NEDOUMICE: Da li su Muslimani iseljeni ili protjerani iz Kozluka?