Home



KAD SU "ŠAPUTANJA" O ZLOČINIMA U ZVORNIKU STIGLA DO KARADŽIĆA




Bivši načelnik zvorničke policije Marinko Vasilić tvrdi da su se svi u gradu plašili paravojnih jedinica i da se o njihovim zločinima "samo šaputalo", pa su informacije kasno stigle do njega a još kasnije do Karadžića. Optužba to negira dokazujući da su svi sve znali ali nisu ništa preduzeli da zaštite zvorničke Muslimane

Marinko Vasilić, svjedok odbrane Radovana Karadžića Marinko Vasilić, svjedok odbrane Radovana Karadžića

Radovan Karadžić odgovornost za brutalne zločine nad Muslimanima u Zvorniku prebacuje na paravojne jedinice i amnestira odgovornosti lokalnu policiju i opštinsku vlast, pa samim tim i sebe. Bivši načelnik zvorničke policije Marinko Vasilić je u iskazu timu odbrane i današnjem svedočenju nastojao da potvrdi tu tezu.

Svedok je u izjavi rekao da su u proleće 1992. godine gradom prvo zavladale muslimanske nelegalne jedinice, a kada su one isterane u napadu JNA i drugih srpskih formacija, Zvornik su, navodi, preuzele paravojne jedinice iz Srbije i Republike Srpske. Policija, kaže, isprva nije znala da se zločini čine, a kada su saznali nisu smeli da reaguju iz straha da i oni ne postanu meta. Dodatni problem je, kaže, bio što je Zvornik bio "odsečen od sveta", samim tim i od Pala, pa nije bilo moguće probiti se do rukovodstva na čelu sa optuženim i požaliti se na divljanje paramilitaraca. Situacija se sredila tek nakon odlaska Vasilića i predsednika zvorničkog kriznog štaba Branka Grujića na Pale u julu 1992. godine kada su o problemima izvestili Karadžića, što je ovog "veoma iznenadilo" pa je poslao specijalce da reše stvar.

Optužba ne prihvata takav scenario, a tužiteljica Gustafson je podsetila svedoka da je i on u razgovoru sa istražiteljima tužilaštva 2002. godine i svedočeći u Beogradu u procesu protiv Branka Grujića govorio drugačije. Prvo, ukazala je, iz njegovih ranijih navoda se može zaključiti da se u policiji znalo da se Muslimani zlostavljaju i ubijaju u više zatočeničkih centara, poput Doma kulture u Čelopeku i Drinjači, Gerine klanice i drugih. Svedok je dozvoljavao mogućnost da su neki policajci znali, ali ne i on kao načelnik. "Šaputalo se", kaže, jer se "nije smelo glasno govoriti" o zločinima. Tek nakon par meseci, "šaputanja" su, priznaje, stigla i do njega. Prihvatio je i sugestiju da nikakve istrage nije bilo... jer su se policajci plašili.

Optužba spori i Vasilićevu tvrdnju da su do rukovodstva na Palama informacije o zločinima u Zvorniku došle tek u julu 1992. godine. Tužiteljica je prvo pokazala izveštaj dva inspektora MUP bosanskih Srba sačinjen prilikom posete Zvorniku od 29. maja do 12. juna u kojem se navodi da lokalna policija nailazi na "brojne probleme" sa paravojnim grupama, a da vojska štiti "osobe sklone kriminalu" okupljene u kampu za obuku kapetana Dragana Vasiljkovića u selu Divić. Pored toga, predočen je i izvod iz dnevnika Ratka Mladića sa sastanka koji su on i Karadžić imali sa opštinskim rukovodstvom Zvornika 30. juna 1995. godine. Mladić beleži Karadžićeve reči iz kojih se vidi da zna za kolovođe zločina u Zvorniku sa nadimcima "Žuća" i "Crni", a zanimljivo je da svedok na sastanku saopštava da je bezbednosna situacija u gradu "zadovoljavajuća". Vasilić odgovara da takva formulacija iz "njegovih usta nije mogla izaći".

Suđenje Karadžiću se, nakon "produženog vikenda", nastavlja u sredu 19. juna.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 590

(NE)DIPLOMATSKA ODBRANA: Ambasador poriče zločine i negira žrtve
(NE)POTREBAN SPISAK: Zašto su popisivani zarobljenici u Novoj Kasabi
DOKTOR KOD DOKTORA: Svedočenje kao terapija
TALENTI I OBOŽAVAOCI:Karadžićeva francuska veza