Home



KARADŽIĆEVI SVEDOCI OPTUŽUJU MLADIĆEVU "VOJNU KLIKU"




Svedoci odbrane bivšeg predsednika Republike Srpske nastoje da opovrgnu ili makar relativizuju srebrenički masakr, zatim tvrde da optuženi nije znao za ubistva muslimanskih muškaraca i dečaka i, konačno, odgovornost, za svaki slučaj, prebacuju na generala Mladića, komandanta "vojne klike" koja je "radila samostalno" i koristila Karadžića kao "pokriće i paravan"

Dušan Kovačević, svjedok odbrane Radovana Karadžića Dušan Kovačević, svjedok odbrane Radovana Karadžića

U izjavi pravnom timu Radovana Karadžića, bivši ministar odbrane Republike Srpske Dušan Kovačević je naveo da vojska bosanskih Srba nikada nije činila zločine, a ako je zločina i bilo, krivi su "neodgovorni pojedinci" koji su se oglušili o naredbe. Rekao je i da su Muslimani "samovoljno" napuštali teritoriju pod srpskom kontrolom, a da su im Srbi samo izlazili u susret organizujući prevoz.

Svedočeći svojevremeno u odbranu Momčila Perišića, Kovačević je rekao da je za događaje u Srebrenici saznao u avgustu 1995. godine, pa je tužiteljica Edžerton/Edgerton dobar deo unakrsnog ispitivanja posvetila razradi te teme. Na pitanje šta je i od koga tačno saznao, rekao je da je u "neformalnim razgovorima" od visokih oficira VRS poput generala Mladića, Tolimira i Miletića čuo da je "manji broj" zarobljenika "nekontrolisano streljan", odnosno da su ubijeni iz osvete zbog stradanja Srba u Podrinju. Rekao je da su streljanja bila "organizovana" van Srebrenice na više lokacija, poput farme u Pilici.

Kada je govorio o "manjem broju" streljanih, general Kovačević je rekao da je od "američkog" Srbina Stefana Karganovića, poznatog po negiranju zločina u Srebrenici, saznao da se radilo o 400 ubijenih. Većina srebreničkih Muslimana je, kaže, stradala u obračunima sa srpskom vojskom pri pokušaju proboja. Mada je sve što je rekao išlo u pravcu relativizacije srebreničkog genocida, prihvatio da je Tribunal merodavan da utvrdi "cifre i podatke". U četiri dosadašnje haške presude je zaključeno da je u Srebrenici počinjen genocid i da je ubijeno na hiljademuslimanskih civila.

Kovačević je rekao da "nema saznanja ni sećanja" da je Karadžić ikada pomenuo ubistva u Srebrenici i tvrdi da je predsednik u leto 1995. godine bio zaokupljen pitanjem odbrane granica Republike Srpske na zapadnom delu fronta. Da do optuženog nisu stigle informacije o zločinu u Srebrenici tvrdio je danas i čovek koji je bio dužan da mu takve informacije prenese – njegov tadašnji savetnik za bezbednost Gordan Milinić, danas diplomata od karijere i bivši ambasador BiH u Rusiji. On je u izjavi odbrani naveo da je u julu 1995. godine uredno dobijao obaveštajne izveštaje od vojske i policije, ali da u njima nisu pomenuta ubistva Srebreničana, tako da praktično nije imao šta ni da prenese Karadžiću.

Da bi dodatno odrekli vezu optuženog sa najtežim pojedinačnim zločinom tokom rata u BiH, oba svedoka su govorila o rivalstvu Karadžića i Mladića koje je kulminiralo poslednje ratne godine i pokriva period srebreničkog genocida. Kovačević je rekao je da je Karadžić pokušao da smeni Mladića ali da u tome nije uspeo jer su se usprotivili oficiri iz Glavnog štaba. Mnogo oštriji u oceni tog sukoba bio je Milinić koji je, kao čovek "koji zna sve tajne", Mladićev Glavni štab nazvao "vojnom klikom" koja je "radila samostalno" i koristila Karadžića kao "pokriće i paravan". Svi su, kaže, videli da "nešto ne štima" i tvrdi da "nijedan čovek ne bi poginuo u BiH da se Karadžić pitao". Podsetio je i na reči optuženog da su se Srbi u BiH tokom rata "poput boksera" samo branili samo "levom rukom".

Dokument koji direktno ukazuje na Karadžićevu odgovornost za Srebrenicu je Direktiva 7 iz marta 1995. godine u kojoj se navodi da se "planskim i osmišljenim borbenim aktivnostima" stvore uslovi "totalne nesigurnosti i besperspektivnosti daljeg opstanka žitelja Srebrenice i Žepe". S tim u vezi, usledio je najživopisniji deo Milinićevog iskaza. Rekao je da smatra da je Karadžić "prevaren" i da je greškom potpisao dokument u kojem se koriste njemu nesvojstveni vojni termini. Kada ga je tužiteljica Pak pitala da li zaista tvrdi da je vrhovni komandant potpisao direktivu u kojoj se navode "prioriteti, strategija i uloga" oružanih snaga bez da se čak potrudio da je pročita, usledilo je novo iznenađenje. Milinić je rekao da smatra da Karadžić čak nije ni potpisao dokument jer se radi o potpisu "koji samo liči" na njegov. Suočen sa činjenicom da je čak i bivši sekretar Karadžićevog kabineta pred sudom prihvatio da je optuženi parafirao direktivu, Milinić je rekao da potpis "liči ali da ne može da garantuje da je predsednikov".

Unakrsno ispitivanje se nastavlja sutra.



Fotografije
Dušan Kovačević, svjedok odbrane Radovana Karadžića
Gordan Milinić, svjedok odbrane Radovana Karadžića


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 590

(NE)DIPLOMATSKA ODBRANA: Ambasador poriče zločine i negira žrtve
(NE)POTREBAN SPISAK: Zašto su popisivani zarobljenici u Novoj Kasabi
DOKTOR KOD DOKTORA: Svedočenje kao terapija
TALENTI I OBOŽAVAOCI:Karadžićeva francuska veza