Home



KARADŽIĆEV VEŠTAK: "CELO SARAJEVO NIJE BILO VOJNI CILJ"




Na početku današnjeg unakrsnog ispitivanja ekspert za balistiku odbrane Radovana Karadžića rekao da se ne slaže sa ocenama da je celo Sarajevo bilo legitimni vojni cilj, već samo oni njegovi delovi u kojima je bilo vojske i iz kojih se pucalo. Sutra iskaz Nenada Kecmanovića

Mile Poparić, svjedok odbrane Radovana KaradžićaMile Poparić, svjedok odbrane Radovana Karadžića

U nastavku svedočenja na poziv odbrane Radovana Karadžića, veštak za balistiku Mile Poparić je nastavio da negira odgovornost Sarajevsko-romanijskog korpusa za snajperske napade na građane Sarajeva. Uz ponavljanje jučerašnjeg repertoara argumenata o "zaklonjenom vidiku" srpskim snajperistima, ulaznim uglovima metaka koji ne odgovaraju ispaljenju sa položaja vojske bosanskih Srba i nedostatku sudsko-medicinske dokumentacije, svedok je danas tvrdio da je u nekoliko situacija snajperska vatra na civile u gradu otvorena sa teritorije pod kontrolom Armije BiH.

Komentarišući ranjavanja dve žene u autobusu 25. maja 1994. godine snajperskim hicem koji je, po optužbi, došao iz pravca zgrade Teološkog fakulteta, svedok je rekao da je mesto ispaljenja bilo na nižoj nadmorskoj visini od mesta gde se nalazio autobus. Osim toga, vidik je bio zaklonjen zgradama, zbog čega je "sasvim izvesno" da nije pucano sa položaja bosanskih Srba.

Poparić se potom bavio napadima na putnike u sarajevskim tramvajima, nastojeći da amnestira srpsku vojsku odgovornosti i za te incidente. Naveo je da je teško utvrditi pravu istinu bez kompletne medicinske i foto dokumentacije, ali je na osnovu procene upadnog ugla zrna i energije udara zaključio da srpski snajperisti nisu pucali ni na jedan tramvaj koji se pominje u optužnici protiv Karadžića. Štaviše, ubeđen je da je nekoliko hitaca na tramvaje ispaljeno sa zgrade Izvršnog veća koja je se nalazila u delu Sarajeva pod kontrolom Armije BiH.

Na početku unakrsnog ispitivanja tužilac Gejnor/Gaynor je ukazao na deo izveštaja koji je Poparić sačinio zajedno sa koleginicom Zoricom Subotić, takođe veštakom za balistiku Karadžićeve odbrane. U izveštaj su, naime, uključili navod penzionisanog generala VJ Radovana Radinovića da "ako se na mapu Sarajeva ucrtaju jedinice Armije BiH, dobija se realna slika o gradu kao gotovo jedinstvenom vojnom cilju". Svedok kaže da je taj deo naveden samo zbog podataka o razmeštaju jedinica u gradu i da on ne smatra da je ceo grad bio vojna meta, već samo delovi u kojima je bilo vojske i iz kojih je otvarana vatra.

Tužilac je zatim osporavao deo zajedničkog izveštaja Poparića i Subotićeve u kojem su nastojali da modifikovane avio bombe predstave kao artiljerijsko sredstvo dovoljno precizno za napade na ciljeve u naseljenom mestu. Teza optužbe je da se radilo o izuzetno nepreciznom, a u isto vreme razornom oružju. Na sugestiju da je za razvoj novog sistema oružja potrebno pet do sedam godina a da su avio bombe i lanseri za ispaljivanje modifikovani tokom rata na brzinu, Poparić je rekao da je u datom slučaju za inovaciju bilo dovoljno šest meseci do godinu dana jer je "samo trebalo spojiti" avio bombe sa već postojećim raketnim motorima i prilagoditi lansere. U tom stavu ga nije pokolebalo ni tužiočevo podsećanje da su za udare korišćene avio bombe različite težine sa različitem brojem motora i ispaljivane sa netestiranih lansera.

Tužilac Gejnor će sutra okončati svoj deo unakrsnog ispitivanja u vezi sa artiljerijskim pitanjima, potom će uslediti iskaz nekadašnjeg b-h političara Nenada Kecmanovića, a iduće sedmice će Poparića o snajperskim incidentima ispitivati tužiteljica Edžerton/Edgerton.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 588

NISU KRIVI: Oslobođeni bivši šefovi tajne službe Srbije
KRIVI: Osuđeni nekadašnji čelnici Herceg Bosne
RADNO I PARADNO: Tribunal proslavio dvadeseti rođendan