Home



POČEO ISKAZ GENERALA GALIĆA U KARADŽIĆEVU ODBRANU




Argumentima koje je koristio u svom predmetu general Stanislav Galić - osuđen u Tribunalu na kaznu doživotnog zatvora - brani sada Radovana Karadžića. Tvrdi, naime, da je vojska bosanskih Srba samo odgovarala na napade iz grada i tom prilikom strogo pazila da ne pretera i ne ugrozi civile

Stanislav Galić, svjedok odbrane Radovana Karadžića Stanislav Galić, svjedok odbrane Radovana Karadžića

"Po zanimanju sam zatvorenik, a u isto vreme general potpukovnik VRS i general major Vojske Srbije". Tako se nekadašnji komandant Sarajevsko-romanijskog korpusa, Stanislav Galić, predstavio na početku svedočenja na poziv svog ratnog vrhovnog komandanta Radovana Karadžića. General Galić u Frajburgu služi kaznu doživotnog zatvora na koju je osuđen zbog artiljerijskog i snajperskog terora nad građanima Sarajeva.

Svedok je prvog dana glavnog ispitivanja nastojao da ubedi Pretresno veće da je vojska bosanskih Srba oko Sarajeva bila u podređenom položaju u odnosu na Armiju BiH. Tvrdi da je svaka brigada Sarajevsko-romanijskog korpusa bila okružena sa više "neprijateljskih" brigada i da su, pritom, položaji vojske bosanskih Srba bili geografski inferiorni, odnosno da su jedinice Armije BiH bile na uzvišenjima poput Mojmila, Žuči, Čoline kape i Debelog brda.

Opisujući strukturu i opremljenost Armije BiH u Sarajevu, svedok je rekao da su oni imali 14 brigada sa po dve hiljade boraca sa pešadijskim i artiljerijskim naoružanjem i ukupno 500 snajpera. Nasuprot njima, stajala je vojska bosanskih Srba u kojoj su vojnici bili loše obučeni i nepripremljeni za gradsku borbu. Izričito tvrdi da je njegov korpus trpeo stalne napade iz grada i da je bio primoran da na njih odgovori "adekvatno": na snajperske udare - snajperima, na minobacačke – minobacačima.

Prilikom tih odgovora, strogo se, kaže, pazilo da se poštede civili, ali to, priznaje, nije bilo lako jer je bilo teško razlučiti civilne od vojnih ciljeva. Tvrdi da se zona odgovornosti Armije BiH protezala na ceo grad, kao i da su u civilnim područjima bila komandna mesta 14 brigada i njima podređenih bataljona i četa. Dalje, na srpske položaje se navodno redovno pucalo iz blizine civilnih objekata poput škola, vrtića i bolnica, a ujedno je bilo teško razlikovati civile od vojnika jer su pripadnici Armije BiH ponekad gradom šetali "u civilu i bez naoružanja".

Uprkos takvim poteškoćama, srpska strana se, tvrdi general Galić, po naređenju Karadžića i Mladića trudila da na sve načina ispoštuje Ženevske konvencije i sve dopunske protokole o pravilima ratovanja. Zbog "adekvatnih" i pažljivih odgovora njegovih jedinica na napade, u Sarajevu, kaže, nije bilo masovnih stradanja građana, već su "civilne žrtve bile srazmerne vojnim ciljevima" na koje je vatra otvarana. Sve navedeno predstavlja Galićev odgovor na tezu tužilaštva potvrđenu presudama u njegovom predmetu i procesu protiv njegovog naslednika na mestu komandanta korpusa Dragomira Miloševića, po kojoj vojska bosanskih Srba prilikom napada na civilna područja Sarajeva nije poštovala dva osnovna principa – princip selektivnosti, odnosno razlikovanja vojnih i civilnih ciljeva i princip proporcionalnosti pri uzvraćanju na vatru protivnika iz grada.

Glavno ispitivanje generala Galića biće nastavljeno sutra i potrajaće najverovatnije do kraja sedmice. Ranije ove godine, u Karadžićevu odbranu je svedočio i Dragimor Milošević, koje je 1994. godine od Galića preuzeo komandovanje Sarajevsko-romanijskim korpusom i zbog svoje uloge u teroru nad građanima Sarajeva osuđen na 29 godina zatvora.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 582

RIJEČI I DJELA: Da li je Karadžić izražavao genocidnu ili miroljubivu namjeru?
"ŠOU ZA OLBRAJTOVU": Srebrenička istraga i Mladićevi dnevnici
ZATOČENIK STAJIĆEVA: Iz Sirije, preko Istočne Slavonije, do Vojvodine
SERGE BRAMMERTZ: Političari su najodgovorniji za izostalo pomirenje