Home



ULEPŠAVANJE SARAJEVSKE RATNE STVARNOSTI




Bivši direktor Elektroprivrede RS Milorad Skoko ne odustaje od teze da je Sarajevo tokom rata imalo dovoljno struje za "osnovne kućanske potrebe", a ratni upravnik zatvora "Kula" Soniboj Škiljević uslove na tom mestu opisao kao sasvim zadovoljavajuće i negirao da su u njemu zatočavani civili. U odbranu Radovana Karadžića sutra svedoči Milorad Dodik

Milorad Skoko, svjedok odbrane Radovana Karadžića Milorad Skoko, svjedok odbrane Radovana Karadžića

Svedočeći u odbranu Radovana Karadžića, ratni direktor Elektroprivrede Republike Srpske Milorad Skoko je izračunao da je svako domaćinstvo u Sarajevu pod opsadom imalo 308 kilovat časova dnevno, što je bilo sasvim dovoljno struje "za osnovne kućanske potrebe". U današnjem unakrsnom ispitivanju tužiteljica Saterlend/Sutherland je sugerisala da mu računica baš i nije najbolja, jer struju ne troše samo domaćinstva već i javne ustanove i, drugo, zato što je bitno umanjio stvaran broj domaćinstava u gradu.

Tužiteljica je podsetila svedoka da struja koja je pristizala u grad nije korišćena samo za "kućanske potrebe", već je prvo trebalo namiriti bolnice, zgrade Unprofora i vlade, humanitarne službe, pumpe za vodu i druge potrošače od javnog značaja, pa je tek ostatak podeliti stanovništvu. Svedok odgovara da je njihova interna stvar bila da odluče kako će raspodeliti struju. Pored toga, u Sarajevu je, ukazuje optužba, po analizi "Instituta za istraživanje zločina protiv čovečnosti" iz 1994. godine bilo 85.000 domaćinstava, a ne 40.000 kako je Skoko tvrdio. On odgovara da je podatke iz popisa 1991. godine o broju stanovnika u delu grada pod opsadom podelio sa pet-šest, što je po njemu "prosečan broj članova domaćinstva muslimanske porodice".

Optužba ukazuje i na izveštaje Unprofora o stalnim prekidima snabdevanja Sarajeva strujom od strane vlasti bosanskih Srba, kao i na izveštaj Elektroprivrede BiH po kojem je tokom 1993. godine grad u potpunosti bio bez struje 140 dana od čega 53 u kontinuitetu. Skoko ne veruje izveštaju svojih sarajevskih kolega i tvrdi da sa srpske strane nije bilo sistemskih opstrukcija snabdevanja, osim pojedinačnih slučajeva kada su to činile "grupe građana" na svoju ruku.

U dugom delu današnjeg zasedanja svedočio je Soniboj Škiljević, bivši upravnik sarajevskog Kazneno-popravnog doma "Butmir", poznatog i kao "Kula". On i Karadžić su u glavnom ispitivanju nastojali da to mesto predstave u što boljem svetlu, ukazujući da su zatvorenici imali tri obroka dnevno, boravili u sobama sa parketom i dovoljnim brojem "mokrih čvorova". U pohvalama se otišlo tako daleko da je Karadžić zatočenike "Kule" u jednom trenutku nazvao "stanarima". Optužba, s druge strane, tvrdi da se radilo o tipičnom zatočeničkom centru u kojem su bespravno zatvarani, premlaćivani i ubijani nesrpski civili.

Za razliku od sadašnjih tvrdnji da su u "Kuli" bili zatvoreni samo ratni zarobljenici i jedan broj "običnih prestupnika", Škiljević je u razgovoru sa haškim istražiteljima 2003. godine priznao da su civili pri napadima na hrvatska i muslimanska sela hapšeni "ako nisu uspeli da pobegnu". Sada, međutim, tvrdi da su dovođeni u zatvor "radi spajanja porodica", odnosno "dobrovoljnog" transfera iz drugih delova BiH u Sarajevo. Tužiteljica Gustafson je u unakrsnom ispitivanju sugerisala da je, recimo, deset članova porodice Zahiragić iz okoline Rogatice bilo na okupu u "Kuli", pa je nelogično da se oni sa nekim "spajaju", a svedok odgovara da "nije izučavao tu problematiku". Još originalniji odgovor je ponudio kada je upitan zašto se u određenim dokumentima navodi da su pritvorene žene čekajući "spajanje porodica" radile iste poslove kao i ostali zatočenici. Naveo je da su one "iz dosade" same tražile da se uključe u zatvorske poslove.

Unakrsno ispitivanje Soniboja Škiljevića će biti nastavljeno nakon okončanja iskaza predsednika Republike Srpske Milorada Dodika, zakazanog za sutra ujutro.



Fotografije
Milorad Skoko, svjedok odbrane Radovana Karadžića
Soniboj Škiljević, svjedok odbrane Radovana Karadžića


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 581

NAKNADNA PAMET: Kako je Dodik promenio mišljenje o Karadžiću
NAJVEĆA ISTRAGA XX VIJEKA: Počela "srebrenička faza" suđenja Ratku Mladiću
FRIZIRANJE ISTINE: Sabrana djela bez Karadžićevih "najvećih sramota"