Home



VJEŠTAK ODBRANE: KRIVA ISTORIJSKA SLIKA I POGREŠNA STATISTIKA




Stevo Pašalić, vještak odbrane Radovana Karadžića, osporava demografske nalaze tužilaštva tvrdeći da su oni previše "pojednostavljeni" i da daju "krivu istorijsku sliku" i "pogrešnu statistiku" o kretanju stanovništva u BiH

Stevo Pašalić, svjedok odbrane Radovana Karadžića Stevo Pašalić, svjedok odbrane Radovana Karadžića

Demografski ekspert odbrane Stevo Pašalić osporava nalaze Eve Tabo/Ewa Tabeau koja je u svojoj ekspertizi obradila etnički sastav raseljenih, ubijenih i nestalih osoba u 20 opština u Bosni i Hercegovini obuhvaćenih optužnicom protiv Radovana Karadžića. Nalazi dr Tabo su, po mišljenju Karadžićevog eksperta, "pojednostavljeni" i daju "krivu istorijsku sliku" i "pogrešnu statistiku".

Jedan od "nedostataka" izvještaja dr Tabo, po Karadžićevom ekspertu je i taj što nije analizirala migraciju stanovništva u periodima prije i poslije rata. BiH je, po njemu, ušla u demografsku tranziciju desetak godina prije izbijanja sukoba i ona bi se neminovno nastavila čak i da nije bilo rata. Rat je "samo ubrzao" proces "etničko-teritorijalne homogenizacije", odnosno "prirodne tendencije" ljudi u BiH da žive u području većinski naseljenom pripadnicima naroda kojem pripadaju.

Po svjedoku, etničko-teritorijalna homogenizacija se nastavila i nakon rata o čemu govori podatak da je u Republici Srpskoj porastao broj doseljenih osoba, dok je u Federaciji i distriktu Brčko povećan broj onih koji su se odselili. Iz toga je Pašalić izvukao zaključak da se u Republiku Srpsku "vratio ko je htio" za razliku od Federacije u koju se Srbi ne vraćaju jer im, kako je objasnio, nije osiguran ekonomski održiv opstanak.

Pašalić, kao i Karadžić, optužuje Evu Tabo da je "sabirala babe i žabe" jer je upoređivala podatke koji nisu jednako valjani - popis stanovništva iz 1991. godine i biračke spiskove iz 1997. i 1998. godine. Po njemu, nijedan izvor kojim se dr Tabo koristila ne odgovora statističkim standardima, osim popisa iz 1991. godine. No, iako ga je i sam koristio prilikom izrade svog ekspertskog izvještaja i on mu je "sumnjiv" pošto je štampan u Hrvatskoj.

Pašalić je u unakrsnom ispitivanju negirao da je migracija muslimanskog i hrvatskog stanovništva u BiH bila rezultat etničkog čišćenja. Kada mu je tužilac pokazao odluku Kriznog štaba opštine Sanski Most o kategorizaciji zarobljenika na političare, ekstremiste i nepoželjne, svjedok se pravdao da taj dokument vidi prvi put i nije ga htio komentarisati. Na insistiranje tužioca je, ipak, rekao da se to odvijalo na nivou lokalnih zajednica. Nasuprot tome, vrlo je spremno prihvatio Karadžićevu tezu o preseljenju stanovništva iz zone borbenih dejstva radi njihove bezbjednosti.

Tužilac je, između ostalog, ukazao da je Pašalić 2006. godine, odlukom visokog predstavnika, skinut sa liste kandidata za ministra prosvjete zbog prosrpskih sadržaja koje je unio u školske knjige u Republici Srpskoj. Svjedok je to odbacio navodeći da u to vrijeme nije bio član SNSD niti u kontaktu sa Miloradom Dodikom. Bez ministarske pozicije je, tvrdi, ostao iz dugih razloga. No, s ponosom je potvrdio da mu je baš predsjednik Dodik prošle godine dodijelio Njegošev orden prvog reda za zasluge u oblasti obrazovanja.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 577

RIKOŠET: Karadžićevi svjedoci pod unakrsnom paljbom tužioca
ŽALBENA RASPRAVA: "Kosovska četvorka" tragom Perišića i Gotovine
USTAŠE ILI CIVILI: Od koga je Hadžić "čistio" hrvatska sela