Home
"STRATEŠKO" GRANATIRANJE BOLNICE
Pozivajući se na izjavu ministra zdravlja u ratnoj vladi bosanskih Srba, doktor Bakir Nakaš tvrdi da je Vojska Republike Srpske imala nameru da uništi sarajevske bolnice kako bi onemogućila neprijatelja da "ima gde da se leči"
Nakon završenog dodatnog ispitivanja Ekrema Suljevića, bivšeg pripadnika Odeljenja za kontradiverzionu zaštitu MUP, tužilac je na suđenju Ratku Mladiću pozvao Bakira Nakaša, direktora sarajevske Državne bolnice. Nekadašnji komandant vojske bosanskih Srba se, pored ostalog, tereti za zločine počinjene u Sarajevu od 1992. do kraja rata u Bosni i Hercegovini.
Pored izjave svedoka zasnovane na njegovim prethodnim iskazima na suđenjima Dragomiru Miloševiću, Momčilu Perišiću i Radovanu Karadžiću, tužilac je ponudio na usvajanje i bolničku dokumentaciju iz ratnog perioda koja se odnosi na povrede žrtava granatiranja i snajperskih napada u Sarajevu. Među njima su trogodišnja Anisa Pita, žrtve snajperskih napada na tramvaje, Azem Agović, Alen Gičević, Afeza Karačić i Sabina Šabanić te žrtve granatiranja fudbalske utakmice i stambenih kompleksa na Alipašinom polju, Dobrinji, Hrasnici i u ulici Safeta Hadžića. Doktor Nakaš je, takođe, potvrdio autentičnost medicinske dokumentacije koja se odnosi na žrtve dva granatiranja tržnice Markale u februaru 1994. i avgustu 1995. godine.
U izjavi čiji je sažetak pročitala tužiteljica Daskoli/D’Ascoli, doktor Nakaš je opisao kako su granatiranje i snajperski napadi uticali na funkcionisanje bolnice i kakve su posledice ti napadi imali po civilno stanovništvo. Po rečima svedoka, vatra je dolazila sa područja pod kontrolom bosanskih Srba što je on, kako tvrdi, mogao da vidi iz svoje kancelarije.
Srpske snage su, smatra Nakaš, imale nameru da se "bolnica uništi kao takva". To mu je, tvrdi svedok, potvrdio arhitekta Hadžimusić koji je pri proceni štete utvrdio da je 8. sprat "srce stabilnosti objekta" te da će se, ako se nastavi sa granatiranjem tog sprata, bolnica "urušiti".
Nameru da se bolnica uništi je, smatra Nakaš, potvrdio i njegov nekadašnji kolega i ministar zdravlja Dragan Kalinić koji je na sednici Skupštine bosanskih Srba u maju 1992. godine rekao da je bolnica Koševo pala u ruke neprijatelja te da ako se isto desi i sa vojnom bolnicom, Koševo treba "uništiti kako neprijatelj ne bi imao gde da se leči".
Tužiteljica je pred kraj današnjeg zasedanja predočila izveštaj sarajevskog Centra službi bezbednosti o ranjavanju Dženane Sokolović i pogibiji njenog sina te je ukazala na razlike u opisu putanje metka kroz telo u policijskom i bolničkom izveštaju. Nakaš je ukazao da je "postojala mogućnost pogrešnog upisa u tom periodu" i dodao da se i danas u zemljama sa razvijenim medicinskim sistemom poput SAD ili Švedske, dešava da, zbog greške, pacijentu bude odstranjen zdrav umesto bolesnog bubrega.
Glavni iskaz svedoka biće nastavljen sutra nakon čega će ga ispitivati branilac generala Mladića.Vezani izvještaji
TV Tribunal 573
SVJEDOK VISOKOG RIZIKA: Šta Vitomir Žepinić zamjera Radovanu Karadžiću
ŠARMER I SILEDŽIJA: Pregovaračka strategija Ratka Mladića
(NE)IDENTIFIKOVANI POETA: Da li je Hadžić, ili njegov dvojnik, pisao pjesme
SIGURNA KUĆA: Kako se ljepše kaže: "zatočenički objekat"