Home



TOLIMIR TRAŽI OSLOBAĐAJUĆU PRESUDU




Završnim rečima strana okončano suđenje Zdravku Tolimiru, bivšem Mladićevom pomoćniku za bezbednost u Glavnom štabu VRS. Presuda po optužnici koja ga tereti za genocid i druge zločine u Srebrenici i Žepi može se očekivati do kraja godine

Zdravko Tolimir u sudnici Tribunala Zdravko Tolimir u sudnici Tribunala

Zdravko Tolimir je na kraju završne reči od Pretresnog veća tražio oslobađajuću presudu budući da tužilaštvo, kako je rekao, nije dokazalo ni jednu od optužbi koje ga terete za genocid i druge zločine počinjene u Srebrenici i Žepi 1995. godine.

"Tužilaštvo temelji svoju tezu na pretpostavkama" a te pretpostavke, smatra Tolimir, zasnivaju se isključivo na tome što je on – u vreme kada su počinjeni zločini - bio na visokoj vojnoj poziciji kao Mladićev pomoćnik za bezbednost i obaveštajne poslove kao i na netačnoj i "nedokazivoj" tvrdnji da su mu u leto 1995. godine Mladić i Karadžić izdali naređenje da pobije vojno sposobne muškarce zarobljene nakon pada Srebrenice.

On je i danas ponovio da ne postoje dokazi da su mu Mladići i Karadžić izdali takvo naređenje i naglasio da "ono što se nije dogodilo ne može biti dokazano ni u carstvu zemaljskom ni u carstvu nebeskom, ni pred sudovima zemaljskim ni pred sudovima nebeskim".

U kratkom odgovoru na argumente optuženog tužilac je pobijao Tolimirove tvrdnje da nije imao kontrolu nad podređenim oficirima u sektoru za obaveštajno bezbednosne poslove od Glavnog štaba do brigada VRS budući da nije imao prava da im izdaje naređenja. Kao stručni organ Tolimir je, tvrdi tužilac pozivajući se na pravila službe u VRS, bio dužan da nadgleda da li njemu podređeni izvršavaju naređenja bez obzira ko ih je izdavao.

Koristeći pravo na repliku Tolimir je ostao pri stavu da nije bio dužan da prati rad podređenih oficira, od kojih su mnogi u Hagu i Sarajevu osuđeni za učešće u srebreničkim zločinima. Nije, tvrdi, bio ni u mogućnosti da to čini pošto se u relevantno vreme nalazio u Žepi na isturenom komandnom mestu sa kojeg nije mogao da stupi u vezu ni sa Glavnim štabom ni sa podređenim oficirima.

Tolimir se na kraju, na uobičajeni način oprostio od učesnika u postupku poželevši svima da "ih bog blagoslovi" i da se suđenje završi "u skladu sa božjom voljom i promisli".

Zaključujući raspravu nemački sudija Kristof Flige/Christoph Flügge predsedavajući veća u kojem su još sudije Priska Nijambe/Prisca Nyambe iz Zambije i Antoan/Antoine Mindua iz Konga, najavio je da se presuda Zdravku Tolimiru može očekivati krajem ove godine.




Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 552

GRAD NA DLANU I NIŠANU: Mladić se ponosio nadimkom "Bič Sarajeva"
ZAVRŠNE REČI: Doživotni zatvor ili sloboda za Zdravka Tolimira
NEDOSTOJNO OFICIRA: Sudijski ukor Mladiću i odbrani zbog vrijeđanja svjedoka