Home
DOŽIVOTNI ZATVOR ZA ZDRAVKA TOLIMIRA
Zdravko Tolimir bivši Mladićev pomoćnik za bezbednost i obaveštajne poslove u Glavnom štabu VRS proglašen je krivim za genocid i druge zločine počinjene u Srebrenici i Žepi 1995. godine i osuđen na kaznu doživotnog zatvora. Četvrta tribunalova presuda za genocid u Srebrenici i prva za isti zločin u Žepi
Pretresno veće kojim je predsedavao nemački sudija Krištof Flige/Christoph Flügge a čine ga još sutkinja Priska Niambe/Prisca Nyambe iz Zambije i Antoan/Antoine Mindua iz Konga većinom glasova je presudilo da je Zdravko Tolimir kriv za genocid, udruživanje radi vršenja genocida, istrebljenje, ubistva, progone i prisilno preseljenje stanovništva Srebrenice i Žepe u julu 1995. godine i osudilo ga na kaznu doživotnog zatvora. Suprotno mišljenje izrazila je sutkinja Niambe, koja smatra da odgovornost optuženog nije dokazana izvan razumne sumnje.
Bivši Mladićev pomoćnik za bezbednosno-obaveštajne poslove u Glavnom štabu VRS je, prema oceni većine, učestvovao u dva udružena zločinačka poduhvata i odgovoran je za zločine počinjene radi ostvarivanja tih poduhvata – ubistvo hiljada vojno sposobnih muslimanskih muškaraca nakon pada Srebrenice i Žepe i prisilno premeštanje muslimanskog stanovništva iz istočnih enklava.
Mučenje zarobljenih muškarca je, ocenjuje većina, izazvalo stravične fizičke i mentalne patnje zarobljenika i predstavlja čin genocida. Utvrđeno je takođe da je uklanjanje muslimanskog civilnog stanovništva iz Žepe, uništavanje njihovih domova i džamija, kao i ubistvo trojice najuglednijih ličnosti u enklavi – Avde Palića, Mehmeda Hajrića i Amira Imamovića - izvršeno sa ciljem da se onemogući obnavljanje muslimanske zajednice u enklavi i predstavlja zločin genocida. Ovo je, inače, prva tribunalova presuda za zločine koji su u julu 1995. godine počinjeni u žepskoj enklavi
Sudije su, uz suprotno mišljenje sutkinje Niambe, primenom konzervativne metode utvrđivanja minimalnog broja žrtava, zaključile da je u Srebrenici u leto 1995. godine ubijeno najmanje 4.970 muslimanskih muškaraca. Realno, smatra većina, najmanji broj ubijenih je bliži cifri od 6.000.
Zločini počinjeni u okviru dva udružena zločinačka poduhvata su prema oceni sudija bili "masivni po obimu, stravični po intenzitetu i razarajući po svom efektu". Veće je presuđujući u ovom predmetu uzelo u obzir i "ekstremne patnje približno 35 hiljada žena i dece koji su prisilno premešteni iz istočnih enklava i koji ni do danas ne uspevaju da žive normalnim životom".
Pri odmeravanju kazne, većina je pre svega uzela u obzir težinu počinjenih zločina i doprinos optuženog pogubljenju hiljada muškaraca i dečaka, kao delu organizovane operacije usmerene na uništavanje muslimanskog stanovništva tog dela BiH. Kao otežavajuće okolnosti u presudi se navode visoki čin i ključni položaj optuženog u Glavnom štabu VRS, njegova dužnost i propust da zaštiti hiljade ratnih zarobljenika, zatim njegovo svesno i aktivno učešće i centralna uloga u dva udružena zločinačka poduhvata, kao i zloupotreba položaja u pokušaju da se – premeštanjem leševa – prikriju počinjeni zločini. Kao jedinu olakšavajuću okolnost većina Pretresnog veća je istakla Tolimirovo "dobro vladanje" tokom suđenja, ali je tome pridala malu težinu pri odmeravanju presude.
Čitanje presude Zdravku Tolimiru je sa javne galerije pratila grupa od desetak predstavnica "Majki Srebrenice", koji su proglašavanje optuženog krivim za zločin genocida propratile dubokim uzdasima olakšanja, a aplauzom reagovale na izricanje kazne doživotnog zatvora.Fotografije
Vezani izvještaji
- Predmet : Tolimir - "Srebrenica"
- 2012-11-15 PRESUDA ZDRAVKU TOLIMIRU 12. DECEMBRA 2012.
- 2012-08-23 TOLIMIR TRAŽI OSLOBAĐAJUĆU PRESUDU
- 2012-08-22 TOLIMIR PORIČE ODGOVORNOST ZA ZLOČINE U SREBRENICI I ŽEPI
- 2013-03-12 TOLIMIROVA ŽALBA SA 41 OSNOVOM
- 2013-05-16 TOLIMIR SMATRA DA BI ODBRANOM KARADŽIĆA UGROZIO SEBE
- 2013-07-05 PRODUŽEN ROK ZA TOLIMIROVU ŽALBU
TV Tribunal 568
GENOCID: Zločin masivnog obima, stravičnog intenziteta i razornog efekta
UPOZORENJA SVJEDOCIMA: Braniti Karadžića a ne okriviti sebe
FRANCUZI O MLADIĆU: Strogi komandant disciplinovane vojske