Home



ŽUPLJANIN KAO "MAJKA SVADLJIVE DECE" IZ PRIJEDORSKE POLICIJE




Bivši pripadnik prijedorske policije kaže da je početkom aprila 1992. godine Stojan Župljanin, "pomirljivim tonom pokušavao da smiri tenzije" u policiji, a da su se načelnik i komandir milicije ponašali prema njemu kao deca koja se svađaju, na šta je Župljanin odgovarao "kao majka koja ih umiruje"

Miloš Janković, svjedok odbrane Stojana Župljanina Miloš Janković, svjedok odbrane Stojana Župljanina

Miloš Janković, bivši šef službe veze i kriptozaštite u prijedorskoj policiji, novi je svedok odbrane Stojana Župljanina, nekadašnjeg načelnika Centra službi bezbednosti (CSB) Banjaluka. Župljanin se sa Mićom Stanišićem, prvim ministrom unutrašnjih poslova bosanskih Srba, tereti za zločine počinjene nad bosanskim Hrvatima i Muslimanima tokom 1992. godine.

Svedok poznaje optuženog još iz studentskih dana, ali "nikada nisu bili bliski". Nisu ni direktno sarađivali u policiji, već preko šefa odeljenja veze u CSB Banjaluka. Tokom najvećeg dela današnjeg iskaza svedok je govorio o sastanku održanom 9. aprila 1992. godine, prilikom Župljaninove posete policijskoj stanici u Prijedoru.

Tog dana je, kaže, Župljanin najpre išao u opštinu da razgovara sa čelnicima SDA o smirenju tenzija u gradu. Međutim, kako je svedok čuo, opštinski zvaničnici nisu hteli da ga prime pošto je bio u pratnji naoružanog vozača. Potom je došao u stanicu policije i održao sastanak sa policijskim čelnicima, kojem je prisustvovao i Janković.

Na tom sastanku Župljanin je, tvrdi svedok, "pomirljivim tonom s ciljem smirivanja tenzija" pokušao da se obrati načelniku policije Hasanu Talundžiću i komandiru milicije Fikretu Kadiriću. Njih dvojica su se, opisuje Janković, "ponašali kao deca" koja se svađaju, a Župljanin "kao majka koja ih smiruje". Tumačeći kratku belešku koju je sačinio tokom tog sastanka, svedok je naveo da je Župljanin imao stav da nije potrebno nabavljati dodatne puške za policiju pošto se time vrši "militarizacija policije", te da bi se trebalo koncentrisati na održavanje reda i mira i smanjenje tenzija.

Župljanin je tada još rekao da pripadnici prijedorske policije ne moraju odmah da počnu sa nošenjem novih oznaka odnosno srpske trobojke, te da će videti šta može da se postigne "na nivou politike". Svedok je potvrdio da do kraja aprila policija u Prijedoru nije stavljala nove oznake i kaže da je iz Banjaluke stigla depeša kojom se policije u Prijedoru i Kotor Varoši do daljnjeg oslobađaju te obaveze. Optuženi je takođe pripadnike lokalne policije uputio da se međusobno dogovore, a da ne očekuju rešenje sa strane.

Ipak, tenzije u gradu su rasle i bile vidljive u "mozaiku sitnih detalja". U stanici policije radnici su se grupisali i sastajali prema nacionalnoj pripadnosti, a svedok je "čuo od onih koji idu po kafanama" da se nacionalna podeljenost vidi i u kafanama, gde se takođe "razmenjuje oružje". Ukupan ambijent, kaže Janković, "izazivao je strah u čoveku" i čekalo se kada će da "eksplodira bure baruta".

Bivši šef odeljenja veze u Stanici javne bezbednosti Prijedor nastaviće iskaz sutra.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 516

NESUĐENI SVEDOK: Sa optuženičke na klupu za svedoke i natrag
ZLOČIN I KAZNA: 18 dana zatvora za 130 ubijenih
RASKORAK: Optužba o Bosni i Hrvatskoj – odbrana o Sandžaku