Home



DEL PONTE: MILOŠEVIĆU PRVO SUDITI U HAGU, A POSLE MOŽE I U BEOGRADU




U razgovorima sa Kolinom Pauelom i Kofijem Ananom, glavni tužilac Haškog tribunala tražila da se Vojislav Koštunica izjasni ne da li će, već kad će Miloševića i ostale optužene za ratne zločine poslati u Hag. Kolin Pauel najavio pojačani pritisak SAD na Beograd u skladu sa zahtevima Karle del Ponte

Carla Del PonteCarla Del Ponte

Razgovorom sa generalnim sekretarom UN Kofijem Ananom/Kofi Annan glavni tužilac Haškog suda Karla del Ponte/Carla del Ponte završila je danas operaciju obezbeđivanja podrške u Vašingtonu i sedištu svetske organizacije. Na kraju trodnevne američke turneje, u susretu sa Ananom - kako je najavila u razgovoru sa dopisnikom SENSE - gošća iz Haga je ukazala na neophodnost pojačanog međunarodnog pritiska na vlasti u Beogradu kako bi se obezbedila njihova puna saradnja sa Međunarodnim tribunalom za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji.

Boravak glavnog tužioca u SAD koincidirao je sa posetom Njujorku/New York i Vašingtonu jugoslovenskog predsednika Vojislava Koštunice, često pominjanog u razgovorima koje je glavni tužilac Haškog tribunala imala proteklih dana sa predstavnicima američke administracije i Kongresa. Karla del Ponte ukazuje tim povodom da je njen dolazak planiran još pre par meseci, i to iz više razloga: kako radi upoznavanja sa novom garniturom u Beloj kući i provere spremnosti SAD na nastavljanje i unapređenje dosadašnje saradnje, tako i radi konsultovanja oko rešenja za tekuće prepreke na putu između Beograda i Haga - zašta obe strane okrivljuju pre svega sadašnjeg predsednika Jugoslavije.

"Odlazim zadovoljna, jer sam dobila uveravanja da će podrška SAD Međunarodnom tribunalu u Hagu biti još snažnija nego dosad. Moram reći, zapravo, da sam prijatno iznenađena američkom spremnošću na saradnju, na koju sam naišla kod državnog sekretara Pauela/Powell, savetnika za nacionalnu bezbednost Rajsove/Rice, kao i u Kongresu. Moj je utisak da će SAD, zapravo, odigrati ključnu ulogu u obezbeđivanju tražene jugoslovenske saradnje sa Tribunalom", rekla je Karla del Ponte. "To se odnosi na sve naše zahteve, uključujući i onaj glavni - da Milošević bude, što je moguće pre, izručen istražnim organima u Hagu. Sigurna sam da u tome imamo američku podršku".

Prema rečima Karle del Ponte, sa njene strane "nije bilo interesa" - niti bi, kako je ocenila, "bilo produktivno" - da je tokom boravka u Vašingtonu upriličen njen susret sa Vojislavom Koštunicom. Smatra da je uputnije da proces "ubeđivanja" beogradskog vrha ide drugim putem i zbog toga je bila primetno zadovoljna uveravanjima državnog sekretara Kolina Pauela/Colin Powell da SAD, pri sadašnjem stanju stvari, neće učestvovati na predviđenoj međunarodnoj donatorskoj konferenciji za SR Jugoslaviju – niti će se uključiti u njenu pripremu.

"Bez takve vrste pritiska biće vrlo teško obezbediti ono što nam je potrebno za našu istragu i saradnju sa Jugoslavijom. A, to je najvažnije pitanje u radu Tribunala. Milošević je u zatvoru, ali je, očigledno, da oni nisu spremni da mu sude. Nigde se ne pominje ni optužnica protiv njega. S druge strane, mi smo spremni da mu sudimo za zločine na Kosovu", rekla je Karla del Ponte, tražeći da bivši jugoslovenski predsednik bude bez odlaganja predat Tribunalu. "A, potom, kad suđenje u Hagu bude završeno, mi ćemo ga poslati u Beograd - neka mu oni sude za ono što smatraju da bi tamo trebalo da odgovara".

U susretu sa državnim sekretarom Kolinom Pauelom - kao i danas u razgovoru sa Kofijem Ananom - glavni tužilac Međunarodnog tribunala najviše je govorila o "slučaju Milošević", ali je u tom kontekstu tražila bezuslovno i neodložno prebacivanje u Hag svih optuženih za ratne zločine. Tim povodom, ona je odbila kao neprihvatljivo objašnjenje predsednika SRJ Koštunice (ponovljeno ovih dana u više navrata, tokom njegove posete SAD) da je vlastima u Beogradu neophodan "zakonski okvir" za uspostavljanje tražene saradnje sa Hagom.

"Predsednik Koštunica treba da prestane da obmanjuje javnost. On mora da prestane sa tim izjavama o njihovoj saradnji - jer to, jednostavno, nije istina. On, zapravo, pokušava da odloži svaku saradnju, jer on ne priznaje naš Tribunal. Osim toga, on bi trebalo da prekine sa tim pričama o neophodnosti 'pravnog okvira' za saradnju, jer vrlo dobro zna da su međunarodne obaveze Jugoslavije, kao članice UN, iznad tog domaćeg zakona", rekla je Karla del Ponte, uz zaključak da je Koštunica dužan međunarodnoj zajednici odgovor na pitanje kad će izručiti Miloševića i ostale optužene Haškom sudu - a ne da li će to učiniti i pod kojim uslovima.

Slobodan Pavlović


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 54

SLUČAJ STEVANA TODOROVIĆA: Priznanje i pokajanje u sudnici Haškog tribunala
SUĐENJE MILORADU KRNOJELCU: Odbrana dokazuje da optuženi nije imao vlast nad stražarima fočanskog KP Doma
SUĐENJE ZA PRIJEDORSKE LOGORE: Mlađo Radić tvrdi da se "greškom" našao na optuženičkoj klupi