Home
PODRŠKA TRIBUNALU JE INTERES SAD
Vrlo zadovoljni posjetom Washingtonu, predstavnici Haškog tužiteljstva prenose stav američke vlade da je Tribunal neodvojiv dio procesa stabilizacije na Balkanu i da zato "svi optuženi moraju biti u Hagu, uključujući Slobodana Miloševića." - Suradnja SRJ bila je najvažnija tema vašingtonskih razgovora Carle Del Ponte
Američka vlada želi stabilizaciju Balkana i smatra da je provođenje pravde neodvojivi dio tog procesa - zbog toga smatra svojim interesom da u potpunosti podržava Haški tribunal, rekao je danas, po povratku iz Washingtona, Jean-Jacques Joris/Žan Žak Žoris, savjetnik glavne tužiteljice, koji je trodnevni posjet Carle Del Ponte SAD-u ocijenio "vrlo, vrlo dobrim."
Američki državni sekretar Colin Powel/Kolin Pauel kazao je tužiteljima da SAD neće biti zadovoljne dok "svi optuženi ne budu u Hagu, uključujući Slobodana Miloševića", rekao je Joris dodajući da "nitko u Washingtonu nije tražio da se Miloševiću osigura drugačiji status." SAD mogu koristiti instrument postavljanja uvjeta Jugoslaviji za suradnju s Tribunalom, a prvi će biti njihovo odbijanje da sudjeluju na skoroj donatorskoj konferenciji u Beogradu, napominje on.
Suradnja SRJ bila je najvažnija tema vašingtonskih razgovora jer je to jedina država bivše Jugoslavije koja još ne surađuje s Tribunalom, objasnila je glasnogovornica tužiteljstva Florence Hartmann/Florans Artman. Druga važna tema bila su hapšenja optuženih koja tužiteljica očekuje od NATO snaga u BiH. "Od 38 javno optuženih koji su još na slobodi, 12 je na teritoriji SRJ, a ostali su vjerojatno na teritoriju Republike Srpske", podsjeća Hartmann.
Prije no što podnese izvještaj Vijeću sigurnosti UN, Carla Del Ponte će još jednom posjetiti Beograd u junu kako bi jugoslavenskim vlastima iznijela nezadovoljstvo zbog činjenice da SRJ "od aprila nije pokazala nikakvu stvarnu suradnju - nije provela ni jedno novo hapšenje, nije omogućila pristup istražitelja srpskim žrtvama, nije dala na uvid svoje arhive", upozorava Hartmann. U pogledu jugoslavenskog argumenta da će suradnja biti pokazana usvajanjem zakona o suradnji s tribunalom, Del Ponte je dobila podršku Washingtona u stavu da taj zakon "sam po sebi" ne predstavlja suradnju, već da ga trebaju pratiti konkretni koraci, napominje Joris.
Ovo je bio prvi susret Del Ponte s predstavnicima Bushove administracije, izuzev sastanka s državnim sekretarom Colinom Powellom u Bruxellesu u februaru. "Imali smo iznenađujuće dobar prijem. Svi u američkoj administraciji su jako dobro upućeni u rad Tribunala i spremni su ga podržati", rekao je Joris. On kaže da je za SAD podrška Haškom tribunalu potpuno odvojeno pitanje od njihove podrške budućem Međunarodnom krivičnom sudu oko kojeg se u SAD vode debate.
Vjera Bogati
Vezani izvještaji
- Predmet : Razno
- 2001-05-10 DEL PONTE: MILOŠEVIĆU PRVO SUDITI U HAGU, A POSLE MOŽE I U BEOGRADU
- 2001-05-10 ENKLAVE SU BILE PREPUŠTENE SAME SEBI
- 2001-05-09 PREDSJEDNIK TRIBUNALA U SUBOTU U SARAJEVU
- 2001-05-17 "HUMANITARNA POLITIKA" OMOGUĆILA MASAKRE
- 2001-05-17 USPEH "OTPISANOG" TRIBUNALA
- 2001-05-18 SREBRENICA SMIŠLJENO PREDANA
TV Tribunal 55
SUĐENJE ZA ZLOČINE U KERATERMU: Novi detalji o masakru u Sobi 3
"SLUČAJ KUPREŠKIĆ I OSTALI": Osuđeni za pokolj u Ahmićima pred Žalbenim vijećem Tribunala
SUĐENJE ZA PRIJEDORSKE LOGORE: Da li je Simo Drljača jedini krivac za sve prijedorske zločine?
SUĐENJE ZA ZLOČINE U FOČI: Zatvorski stražari fočanskog KP Doma brane svog upravnika