Home



SVEDOK: BILJANA PLAVŠIĆ SAMOINICIJATIVNO ANGAŽOVALA DOBROVOLJCE




Prvi ministar policije bosanskih Srba Mićo Stanišić smatrao je da sve dobrovoljačke grupe treba da budu stavljene pod komandu VRS, dok je Biljana Plavšić "samoinicijativno kontaktirala sa njima i ugovarala dolaske dobrovoljaca iz Srbije u RS", kaže ratni načelnik Uprave kriminalističke policije u sedištu MUP RS

Goran Mačar, svjedok odbrane Miće Stanišića Goran Mačar, svjedok odbrane Miće Stanišića

Policija RS bila je izložena političkim pritiscima centralne vlasti "pod dirigentskom palicom" Biljane Plavšić, rekao je Goran Mačar, ratni načelnik Uprave kriminalističke službe u sedištu MUP RS. Mačar svedoči na poziv odbrane Miće Stanišića, prvog ministra policije bosanskih Srba koji se uz Stojana Župljanina tereti za zločine nad nesrbima širom BIH počinjene 1992. godine.

Predstavnici vlasti, posebno premijer Branko Đerić, nisu bili "adekvatni poznavaoci" državne uprave, a Biljana Plavšić, članica Predsedništva RS, je "olako prihvatala dezinformacije i optužbe" na račun ministra Stanišića, kaže Mačar. U Bijeljini su zbog toga, dodao je, tražene provere "banalnih" stvari poput nacionalnosti radnika ministarstva čija se prezimena ne završavaju na "ić", uključujući naravno i njega. Mačar tvrdi i da su Biljana Plavšić i Mićo Stanišić bili u sukobu zbog različitih odnosa prema dobrovoljačkim grupama, pošto je Stanišić želeo da oni budu stavljeni pod komandu VRS, a Plavšić je, kaže Mačar, "samoinicijativno kontaktirala sa njima i ugovarala dolaske dobrovoljaca iz Srbije u RS".

Na završetku glavnog ispitivanja Mačar je zaključio da je Mićo Stanišić "izuzetan profesionalac" kojeg su kolege posmatrale sa "uvažavanjem". Dok je obavljao funkciju ministra unutrašnjih poslova Stanišić je bio pre svega "profesionalni policajac, a nikad političar".

Nikada "ni jednom rečju" nije rekao ništa protiv nesrba, i uvek je zahtevao istrage o svim krivičnim delima, a posebno ratnim zločinima, dodao je svedok. Mačar je izrazio ubeđenje da Stanišić i "dan danas isto misli".

U kratkom unakrsnom ispitivanju branilac drugooptuženog Stojana Župljanina, bivšeg načelnika Centra službi bezbednosti (CSB) Banja Luka, osvrnuo se na probleme sa kojima se suočavala policija RS. Branilac je ukazao da je oko 80 procenata policajaca u banjalučkoj regiji bilo angažovano u borbenim dejstvima, što je uticalo na kvalitet svakodnevnog policijskog rada. Čitajući periodične izveštaje koje je potpisao Župljanin, advokat Dragan Krgović je naveo da delovanje naoružanih grupa i pojedinaca "ostavlja utisak anarhije" i stvara nepoverenje u legalne institucije pošto kriminalci često koriste uniforme VRS i MUP. Svedok se složio da su "u pojedinim mestima naoružane grupe držale vlast", a značajan broj njih je "autoritetom sile" pokušavao da utiče na vlast.

Neefikasnost i površnost u radu pojedinih stanica policije doveli su do toga da su se neke oglušile o zahteve CSB za izveštavanjem, ili su šturi izveštaji stizali sa zakašnjenjem. Mnogi načelnici stanica pokušavali su svoju odgovornost da prebace na CSB, poput Sime Drljače, šefa prijedorske policije koji je tako pokušao da se "opere", rekao je Mačar.

Pred kraj današnjeg zasedanja unakrsno ispitivanje počeo je i tužilac Tomas Henis/Thomas Hannis.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 506

"OPASNE VEZE": Može li hrvatski zet da bude nepristrasan ekspert?
VOJNA EKSPERTIZA: Holanđani su mogli da odbrane Srebrenicu
PRIJATELJSKO OSPORAVANJE: Pobijanje iskaza i priznanja Milana Babića