Home



OPERACIJA "BLOKADE I ČIŠĆENJA" PODRUČJA SREBRENICE




Svedok optužbe na suđenju Zdravku Tolimiru, bivši oficir bezbednosti u Glavnom štabu VRS, 17. jula 1995. izvestio optuženog generala o tome kako se odvija operacija "blokade i čišćenja terena" na području enklave nakon što su je zauzele snage bosanskih Srba

Dragomir Keserović, svjedok na suđenju Zdravku Tolimiru Dragomir Keserović, svjedok na suđenju Zdravku Tolimiru

General Dragomir Keserović, svedok optužbe na suđenju Zdravku Tolimiru, je u nastavku iskaza opisao kako je 17. jula 1995. godine upućen u Bratunac sa zadatkom da proveri kako se odvija "operacija blokade i pretresa terena" na području Srebrenice. Naređenje generala Mladića, od 16. jula 1995., da preuzme komandu nad tom operacijom i ubrza je, izmenjeno je zahvaljujući generalu Tolimiru, rekao je danas Keserović, opisujući kako se svom starešini požalio da taj zadatak ne može da ispuni "ako nema formiranu komandu".

Keserović je u julu 1995. sa činom potpukovnika bio načelnik odeljenja vojne policije u Glavnom štabu VRS, ali nije komandovao ni jednom jedinicom združenih snaga vojske i policije RS angažovanih u srebreničkoj operaciji. Tolimir mu je kasno uveče 16. jula, nakon razgovora sa Mladićem, saopštio da ne mora "preuzimati komandu", ali da treba da ode do Bratunca, proveri kako se operacija odvija i komandantu Holandskog bataljona prenese informaciju da će "im biti vraćeno oružje i oprema" zaplenjeno od strane VRS, te da će se evakuacija Holanđana odvijati preko Srbije a ne preko Sarajevskog aerodroma kako je ranije bilo planirano.

Sledećeg dana, 17. jula 1995. Keserović se uputio u Bratunac i obavio zadatak. Potvrdio je da je tom prilikom razgovarao sa starešinama jedinica koje su bile angažovane u operaciji blokade i čišćenja terena, kao i sa komandantom Bratunačke brigade Vidojem Blagojevićem. Bio je prisutan i kada je poruku komandantu Holandskog bataljona UN na engleski preveo oficir obaveštajnog odeljenja Glavnog štaba, pukovnik Janković. Takođe je prisustvovao evakuaciji ranjenih zarobljenika iz Bratunca u organizaciji Međunarodnog komiteta crvenog krsta (MKCK). Potvrdio je da tada izdvojena grupa ranjenika kojima nije dozvoljen odlazak jer su, kako mu je rečeno, bili na listi osumnjičenih za ratne zločine.

Po povratku, Keserović je 17. jula uveče podneo izveštaj generalu Miletiću u operativnom centru Glavnog štaba u Crnoj Rijeci a zatim iste večeri i generalu Tolimiru. Svedočio je da mu je Tolimir rekao da "nije u redu" to što su ranjeni zarobljenici zadržani i da to treba rešiti narednih dana. Ne zna, međutim, da li je i kako "to rešeno", budući da je 23. jula otišao na IKM Glavnog štaba u Drvar i pridružio se generalu Manojlu Milovanoviću.

Na kraju glavnog ispitivanja tužilac je Keseroviću predočio iskaz svedoka, pripadnika specijalne policije, koji je učestvovao u operaciji "blokade i čišćenja terena" i bio očevidac zarobljavanja oko 200 ljudi, kojima se zatim gubi trag sve do ekshumacije masovne grobnice u Cerskoj gde su pronađena njihova tela. Keserović tvrdi da o tome ne zna ništa. Nakon tužiočevog ponovljenog pitanja, još jednom je kategorički negirao da je nakon zauzimanja enklave komandovao operacijom "blokade i čišćenja područja" Srebrenice.

Pred sam kraj današnje rasprave general Zdravko Tolimir započeo je unakrsno ispitivanje koje će biti nastavljeno sutra.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 497

OBAVEZUJUĆI NALOG: Karadžić traži poverljive dokumente Saveta bezbednosti
SARAJEVSKI ATENTAT 1992.:Kako je, po Tolimiru, počeo Treći svetski rat
LOGORI: Policija prebacuje odgovornost na vojsku