Home



HAPŠENJA "NA VELIKO"




U akcijama "čišćenja terena u područjima sukoba" oko Prijedora nije postojao plan hapšenja određenih lica, već je "pokupljena većina muslimanskog stanovništva", uključujući i žene i starije osobe, kaže bivši operativac Državne bezbednosti RS

Mićo Stanišić i Stojan Župljanin u sudnici TribunalaMićo Stanišić i Stojan Župljanin u sudnici Tribunala

Bivši islednik logora Omarska je danas potvrdio da je veliki broj ljudi 1992. godine hapšen i zatvaran bez ikakve prateće dokumentacije. On je u prethodna dva dana, na suđenju čelnicima policije bosanskih Srba Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu, svedočio o dvomesečnim ispitivanjima više od tri hiljade zatočenika u logoru Omarska.

Odgovarajući na pitanja sudija bivši radnik Državne bezbednosti Republike Srpske je rekao da su informacije o razlozima hapšenja postojale za one koji su "na početku" privođeni u policijsku stanicu u Prijedoru i prebacivani u logor. Potom je usledilo "hapšenje većeg broja ljudi" za koje nije bilo nikakvih podataka o razlozima hapšenja, zbog čega je protestovao kod šefa prijedorske policije Sime Drljače.

Na pitanje da li je postojao neki plan da se "određena lica uhapse" ili se radilo o "akcijama u kojima bi kupili sve" i odvodili u Omarsku, svedok kaže da je ponekad "u čišćenjima terena u područjima sukoba", poput Hambarina i Ljubije, "pokupljena većina muslimanskog stanovništva". Među privedenima u Omarsku bilo je i žena i starijih lica.

Islednici su nakon ispitivanja logoraše razvrstavali u tri kategorije. Prve dve kategorije činili su "bezbednosno interesantni" zatočenici koje je potrebno "dodatno obrađivati", a u trećoj su se nalazili oni koji nisu "bezbednosno interesantni", pa je šefu prijedorske policije predloženo da se oni puste na slobodu. Drljača je, međutim, naredio da niko ne može da bude oslobođen bez njegovog naređenja. Zatočenici iz treće kategorije prebačeni su kasnije u logor Trnopolje.

Branilac Stojana Župljanina, bivšeg načelnika Centra službe bezbednosti (CSB) Banja Luka, ukazivao je da je toliki broj privedenih lica bio "posledica velikog broja oružanih sukoba" i saznanja da su te osobe učestvovale u "ilegalnim aktivnostima". Svedok se složio da su u toku bili sukobi, ali je dodao i da je bilo lica za koja nije bilo takvih saznanja kada su privođeni. Prema braniocu cilj osnivanja "istražnih centara" je bilo upravo da se kroz istragu utvrdi "pravo stanje".

Advokat Dragan Krgović je još naveo da su mnogi bili privođeni i na osnovu informacija do kojih bi došli inspektori prilikom saslušavanja zatočenika Omarske, o čemu su svakog jutra informisali Simu Drljaču.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 474

NEMA GROBOVA - NEMA ZLOČINA: Karadžić pita gde su sahranjene sarajevske žrtve
PREBROJAVANJE KOSTIJU: Kako je utvrđen minimalni broj žrtava iz Srebrenice
DO POSLEDNJEG DAHA: Šešelj veruje da neko manipuliše njegovim zdravstvenim stanjem
U SLUŽBI SLUŽBE: Kako je Državna bezbednost koristila Arkana i Šešelja