Home



"NAMERNA MALTRETIRAJUĆA PALJBA" NA KNIN




Na suđenju hrvatskim generalima za zločine tokom operacije "Oluja", bivši pripadnik snaga UN u Krajini Jozef Beleroz tvrdi da nije postojalo vojno opravdanje za "nasumičnu paljbu u nasumičnim vremenskim intervalima" po Kninu, pa zaključuje da je akcija sprovođena u cilju zastrašivanja i proterivanja civila a ne samo poraza snaga RSK

Joseph Bellerose, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i MarkačuJoseph Bellerose, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i Markaču

U vreme operacije "Oluja", u avgustu 1995. godine, kanadski potpukovnik Jozef Beleroz/Joseph Bellerose je bio glavni inženjerac UN u krajinskom sektoru Jug. Svedočeći na suđenju hrvatskim generalima Anti Gotovini, Ivanu Čermaku i Mladenu Markaču, opisao je zašto misli da granatiranje Knina nije bilo vojno opravdano, nego je sprovedeno u cilju zastrašivanja i proterivanja srpskih civila.

Beleroz tvrdi da su među retkim vojnim ciljevima u Kninu bile dve kasarne i zgrada komande Srpske vojske Krajine, ali da nije primetio da je artiljerijska paljba bila usmerena na te objekte. Napad se, tvrdi, svodio na "nasumično granatiranje u nasumičnim vremenskim intervalima" na osnovu čega je zaključio da je rađeno sa ciljem da srpski civili pomisle da će sledeći projektil pasti u njihovoj blizini i da bi bilo bolje da odu. "Bila je to namerna maltretirajuća paljba", zaključio je svedok.

Branilac generala Gotovine je u unakrsnom ispitivanju predočio izveštaj specijalnog izaslanika generalnog sekretara UN Jasušija Akašija/Yasushi Akashi, kao i delove iskaza nekoliko prethodnih svedoka optužbe koji se slažu da nekoliko dana nakon "Oluje" u Kninu nisu videli značajniju štetu na civilnim objektima i da su time bili iznenađeni. Beleroz je ostao pri svojim navodima, mada je priznao da nije prebrojao razorene zgrade po Kninu. U izjavama istražiteljima tužilaštva kanadski oficir je naveo da je već 6. avgusta 1995. godine video kako hrvatske snage čiste ruševine i popravljaju civilne objekte u glavnoj kninskoj ulici da bi situaciju u očima međunarodne javnosti predstavili boljom nego što je bila.

Pošto je u glavnom ispitivanju tvrdio da su ga u nekoliko navrata nakon "Oluje" pripadnici specijalne policije sprečili da uđe u zapaljena srpska sela, branilac tadašnjeg zapovednika hrvatskih specijalaca Mladena Markača je od svedoka tražio dodatne informacije. Osim što je rekao da se radilo o selima u okolini Gračaca i da su policajci bili u tamno sivim ili crnim uniformama, Beleroz nije mogao da se seti drugih detalja.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 372

BRUTALNOST BEZ GRANICA: Drugo tribunalovo suđenje za zločine u Višegradu
PRESUDA ZA LJUBOTEN: Ministar na slobodi, policajac u zatvoru
PRIČA ZA MALU DECU: Zašto je Milošević smenio generala Dimitrijevića
IMUNITET ZA GENOCID: Odbačena tužba protiv Ujedinjenih nacija