Home



ODBRANA: "ODGOVORNI SU BABIĆ I JNA"




Branioci Jovice Stanišića i Franka Simatovića nastojali da umanje ulogu srpske DB u Krajini krajem 1991. godine, prebacujući odgovornost na bivšeg predsednika RSK Milana Babića i JNA. Svedok optužbe Radoslav Maksić, međutim, uzvraća da Babić nije tada počinio nijedan zločin i odbacuje sugestiju da su se dobrovoljci iz Srbije borili pod kapom JNA

Radoslav Maksić, svjedok na suđenju Jovici Stanišiću i Franku SimatovićuRadoslav Maksić, svjedok na suđenju Jovici Stanišiću i Franku Simatoviću

Odbrane Jovice Stanišića i Franka Simatovića su u unakrsnom ispitivanju penzionisanog pukovnika JNA Radoslava Maksića nastojali da umanje ulogu srpske Državne bezbednosti (DB) u krajinskim događajima u jesen 1991. godine kada je svedok tamo boravio kao pripadnik štaba Teritorijalne odbrane. Optužba tereti Stanišića i Simatovića da su kao šefovi srpske tajne službe kontrolisali policijske i paravojne jedinice koje su počinile zločine nad nesrbima u Krajini i drugim delovima Hrvatske, a potom i u BiH.

Stanišićev branilac Džordaš/Jordash je odgovornost za krajinske zločine prebacivao na pokojnog predsednika takozvane RSK Milana Babića, pozivajući se na njegov sporazum o priznanju krivice u kojem rasvetljava svoju ulogu u krajinskim događajima. Svedok, međutim, odgovara da za vreme njegovog tromesečnog boravka u Krajini krajem 1991. godine Babić "sigurno nije počinio nijedan zločin".

Budući da je Maksić u glavnom ispitivanju i ranijem iskazu u predmetu bivšeg predsednika RSK Milana Martića tvrdio da je MUP Srbije pomagao krajinsku miliciju, branilac je sugerisao da je podrška bila "ograničena na tehničku pomoć". Penzionisani pukovnik odgovara da je on kod krajinskih milicionera video radio stanice velikog dometa kakve su se koristile i u Srbiji, a prilikom jedne posete Beogradu od pripadnika gradskog SUP je dobio potvrdu da je ta oprema odatle prosleđena krajinskim kolegama. Branilac je na kraju ispitivanja sugerisao da svedok ne zna zbog čega je Stanišić boravio u Krajini u dva navrata kada ga je tamo video, sa čim se Maksić složio.

Simatovićev branilac Mihajlo Bakrač je, s druge strane, sugerisao da njegov klijent nije bio u Krajini u jesen 1991. godine kada ga je svedok tamo navodno dva puta video. Maksić je ostao pri svojoj ranijoj tvrdnji, navodeći da se radilo o čoveku sa naočarima i za glavu višem od njega.

Branilac Bakrač je u nastavku ispitivanja nastojao da odgovornost za događaje u Krajini pripiše Jugoslovenskoj narodnoj armiji (JNA). U tu svrhu je predočio niz dokumenata u kojima se navodi da su se "arkanovci" i drugi dobrovoljci borili pod komandom Devetog korpusa JNA, ali je svedok ostao pri svojoj ranijoj tvrdnji da se "nije radilo o odnosu potčinjenosti, već sadejstva", što je značilo da su dobrovoljci u borbenim akcijama imali svoju liniju napada na kojoj su delovali samostalno.

Zločini nad krajinskim Hrvatima koji se bivšim šefovima srpske DB stavljaju na teret dogodili su se mahom u jesen 1991. godine, kada je svedok boravio na tom području. Upitan da li je čuo za napade na krajinska sela Saborsko, Škabrnja, Bruška, Vukovići, Baćin i Cerovljani, tokom kojih je ubijeno više stotina hrvatskih civila, Maksić je na iznenađenje branioca odgovorio odrečno.

Pred sam kraj današnjeg zasedanja tužilac je izveo narednog svedoka, čiji će se iskaz u potpunosti odvijati na sednicama zatvorenim za javnost.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 466

SARAJEVO 1992.-1995.: Bespomoćna žrtva ili logor pun vojnih ciljeva
DEPORTACIJA ILI EVAKUACIJA: Ko je sve saučestvovao u etničkom čišćenju Žepe
RATNA LINGVISTIKA: Da li su vojska i policija čistili smeće u Kotor Varoši?
JEDNAKOST ORUŽJA: Šešelj hoće tužiočev bokal i staklenu čašu