Home



KARADŽIĆ BRANI "PRAVO NA PRIVATNOST" GRAĐANA BIH




Bivši predsednik Republike Srpske tvrdi da su njegovi predratni telefonski razgovori prisluškivani "nezakonito", čime je narušeno "pravo na privatnost" njega kao "građanina BiH", te traži da se snimci i transkripti tih razgovora izuzmu iz dokaznog materijala na suđenju za genocid i druge ratne zločine

Radovan Karadžić u sudnici Tribunala Radovan Karadžić u sudnici Tribunala

U podnesku Pretresnom veću sudije Kvona/Kwon, Radovan Karadžić zahteva da se iz dokaza izuzmu svi presretnuti telefonski razgovori koje su organi bezbednosti BiH snimili pre 6. aprila 1992. godine i prosledili ih tužilaštvu Tribunala. U većini presretnutih razgovora jedan od aktera je optuženi lično, a neki su u sudnici emitovani prilikom nedavnog svedočenja Momčila Mandića, bivšeg ministra pravde bosanskih Srba.

U zahtevu za izuzimanje presretnutih razgovora, Karadžić se poziva na član 95 Pravilnika o postupku i dokazima u kojem se navodi da su neprihvatljivi svi dokazi koji su "pribavljeni metodama koji ozbiljno dovode u sumnju njihovu verodostojnost i čije bi prihvatanje narušilo integritet postupka". Karadžić smatra da je uslov iz člana 95 ispunjen jer je služba bezbednosti BiH pribegla "nezakonitim metodama" i tako "narušila univerzalne principe prava na privatnost" građana, među kojima i Karadžića kao "građanina Bosne i Hercegovine".

"Nezakonitost" prisluškivanja se, po Karadžiću, ogleda u tome što tadašnji srpski članovi Predsedništva BiH nisu bili obavešteni o takvim aktivnostima službe državne bezbednosti. Prema Karadžićevom tumačenju predratnih zakona, pripadnici službe bezbednosti su bili dužni da o prisluškivanju obaveste one koje su prisluškivali. Bivši lider bosanskih Srba optužuje tadašnje vlasti BiH za "licemerje" i tvrdi da su presretnuti razgovori "proizvod prevare i obmane" čije bi usvajanje narušilo integritet postupka.

Radovan Karadžić, koji se tereti za genocid i druge ratne zločine, poziva se i na "pravo na privatnost" svojih predratnih telefonskih razgovora i navodi da je ono zagarantovano Međunarodnom konvencijom o građanskim i političkim pravima, kao i evropskom i američkom Konvencijom o ljudskim pravima.

Pre njega, slične zahteve za izuzeće presretnutih razgovora iz dokaznog materijala podnosile su i odbrane drugih optuženika, ali bez uspeha. Karadžić se nada da će biti uspešniji jer je, kako tvrdi, on jedini ukazao na pitanje nezakonitosti prisluškivanja u predratnoj BiH.




Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 463

"NISMO MI...": Karadžić negira granatiranje Sarajeva
HOR ZATOČENIKA: Čemu se smijala delegacija u posjeti Omarskoj
ISTRAGA NAD ISTRAŽITELJIMA: Ko je zastrašivao svjedoke u slučaju Vojislava Šešelja?