Home



"APSOLUTNA I BESPOGOVORNA SURADNJA S TRIBUNALOM"




Visoki zvaničnik Evropske unije na brifingu grupi novinara govorio o nemogućnosti Evropske komisije da pređe preko zahtjeva koje prema regiji postavlja Haag

Na brifingu grupi novinara visoki zvaničnik Evropske komisije rekao je da zemlje zapadnog Balkana nikada i ni u jednoj prilici ne mogu očekivati da Evropska unija, ili, konkretnije, Evropska komisija, koja upravlja Procesom stabilizacije i pridružnja, popuste kad je riječ o Tribunalu za ratne zločine i obavezama koje dotične zemlje prema njemu imaju.

"Čak i kad bismo htjeli, mi ne bismo mogli popustiti kad je riječ o obavezama zemalja prema Tribunalu. Riječ je o obavezama koje su preuzele same zemlje, obavezama prema UN, prema Vijeću sigurnosti/Savjet bezbjednosti, koje i mi moramo poštivati. Nije u našim ingerencijama da budemo fleksibilni prema takvoj vrsti obaveza. Suradnja s Tribunalom u Haagu/Hag, mora biti bespogovorna i apsolutna, da bi se ispunio kriterij daljneg napretka u EU integracijama."

"Često odavde naprosto ne razumijemo kako je moguće da to dotične zemlje ne shvaćaju. Mogao bih reći da smo često baš zapanjeni time što vlade u regiji još uvijek ne razumiju i ne prihvaćaju tu činjenicu, koja se dosad toliko puta potvrdila. Vlade su nam se dosada, a vjerojatno će se tako događati i ubuduće, obraćale s molbom da budemo fleksibilni oko nekih zahtjeva Haškog suda. Nismo bili, nećemo i ne možemo. Zato što je to stvar Vijeća sigurnosti, ali i zato što bi bilo kakvo popuštanje značilo poremećaj cijele mreže međunarodnih obaveza. Dakle, naša nefleksibilnost ne proizlazi iz toga jer bi nam iz Tribunala rekli da se tako i tako moramo ponašati, nego zato jer su njihovi zahtjevi utemeljeni u nizu međunarodnih dokumenata, koje smo svi obvezni poštivati", rekao je ovaj zvaničnik i nastavio:

"Možda ponekad ostavljamo impresiju da nam je važniji trgovinski dio paketa Sporazuma o stabilizaciji i pridruženju, nego njegov politički dio, ali uvjeravam vas da to nije tako. Takva impresija može, možda, proisteći iz tehnike pregovora, ali ako je do nje došlo, to je pogrešno. Politički preduvjeti, ovaj uvjet oko Haaga je ključan. Preko njega se ne može preći. Suradnja sa Sudom mora biti totalna, apsolutna, bespogovorna. To je tako, bez iznimke, i važi za svakoga - u ovom trenutku, Hrvatska je u središtu pažnje zbog optužnice za generala Bobetka - ali, vjerujte, da se odnosi na svaku zemlju koja je pod ingerencijom Tribunala za ratne zločine", rekao je ovaj visoki zvaničnik grupi novinara u okviru neformalnog brifinga.

Ines Sabalić



Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 123

OSMOGODIŠNJE "ZABLUDE" SRJ: Bosna i Hercegovina protiv Jugoslavije u Međunarodnom sudu pravde
SARAJEVSKE LEGENDE: Da li je artiljerac Izo pogađao direktno u dimnjak?
SILOVANJA U FOČI - DRUGI PUT: Dva mjeseca i 18 svjedoka za dokazni postupak optužbe protiv Radovana Stankovića
UTICAJ PRAVDE NA ZDRAVLJE: Može li se Miloševiću, radi zaštite zdravlja, imenovati branilac?