Home
KRITIKE CARLE DEL PONTE ZNAČE DA NEMA CJENKANJA
Nakon vrlo oštrih riječi glavne tužiteljice, zemlje u regiji na koje se to odnosi trebale bi se jako zabirnuti
Carla del Ponte, glavna tužiteljica Haškog tribunala
Grčko predsjedništvo naglasilo je odlučnost Europske unije (EU) da inzisitra na suradnji zemalja Zapadnog Balkana s Tribunalom u Haagu/Hag. Nakon sastanka glavne tužiteljice Tribunala sa šefovima evropske diplomacije Solanom i Pattenom/Paten i vrlo oštrih kritika Carle/Karla del Ponte upućenih vladama Srbije-Crne Gore i Hrvatske, grčko predsjedništvo takodjer upozorava na važnost te suradnje.
"Ta suradnja je jako, jako, jako važna. Totalna suradnja s Tribunalom je neophodan uvjet svih daljnjih pomaka neke od zemalja prema EU", rekao je grčki predstavnik i nastavio: "Suradnja zemalja iz regije ocijenjena je nedovoljnom. Zemlje moraju napredovati u toj suradnji. To će pokazati hapšenjima i uvidom u dokumentaciju."
U svjetlu približavanja samita balkanskih država u Solunu, dodao je: "Pitanja koja se postavljaju u vezi sa suradnjom s Haagom moraju biti posve riješena. Naprosto, moraju se riješiti. Pitanje Tribunala mora se kompletno, totalno, ostaviti iza ledja, kako bi se moglo krenuti naprijed", rekao je Rusos.
Briselski diplomati kažu da sadržaj kritika Carle del Ponte, koje je jučer uputila Beogradu što se tiče Mladića, Zagrebu zbog Gotovine, pa i Podgorici, u vezi s Karadžićem, čak i SFOR, takodjer kad je u pitanju Gotovina, nije ništa novo.
Glavna tužiteljaca je rekla da se zna gdje su optuženi Mladić i Gotovina i da očekuje njihovo hapšenje.Vlade u Beogradu i Zagrebu ne slažu se da su zaslužile tako oštre kritike. Medjutim, vrlo će se brzo pokazati da su ograde i uvjeravanja samo za domaću upotrebu.
S jedne strane, u briselskim medjunarodnim krugovima, vlada prava iritacija, kako medju pristalicama integracije balkanskih zemalja tako medju skepticima, zbog odbijanja dvije vlade da razumiju i izvrše taj politički zahtjev prvog reda bez kojeg nema koraka naprijed. Ono što se u javnosti kritikovanih zemalja plasira i shvata kao argument odbrane od tih kritika, u Briselu se vidi samo kao izvrdavanje i neodgovornost prema vlastitim europskim ambicijama.
Dvije balkanske prijestolnice očekuju skori posjet evropskog komesara za vanjske poslove Chrisa Pattena/Kris Paten. Iako Patten ima vrlo širok dijapazon razgovora i, kako se vjeruje, neće izvlačiti u prvi plan kompleks problema Tribunala, ipak nema apsolutno nikakve sumnje da će on poruku o suradnji s Haagom jasno formulirati i jasno prenijeti.
Za Srbiju-Crnu Goru, ona će vjerojatno imati veze s EU pomoću, koja je toj zemlji neophodna, kao i daljnjim napredovanjem prema Stabilizacijskom i asocijacijskom sporazumu. Za Hrvatsku, u igri je strahovito velik ulog – na jednoj je strani zahtjev za članstvo u EU - na drugoj Gotovina i Bobetko.
Ines Sabalic
Vezani izvještaji
- Predmet : Razno
- 2003-03-06 DEL PONTE: SVE NAM JE POZNATO
- 2003-02-27 NOVI PREDSJEDNIK HAŠKOG TRIBUNALA AMERIČKI SUDAC THEODOR MERON
- 2003-02-26 SVI PUTEVI VODE PREKO HAGA
- 2003-03-09 OPERACIJA "POROCI BALKANA"
- 2003-03-12 HAŠKI TRIBUNAL ŠOKIRAN
- 2003-03-13 VAŠINGTON: SAUČEŠĆA, PODRŠKA - I PODSEĆANJE NA HAG
TV Tribunal 138
TRIBUNAL ŽALI ZA ĐINĐIĆEM: Udarac vladavini prava
SVI ZA PRAVDU - PRAVDA ZA SVE: Dvostruka inauguracija Međunarodnog krivičnog suda
MILOŠEVIĆEVA "PRETORIJANSKA GARDA": Čega se stidi general Milosav Đorđević?
RAT U GRADU I ZA GRAD: Da li je cijelo Sarajevo bilo legitimna vojna meta?
POČETAK SUĐENJA 12. MAJA 2003: Krajišnik uveren da će dokazati da je "nevin čovek"