Home
VAŠINGTON: SAUČEŠĆA, PODRŠKA - I PODSEĆANJE NA HAG
Poruke Buša i Pauela o spremnosti SAD da se nastavi podrška reformama, čiji je nosilac bio premijer Đinđić, dobile nastavak u vidu podsećanja vlasti u Beogradu na posledice kojima se plaća cena nedovoljne saradnje sa Tribunalom u Hagu
Sa samog vrha američke administracije ponovljena su u poslednja 24 sata uveravanja da će SAD nastaviti podršku ekonomskim i demokratskim reformama u Srbiji, bez obzira što je sa scene otišao glavni nosilac tih promena Zoran Djindjić. "Premijer Djindjić bio je životno opredeljen za izgradnju napredne, demokratske budućnosti za Srbiju i, u nastojanju da ubrza dolazak te budućnosti, on se borio protiv organizovanog kriminala", naglašeno je u Bušovom/Bush saučešću Djindjićevoj porodici i narodu Srbije. U toj poruci odaje se posebno priznanje ubijenom premijeru, koji je "posle mirne i demokratske tranzicije u Beogradu, imao snage i hrabrosti da izruči Miloševića Haškom tribunalu za ratne zločine".
Istovetno priznanje – sa podsećanjem na Djindjićevu opredeljenost da se, posle Miloševića, i ostali optuženi izruče Hagu, kao i da se dovede do kraja "hrabra borba protiv organizovanog kriminala, koji ugrožava sve institucije srpskog društva" - dominiralo je i porukom podrške i solidarnosti šefa američke diplomatije Kolina Pauela/Colin Powell. A, odgovarajući eho tih vašingtonskih izjava stigao je, nešto kasnije, i sa redovnog brifinga u Stejt/State Departmentu, gde je i zvanično najavljeno da će SAD nastaviti dosadašnju podršku novoj uniji Srbije i Crne Gore.
U toj posthumnoj poruci iz Vašingtona, medjutim – pored delikatnosti trenutka, obeleženog izjavama saučešća, podrške i razumevanja za situaciju u kojoj se našla Srbija – dobilo je mesto i podsećanje vlasti u Beogradu na obavezu potpunog i bezuslovnog ispunjavanja medjunarodne obaveze oko saradnje sa Tribunalom za ratne zločine. "Tu ima odredjenog napretka, ali i nekih poznatih stvari koje je potrebno uraditi. To se, pre svega, odnosi na Ratka Mladića i dvojicu članova 'vukovarske trojke', koji su i dalje u bekstvu", rekao je tim povodom predstavnik za štampu američke vlade Ričard Baučer/Richard Boucher, ukazujući da je reč o problemu koji – pored toga što je prouzrokovao blokadu američke pomoći Srbiji – utiče i na "proces integracije" SCG u evropske tokove i institucije.
Prema Baučerovim rečima, sa Beogradom je u poslednje vreme intenzivirana saradnja oko obaveza koje vlada Srbije ima prema Tribunalu u Hagu. Medjutim, i pored napretka na tom haškom terenu, Ričard Baučer označio je neizvesnom perspektivu da li će se do 15. juna steći traženi zakonski uslovi da se Kongresu pošalje sertifikat kojim će se skinuti sadašnja suspenzija sa američke bilateralne pomoći Srbiji i podrške SCG u medjunarodnim finansijskim institucijama i organizacijama.
Slobodan Pavlović
Vezani izvještaji
TV Tribunal 138
TRIBUNAL ŽALI ZA ĐINĐIĆEM: Udarac vladavini prava
SVI ZA PRAVDU - PRAVDA ZA SVE: Dvostruka inauguracija Međunarodnog krivičnog suda
MILOŠEVIĆEVA "PRETORIJANSKA GARDA": Čega se stidi general Milosav Đorđević?
RAT U GRADU I ZA GRAD: Da li je cijelo Sarajevo bilo legitimna vojna meta?
POČETAK SUĐENJA 12. MAJA 2003: Krajišnik uveren da će dokazati da je "nevin čovek"