Home
SMANJITI PRITISAK NA SRBIJU-CRNU GORU?
U refleksijama nakon atentata na srpskog premijera Zorana Đinđića ima gledišta da je pritisak na reformske političare u regiji prejak i da možda treba "poštedjeti" reformske vlade
U naredno vrijeme smanjit će se pritisak na Srbiju-Crnu Goru što se tiče vremenskog roka ispunjenja zahtjeva Haškog tribunala, kako bi se Srbiji dalo vrijeme potrebno za političku konsolidaciju, saznaje SENSE.
Evropska unija (EU) razumije da je "teške odluke lakše donositi iz pozicije stabilnosti nego nestabilnosti", odgovorio je evropski diplomat na naše pitanje misli li EU revidirati svoju politiku uslovljavanja prema Srbiji-Crnoj Gori i cijeloj regiji. Naime, na politici uslovljavanja počiva Stabilizacijski i asocijacijski proces.
Nakon razgovora s evropskim šefovima diplomacije Solanom i Pattenom/Paten, u Beogradu, a nakon ubojstva premijera Djindjića, aktualna predsjednica Srbije, Nataša Mičić pozvala je "EU da revidira politiku prema Srbiji i pokaže više razumijevanja".
Bit te izjave jest impresija da EU postavlja Srbiji-Crnoj Gori preteške zahtjeve, previsoke prepreke koje zemlja treba preći da bi se kvalificirala za viši nivo odnosa s EU. Jedna od tih prepreka, kako je općepoznato, jest i isporuka optužnih za ratne zločine, medju kojima i Ratka Mladića u Haag/Hag.
"Evropska komisija ne može revidirati svoj odnos prema Haškom tribunalu, odnosno njegovim zahtjevima, jer to nije samo politika EU, nego i politika UN. Zahtjevi Haškog tribunala ostaju za nas važni kao što su bili i do sada. Ta obaveza je nešto što spada u naš sistem vrijednosti, to ne možemo promijeniti. Ali, ako je riječ o tajmingu, u ovom trenutku želimo pružiti svu podršku u prioritetu koji je sada pred Beogradom. Teške odluke lakše je donijeti iz pozicije stabilnosti, a stabilnost je sada prioritet", rekla je Emma Udwin/Ema Advin, portaprol komesara za vanjske poslove Chrisa Pattena/Kris Paten. Dodala je da je komesar Patten bio impresioniran mjerama koje su vlasti u Beogradu poduzele nakon ubojstva premijera Djindjića i ponovila da EU želi da se Srbiji u ovim teškim trenucima pomogne.
Vezani izvještaji
TV Tribunal 139
PRVA SVEDOČENJA O ZLOČINIMA U BIH: 63 načina zlostavljanja u logorima i zatvorima
TOTALNO PORICANJE ZLOČINA: Završen dokazni postupak odbrane generala Galića
PANCIRNI PRSLUK: Neudobna, ali nužna, mjera zaštite
KONFLIKT INTERESA: Nacionalisti protiv komunista na suđenju za Bosanski Šamac
NOVI DOKAZI ILI STARA PRIČA: Odgođeno izricanje presude Tuti i Šteli
GOVOR MRŽNJE U HAŠKOJ SUDNICI: Sudija štiti optuženog od svedoka odbrane