Home



IVANIĆEV "HARD TALK"




U vrlo gledanom programu BBC "Hard Talk", premijer RS odgovarao na pitanja o SDS, genocidu, krivnji etničkih grupa u ratu, Srebrenici, Karadžiću, Mladiću i međunarodnoj zajednici

Dva dana nakon Jacquesa Kleina/Žak Klajn, u vrlo gledanom programu Svjetske službe BBC, nastupio je i Mladen Ivanić, premijer Republike Srpske (RS). On je pola sata, koliko traje televizijski intervju "Hard Talk"/Hard tok (Žestok razgovor), na vrlo dobrom engleskom odgovarao na pitanja voditelja koja su bila najvećim dijelom pripremljena na osnovu nedavnog izvještaja Međunarodne krizne grupe" Republika Srpska - Naknada za grijeh".

Glavna teza voditelja Tima Sebastiana bila je da je Republika Srpska entitet formiran na genocidu, a glavna Ivanićeva da bosanski Srbi moraju imati svoj prostor, gdje će imati svoju upravu - 'to se Srbima ne može uskratiti", kaže premijer RS. On je odbio tvrdnju o genocidnom porijeklu RS, i rekao da su sve etničke grupe krive za zločine. "Međutim, da nije bilo genocida, vi ne biste imali Republiku Srpsku" primijetio je Tim Sebastian, na što je Ivanić odgovorio da "ne prihvaća ni za koga, pa tako niti za Srbe, načelo kolektivne odgovornosti".

Takav je njegov pogled i na Tribunal u Hagu/Haag - on prihvaća samo individualnu odgovornost i pita se zašto je u Haagu samo jedan Bošnjak i ko je izvršio zločine nad bosanskim Srbima. Slaže se da je RS jedini regionalni 'etnički teritorij' iz kojeg nije izručen u Haag nijedan optuženi za ratne zločine, ali odbija da je za to što su Karadžić i Mladić još na slobodi, kriva njegova vlada. "To je odgovornost međunarodne zajednice, koju su prebacili na nas - ali, u suštini, hapšenje Karadžića i Mladića je njihova odgovornost", rekao je Ivanić.

Na pitanje bi li volio da Karadžić i Mladić nisu nikada postojali, rekao je da bi volio da nisu postojali "ni oni, ni drugi koji su bili akteri tog rata."

Činjenicu što je SDS u vladi RS, Tim Sebastian, jedan od najuglednijih televizijskih voditelja BBC , usporedio je, kao i u razgovoru s šefom misije UN Kleinom, s time kao da je nakon Drugog svjetskog rata u Njemačkoj ostala na vlasti nacistička partija. Ivanić je, sa svoje strane, primijetio da su donedavno u Federaciji na vlasti bili i HDZ i SDA, a prisustvo SDS u svom kabinetu objasnio je pragmatičnim razlozima, i time da ih je izabrao narod na demokratskim izborima. Rekao je, međutim, da će izmijeniti vladu ako ne prođe zakon o suradnji s Hagom. Ako poslije izmjene tog zakona, policija ga ne bude primjenjivala on će dati ostavku.

"I vi gledate na Bosnu kao da je tamo još uvijek rat", primijetio je vrlo smireni Ivanić, i nastojao predstaviti RS kao entitet koji se polako,ali sigurno kreće putem poštivanja međunarodnih standarda. Kao argument naveo je pozitivno djelovanje entitetske policije prilikom drugog pokušaja postavljanja kamena temeljca za džamiju Ferhadija u Banja Luci, kao i u Višegradu i Potočarima, kad je 'srpska policija štitila Bošnjake od Srba".

Ivanić je rekao da 'nema instrumenta' kojim bi se moglo izmjeriti tko je više ili manje kriv, u tom 'brutalnom ratu'. "Možda su u Bosni Srbi nešto malo više krivi, ali ako gledate rat u totalu, Srbi su vjerojatno bili najveće žrtve". Što je sa stotinama hiljada ljudi koji se ne mogu vratiti kućama, što je sa Srebrenicom", pitao je Tim Sebastian. "Srebrenica - to je najgore što su Srbi mogli napraviti, i zato ćemo platiti", rekao je Ivanić u intervjuu Timu Sebastianu za "Hard Talk", polusatni program koji se tokom dana nekoliko puta reprizira na televiziji BBC.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 75

DUBROVAČKA OPTUŽNICA: Predaja i izjašnjavanje generala Pavla Strugara
ŽALBENO VEĆ U SLUČAJU "KUPREŠKIĆ I OSTALI: Oslobađajuća presuda trojici optuženih za masakr u Ahmićima
SUĐENJE ZA ETNIČKO ČIŠĆENJE BOSANSKOG ŠAMCA: Predsjednik prvo tuče, a onda se izvinjava
DOKAZNI POSTUPAK ODBRANE NA SUĐENJU ZA ZLOČINE U VIŠEGRADU: Suze i žaljenje optuženog Mitra Vasiljevića