Home



"NEMOJ MUKI, PUSTI TO SADA"


Sledeće sedmice u Haškom tribunalu

Nastavak svedočenja Mustafe Čandića, bivšeg majora Centralne kontraobaveštajne grupe JNA, na suđenju Slobodanu Miloševiću. Nakon njega, trebalo bi da svedoči jedan od vodećih lidera nekadašnje Republike Srpska Krajina, koji je i sam pod istragom, osumnjičen za učešće u zajedničkom zločinačkom poduhvatu

Sjedište Tribunala u Den HaaguSjedište Tribunala u Den Haagu

Ukoliko se preko vikenda optuženi oporavi od iscrpljenosti zbog koje se u petak nije pojavio u sudnici, suđenje Slobodanu Miloševiću nastaviće se svedočenjem Mustafe Čandića, bivšeg majora Centralne kontraobaveštajne grupe JNA. Prošlog četvrtka, na početku svedočenja, Čandić je govorio o tome kako se vojna služba bezbednosti - krajem osamdesetih i početkom devedesetih - infiltrirala u političke i policijske strukture svih republika, izuzev Srbije. Mada su se u to vreme, kako je rekao "iz Beograda vukli svi konci", vojni obaveštajci nisu imali nikakva uporišta u republičkim strukturama Srbije i nikakva saznanja o tome šta se u njima misli, planira i priprema.

Tokom jedne istrage koju je 1991. vodio u Bosni Čandić je, kako je rekao, sa iznenađenjem otkrio da su njegove kolege iz Centralne kontraobaveštajne grupe JNA, zajedno sa pripadnicima Službe državne bezbednosti Srbije, uključene u tajne operacije naoružavanja Srba u Baniji, Lici, Kordunu i Bosanskoj Krajini. Operacija se zvala "Prodor 1" i tokom nje je iz skladišta Teritorijalne odbrane Bosne i Hercegovine pripadnicima SDS u tim područjima podeljeno više od 20.000 komada pešadijskog naoružanja.

Čandić je, zatim, došao do saznanja da se isto radi i u njegovoj zoni odgovornosti, koja je obuhvatala severoistočnu Bosnu, kao i da se planira veliko "preseljenje" muslimanskog stanovništva iz područja pored Drine, kako bi se taj prostor naselio Srbima iz Tuzle i njene okoline. Izveštaji koje je o tome podnosio svojim šefovima su, međutim, ignorisani pa je Čandić tražio razgovor sa šefom Centralne kontraobaveštajne grupe, generalom Aleksandrom Vasiljevićem. Njegov pretpostavljeni, pukovnik Tomislav Ćuk mu je, međutim, odgovorio "Nemoj Muki, pusti to sada" i do razgovora nikada nije došlo. Mustafi Čandiću je to, kako je rekao, "otvorilo oči" i posle nekoliko meseci, u februaru 1992. je napustio JNA i njenu Centralnu kontraobaveštajnu grupu.

Tužilac će, kako je najavio u četvrtak, ispitivati Čandića još oko pola sata, a nakon toga će svedok biti podvrgnut unakrsnom ispitivanju od strane optuženog. Posle Čandića na klupi za svedoke trebalo bi da se pojavi zaštićeni svedok C-036 čije će svedočenje, kako je najavljeno, trajati "nekoliko sedmica." Svedok C-036 je tražio da tokom njegovog saslušanja u sudnici bude prisutan i njegov advokat, budući da je - kako se u zahtevu navodi - pod istragom haškog tužilaštva kao jedan od osumnjičenih učesnika u zajedničom zločinačkom poduhvatu i očekuje se da bi u dogledno vreme mogao da bude i optužen. Riječ je, po svemu sudeći, o jednoj od vodećih ličnosti nekadašnje Republike Srpska Krajina.

Pored suđenja Slobodanu Miloševiću, sledeće sedmice nastavljaju se suđenja generalu Stanislavu Galiću, optuženom za granatiranje Sarajeva i snajperske napade na civile, kao i proces Radoslavu Brđaninu, bivšem predsedniku Kriznog štaba takozvane Autonomne regije Krajina, optuženom za genocid u severozapadnoj Bosni. Zakazane su, takođe, konferencije o stanju u postupku protiv Radovana Stankovića, optuženog za silovanja u Foči, kao i Dragana
Nikolića, zvanog "Jenki", bivšeg komandanta logora Sušica kod Vlasenice. (kraj)



Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 123

OSMOGODIŠNJE "ZABLUDE" SRJ: Bosna i Hercegovina protiv Jugoslavije u Međunarodnom sudu pravde
SARAJEVSKE LEGENDE: Da li je artiljerac Izo pogađao direktno u dimnjak?
SILOVANJA U FOČI - DRUGI PUT: Dva mjeseca i 18 svjedoka za dokazni postupak optužbe protiv Radovana Stankovića
UTICAJ PRAVDE NA ZDRAVLJE: Može li se Miloševiću, radi zaštite zdravlja, imenovati branilac?