Home



ARGUMENTI, PROMAŠAJI I KONTRADIKCIJE ISTRAGE O SREBRENICI


Pet pitanja "Ljekara bez granica"

Misija francuskog parlamenta još nije usvojila zaključke istrage o odgovornosti francuskih vojnih i političkih ličnosti za pad Srebrenice u julu 1995. i masakr koji je uslijedio. Organizacija "Ljekari bez granica", na čiji zahtjev je otvorena istraga, podsjeća na pet osnovnih pitanja na koje Misija treba da odgovori

Na dva zasjedanja iza zatvorenih vrata, 7. i 15. novembra, članovi Misije francuskog parlamenta, koja već punu godinu dana vodi istragu o odgovornosti visokih političkih i vojnih ličnosti Francuske za pad Srebrenice i za masakr koji je uslijedio, nisu uspjeli da se slože oko konačnog izvještaja.

Član Misije, poslanik Pjer (Pierre) Brana je izjavio da je "u odnosu na kompleksnost problema, kratak i uopšten zaključak izvještaja bio neprihvatljiv za jedan dio Misije". "Definisanje egzaktne odgovornosti francuskih političkih i vojnih ličnosti je i dalje kamen spoticanja među članovima Misije," dodao je taj poslanik.

Izvještaj sačinjen na osnovu javnih i nekoliko zatvorenih "saslušavanja" tridesetak ličnosti, među kojima je bilo i nekoliko stranaca, razmotriće se još jednom, u četvrtak 22. novembra. Ako ga članovi Misije usvoje, biće podnijet parlamentu i objavljen 29. novembra.

U očekivanju definitivnog izvještaja, organizacija "Ljekari bez granica" je napravila analizu svih "saslušavanja" pred Misijom. Ta analiza, kako ističe ova organizacija koja je prije tri godine dobila Nobelovu nagradu za mir, nije "kontra-istraga", nego "ukazivanje na osnovna pitanja srebreničke tragedije koja već šest godina ostaju bez odgovora".

Podsjećajući da su poslije pada grada koji je bio "zaštićena zona UN" u julu 1995. godine, srpske snage pod komandom generala Ratka Mladića izvršile masakr nad 7.000 Srebreničana, "Ljekari" su istakli da je taj događaj Međunarodni sud u Hagu kvalifikovao kao genocid. Poslije rata tijela oko 5.000 ubijenih iskopana su na području oko Srebrenice, posebno u okolini Zvornika. U avgustu ove godine, navode "Ljekari", Haški tribunal je osudio srpskog generala Radislava Krstića na 46 godina zatvora kao jednog od odgovornih za taj ratni zločin.

U izvještaju o srebreničkoj tragediji, koji je sačinjen i objavljen 1999. godine, generalni sekretar UN Kofi Anan priznaje da nije bilo mogućno posebno precizirati specifične odgovornosti pojedinih zemalja za srebreničku tragediju, nego su one podvedene pod opštu odgovornost Ujedinjenih nacija. Zbog toga se u istom izvještaju zahtijeva od zemalja, čije su vojne snage učestvovale u uspostavljanju mira u Bosni i Hercegovini, da nastave istragu na nacionalnom nivou.

Podsjećajući na to, "Ljekari" kažu: "Osnovni cilj informativne Misije francuskog parlamenta trebalo je da bude objašnjenje zašto zadatak zaštite, koju su, na inicijativu Francuske, stanovništvu trebalo da pruže snage Ujedinjenih nacija, nije izvršen". Po njihovom mišljenju, izvještaj Misije mora jasno odgovoriti da li je činjenica da je "evakuacija stanovništva Srebrenice povjerena generalu Mladiću, čije ratne metode su svima bile savršeno poznate, greška političkih i vojnih ličnosti, koje su bile u direktnoj vezi sa događajima".

Čim je u novembru prošle godine oformljena informativna Misija francuskog parlamenta , "Ljekari" su formulisali i dostavili njenim članovima pet ključnih pitanja, na koja su i sada, uoči usvajanja konačnog izvještaja, podsjetili.

Ta pitanja koja se tiču, kako su "Ljekari" rekli, "tamnih zona srebreničke drame"glase ovako:

1. Da li se mogao predvidjeti pad Srebrenice? Da li je Francuska znala da se vojska bosanskih Srba sprema da napadne Srebrenicu?

2. Da li se u junu 1995., bez dogovora sa Ujedinjenim nacijama, Francuska sporazumjela sa Srbima da, u zamjenu za definitivno obustavljanje zračnih udara, oslobode "plave šljemove" koje su držali kao taoce?

3. Zašto general Žanvije (Janvier) nije u julu 1995. odobrio zračne udare kako bi se odbranila Srebrenica i zaštitili njeni građani?

4. Da li su Francuska i Međunarodna kontakt grupa odlučili da napuste srebreničku "zonu bezbjednosti" da bi olakšali političko rješavanje krize?

5. Ako je tako, zašto nisu organizovali evakuaciju stanovnika Srebrenice u potpunoj sigurnosti, u skladu sa obećanjima o zaštiti, koja su sadržana u rezolucijama 819, 824. i 836. Savjeta bezbjednosti UN?

U opširnoj analizi, koja je dostavljena i dopisniku SENSE, "Ljekari bez granica" su nastojali da ustanove da li su pred Misijom francuskog parlamenta dati odgovori na tih pet ključnih pitanja. Razmatrajući argumentaciju vojnih i političkih ličnosti koje je Misija saslušala, "Ljekari" su posebnu pažnju obratili na kontradikcije i nedostatke te argumentacije.

Dževad Sabljaković


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 79

HAŠKO TUŽILAŠTVO: Slobodan Milošević optužen za genocid u Bosni i Hercegovini
TRIBUNAL: Makedonska istraga haškog tužilaštva
SUĐENJE ZA MOSTARSKE ZLOČINE: Zatočenici s drvenim puškama na mostarskom Bulevaru
SLUČAJ "SLOBODAN MILOŠEVIĆ": Milošević dobio pravne savetnike
SUĐENJE ZA ZLOČINE U VIŠEGRADU: Kako je Mitar pao sa konja, a konj na Mitra
TRIBUNAL: Nove sudije položile zakletvu