Home



DA LI JE FRANCUSKA TRGOVALA TAOCIMA I ZRAČNIM UDARIMA?


Pet pitanja "Ljekara bez granica" (2)

Ovih dana Misija francuskog parlamenta o Srebrenici, nakon preslušavanja tridesetak svjedoka i učesnika zbivanja u tom gradu u julu 1995., treba da usvoji izvještaj i donese zaključke da li su i u kojoj mjeri visoke francuske političke i vojne ličnosti odgovorne za masakr 7.000 Bošnjaka koji su počinile srpske snage pod komandom Ratka Mladića. Organizacija "Ljekari bez granica", na čiji zahtjev je počela parlamentarna istraga, analizira sva svjedočenja data pred Misijom, nastojeći da utvrdi da li su u njima dati odgovori na pet osnovnih pitanja koja je postavila prije godinu dana

"Samo dvije bombe su bačene iz aviona NATO na položaje srpskih snaga 11. jula, i to u 14:40, deset minuta pošto je Srebrenica pala". Taj podatak navode "Ljekari bez granica", kao jedan od motiva za pitanje: da li je Francuska, bez znanja Ujedinjenih nacija, u junu 1995. izdejstvovala oslobađanje "plavih šljemova" koji su bili Mladićevi taoci u zamjenu za definitivno obustavljanje zračnih udara NATO.

Na to neugodno pitanje visoke vojne i političke ličnosti, pozvane da svjedoče pred Misijom francuskog parlamenta, po ocjeni "Ljekara bez granica ", izbjegle su da odgovore ili su verbalno pobijale mogućnost takve "trgovine". Šta više, general De Laprel (de Lapresle) i više ličnosti na visokim političkim funkcijama u to vrijeme, Alen Žipe (Alain Juppé), Fransoa Leotar (François Léotard), Žan-David Levit (Jean-David Lévitte), Šarl Mijon (Charles Millon) i Erve de Šaret (Hervé de Charette) je reklo da su pregovori oko oslobađanja taoca, mjesec dana uoči srebreničkih zbivanja, bili "posebna misija", ali o njoj nisu htjeli ili nisu mogli da kažu ništa konkretno sem da u tome nije bilo "trgovine".

"Ljekari bez granica", međutim, kažu da se u izvještaju UN, na strani 50, navodi da se u vezi sa "plavim šljemovima", koji su uzeti za taoce krajem maja 1995, francuski general Bernar Žanvije (Bernard Janvier) sreo sa Ratkom Mladićem tri puta. Navode se i tačni datumi: 4, 17. i 29. jun. Prilikom prvog susreta Mladić je podmetnuo generalu Žanvijeu ugovor u kojem se nudi puštanje taoca za "obustavljanje bombardovanja Srba". U izvještaju UN se kaže da komandant UNPROFOR takav ugovor jednostavno nije potpisao, ali se preostala dva susreta, na kojima je učestvovao i general De Laprel, više uopšte ne pominju, zapažaju "Ljekari bez granica " i pitaju: "Da li je parlamentarna Misija dobila od francuskog Ministarstva odbrane ili od sjedišta UN u Njujorku izvještaje o ta tri susreta sa generalom Mladićem?"

Da se nešto u vezi s tim izvještajima krije govori i činjenica, navode "Ljekari bez granica" u svojoj analizi, da je tadašnji ruski predsjednik Boris Jeljcin izjavio da ga je predsjednik Širak uvjeravao da je "sa zračnim udarima u Bosni završeno". U isto vrijeme (21. juna 1995.) tadašnji generalni sekretar NATO Vili Klas (Willy Claes) je pismeno zahtijevao od generalnog sekretarijata UN "objašnjenje da li je postojala mogućnost trgovine - oslobađanje talaca za prestanak zračnih udara".

"Ljekari bez granica" priznaju da, konfrontirajući verbalna pobijanja "trgovine bez znanja UN" i pisane dokumente do kojih su došli, nisu mogli da rasprše sve sumnje da je Francuska napravila tu trgovinu, zbog koje je kasnije bila obavezna da zaustavi zračne udare NATO na položaje srpskih snaga oko Srebrenice.

Među tajnim dokumentima, do kojih su došli, "Ljekari bez granica " navode i izvještaj Jasušija Akašija, specijalnog predstavnika UN za Bosnu, upućen Kofiju Ananu, koji je tada u okviru svjetske organizacije bio zadužen za operacije održavanja mira. Izvještaj se odnosi na susret sa Slobodanom Miloševićem 17. juna 1995. u kojem sadašnji haški zatvorenik kaže Akašiju da je dobio garancije od francuskog predsjednika Žaka Širaka da neće biti zračnih intervencija protiv snaga bosanskih Srba, izuzev ako ih on (Širak) ne naredi.

Jasuši Akaši se takođe pojavio pred Misijom francuskog parlamenta, ali, mada su svim njenim članovima "Ljekari bez granica " dostavili kopiju tog tajnog izvještaja, nijedan nije zahtijevao da bivši predstavnik UN baci više svjetlosti na ovu Miloševićevu izjavu.

Većina visokih vojnih ličnosti je pred Misijom "dopuštala" postojanje "dvostrukog lanca komandovanja", onog koji je dolazio iz UN i iz "nacionalnog generalštaba". Oni nisu pobijali da je bilo i direktnih naređenja francuskog Generalštaba, "koja su izdavana mimo znanja UN". Primjer je samostalna odluka francuskog kontingenta da od srpskih snaga preotme kontrolu mosta Vrbanja u Sarajevu 27. maja 1995. godine.

Navodeći tu činjenicu, "Ljekari bez granica" kažu da se ne može bez jasnih argumenata odbaciti mogućnost da je "civilna i vojna hijerarhija Francuske odobrila generalu Žanvijeu, krijući od UN, da pregovara sa generalom Mladićem o oslobađanju talaca , što će malo potom imati teške posljedice po situaciju u Srebrenici. Svi verbalno pobijaju takav pisani ili tajni ugovor sa generalom Mladićem, ali niko nije objasnio kako su i pod kojim uslovima 'plavi šljemovi' na kraju oslobođeni," kažu "Ljekari bez granica".

Dževad Sabljaković


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 79

HAŠKO TUŽILAŠTVO: Slobodan Milošević optužen za genocid u Bosni i Hercegovini
TRIBUNAL: Makedonska istraga haškog tužilaštva
SUĐENJE ZA MOSTARSKE ZLOČINE: Zatočenici s drvenim puškama na mostarskom Bulevaru
SLUČAJ "SLOBODAN MILOŠEVIĆ": Milošević dobio pravne savetnike
SUĐENJE ZA ZLOČINE U VIŠEGRADU: Kako je Mitar pao sa konja, a konj na Mitra
TRIBUNAL: Nove sudije položile zakletvu