Home



POLITIČKA ODLUKA O KADROVSKIM CENTRIMA




Svedočeći na suđenju bivšem načelniku Generalštaba Vojske Jugoslavije Momčilu Perišiću, general Stamenko Nikolić tvrdio da je odluku o formiranju kadrovskih centara za regulisanje statusa oficira VJ na službi u vojskama bosanskih i hrvatskih Srba doneo "politički vrh" u Beogradu

Stamenko Nikolić, svjedok odbrane Momčila PerišićaStamenko Nikolić, svjedok odbrane Momčila Perišića

Bivši načelnik Uprave za sistemska i statusna pitanja Ministarstva odbrane SRJ Stamenko Nikolić tvrdi da je "politički vrh" u Beogradu doneo odluku o regulisanju statusa oficira JNA koji su ostali u sastavu VRS i SVK ili su kasnije iz VJ upućeni na službu u te vojske. Po optužnici, statusna prava tih lica i upućivanje pripadnika jugoslovenske vojske na službu u VRS i SVK je regulisano kroz 30. i 40. kadrovski centar koje je formirao tadašnji načelnik Generalštaba VJ, Momčilo Perišić.

Nikolić je ukazao da je i sam bio uključen u pripremu nacrta naređenja za regulisanje statusa lica na službi u VRS i SVK. U mišljenju koje je Ministarstvo odbrane dostavilo Generalštabu VJ 6. oktobra 1993. godine, a u čijoj je pripremi učestvovao i svedok, navodi se da za donošenje naredbe "nema izričitog pravnog osnova" ali da "očigledno postoji potreba da se ovakva politička odluka donese na najvišem nivou rukovođenja i komandovanja".

Stav Ministarstva odbrane je, prema svedoku, bio da treba regulisati status pripadnika JNA koji su ostali na teritorijama Hrvatske i BiH, ali da to prevazilazi nadležnosti Generalštaba VJ. Zbog toga su predložili da "Vrhovni savet odbrane iskoristi ovlašćenja i donese odluku o rešavanju statusa tih lica".

Naređenju generala Perišića o osnivanju kadrovskih centara je, po odbrani, prethodilo naređenje predsednika Lilića od 10. novembra 1993. godine. Perišić je, potvrdio je svedok, imao obavezu da postupa po tom naređenju koje predviđa da će Generalštab VJ voditi aktivnu evidenciju o licima koji su ostala na teritoriji Hrvatske i Bosne i Hercegovine kao i licima u VJ koja su rođena u bivšim jugoslovenskim republikama a primljena su na službu u VJ. Lilićevo naređenje je, po svedoku, predviđalo i formiranje kadrovskih centara koji su, pored vođenja evidencije, imali zadatak da "regulišu stanja iz službe u vidu statusnih prava koja pojedincima pripadaju po osnovu službe". Nikolić je ukazao da je Vojska Jugoslavije regulisala status ukupno 3.612 osoba u VRS i SVK.

Svedočenje generala Nikolića nastavlja se u ponedeljak.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 444

GENERAL I ŽRTVA: Glas preživelog sa srebreničkih stratišta
TEORIJA ZAVJERE: Kako je JNA štitila Izetbegovića od Ganića
PREBACIVANJE ODGOVORNOSTI: Sukob odbrana šestorke iz Herceg Bosne
NOĆ U LOGORU SUŠICA: Zatočenici su molili boga da svane
ZAŠTITNE MERE: Zašto se svedoci pred Šešeljem osećaju ugroženim