Home



USPORENE ALI OSTVARIVE KOMUNIKACIJE




Odgovarajući na pitanja odbrane čelnika policije bosanskih Srba, bivši policajac MUP Republike Srpske rekao da je početkom sukoba došlo do "kolapsa" sistema veza, ali da su ipak uspevali da komuniciraju uz određeni zastoj

Drago Raković, svjedok na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu ŽupljaninuDrago Raković, svjedok na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu

Bivši načelnik Odeljenja za vezu i kriptokomunikacije pri Centru službi bezbednosti (CSB) Banja Luka, Drago Raković, završio je iskaz na suđenju bivšim zvaničnicima policije bosanskih Srba Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu. Raković se složio sa navodima odbrane a delimično i sa optužbom, iako je govorio na poziv tužilaštva.

Tokom jučerašnjeg glavnog ispitivanja Raković je izjavio da su "neke veze bile u prekidu", ali nije mogao da navede koje, pošto "lično nije komunicirao". Istovremeno, potvrdio je da su depeše slate neprekidno, ali uz određen zastoj i teškoće. Danas se, međutim, nakon sugestija Župljaninove odbrane, prisetio "kolapsa" sistema internih veza. Svedok se takođe saglasio i sa delovima izveštaja o radu CSB za 1992. godinu u kojima je navedeno da su, u prva tri meseca po izbijanju sukoba, postojali stalni tehnički problemi sa sistemima komunikacije.

Kada je 1. aprila 1992. godine počeo da radi u srpskom MUP, Raković tvrdi da su u CSB Banja Luka i dalje bili zaposleni Hrvati i Muslimani i naveo je imena nekoliko radnika. Odgovarajući na dodatna pitanja optužbe, svedok je negirao da je ikada čuo za naredbu Kriznog štaba Autonomne regije Krajina (ARK) da se iz svih zvaničnih institucija otpuste nesrbi. Optužnica, inače, tereti Župljanina kao načelnika CSB Banja Luka i člana Kriznog štaba ARK.

Branilac Miće Stanišića ukazivao je da "alternativni sistemi veza" nisu mogli da zamene osnovni tj. depešni sistem koji, prema odbrani, nije funkcionisao. Svedok se saglasio kako sa tim, tako i sa navodima odbrane da je česta relokacija sedišta MUP sa Vraca, na Lukavicu, pa preko Pala u Bijeljinu, uzrokovala dodatne teškoće pri kreiranju i održavanju stabilnog sistema unutrašnjih komunikacija do leta 1992. godine. U dodatnom ispitivanju Raković je, međutim, rekao da su CSB Baja Luka, pa čak i stanica policije Prijedor, posedovali mobilne teleprinterske uređaje, ali nije mogao da potvrdi da li je i u sedištu MUP postojao takav uređaj.

Na opasku sudije Harhofa/Harhoff da u svedokovom iskazu postoje "nedoslednosti" pošto je u odgovorima tužilaštvu potvrdio da su poslate brojne depeše, dok se potom sa odbranom složilo da se radilo o "kolapsu" komunikacijskog sistema, Raković je rekao da je "u oba slučaju, u pravu". Dodatno je pojasnio da su sistemi ponekad bili u kolapsu, ali su se oni "snalazili" i upućivali depeše na različite načine npr. koristeći pomoć stanice najbliže odredištu koja bi imala ispravne uređaje, ali da je to dovelo do sporijeg protoka informacija unutar MUP.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 443

MIT ILI ZLOČIN: "Mermerne istine" Radovana Karadžića
ČAST ILI GENOCID: Srebrenički izbor generala Tolimira
UNAKRSNO ILI INTERESNO: Kako je Praljak ispitivao suoptuženog Petkovića
VEVERICA ILI AŽDAJA: Šešeljevi uslovi za izvođenje dokaza odbrane
NACIONALNO ILI INTERNACIONALNO: Nasleđe Tribunala u vlasništvu domaćih pravosuđa